Branżowe Centra Umiejętności w Bydgoszczy. Powstaną w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 i w „Budowlance”

Zespół Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina wkrótce będzie bogatszy o nowoczesne Branżowe Centrum Umiejętności / Fot. M. Kalaczynski /

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ogłosiła wyniki naboru wniosków w ramach konkursu Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności. Dwa z nich powstaną w Bydgoszczy.

Branżowe Centra Umiejętności, wspierające rozwój zawodowy, powstaną w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na ten cel przeznaczono z KPO 320 mln euro (1,4 mld zł). BCU będą tworzone przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego. Według przyjętego harmonogramu, pierwsze 20 Centrów ma być gotowych do III kwartału 2023 roku, a kolejne 100 do końca III kwartału 2024 roku.

Branżowe Centra Umiejętności w Bydgoszczy. Wspomogą branże budowlaną i chemiczną

Dwa centra powstaną w naszym mieście – w Zespole Szkół Budowlanych i Zespole Szkół Mechanicznych nr 2. Jednym z warunków przedsięwzięcia, było znalezienie odpowiedniego partnera branżowego do współpracy. ZSM nr 2 występuje jako lider, ZSB jako partner projektu.

– W wypadku naszego projektu, liderem, czyli podmiotem branżowym o ogólnopolskim zasięgu działania, jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych. Na potrzeby Branżowego Centrum Umiejętności zostanie wybudowana nowoczesna hala, w której znajdzie się najnowocześniejszy sprzęt, zgodny z potrzebami obecnego rynku pracy. Budynek będzie gotowy do końca przyszłego roku – tłumaczy Magdalena Popielewska, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych.

ZSM nr 2 im. Tytusa Maksymiliana Hubera partnerować będzie Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa. – Już wcześniej ze sobą współpracowaliśmy. Z Centrum skorzystają nie tylko nasi uczniowie. Pracodawcy z regionu będą w nim szkolić swoich pracowników. Budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Koszt budowy, sprzętu, wyposażenia i szkoleń wyniesie około 5,7 mln zł – mówi Ryszard Lewandowski, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy. Na potrzeby BCU zostanie przebudowane budynek, który do tej pory był częścią magazynu. W nim swoje umiejętności będą doskonalić przyszli operatorzy maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Bycie fachowcem jest pożądane

Podstawowym zadaniem Branżowych Centrów Umiejętności będzie rozwijanie i doskonalenie szkolnictwa zawodowego w Polsce. Ich cztery główne obszary działalności to: działalność edukacyjno-szkoleniowa, działalność integrująco- wspierająca, działalność innowacyjno-rozwojowa i działalność doradczo-promocyjna. Co ważne, w BCU szkoleni będą nie tylko uczniowie szkół branżowych, lecz także osoby chcące podnieść lub zmienić swoje kwalifikacje, studenci i pracownicy firm. BCU będą wspierały nauczycieli i wykładowców, rozwijając ich warsztat pracy. Dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych przyznaje, że firmy z branży są zainteresowane współpracą. – Na rynku brakuje instalatorów. Mamy nadzieję, że nowoczesne Branżowe Centrum Umiejętności w pewien sposób „odczaruje”negatywne myślenie o tym zawodzie. Wiele osób wciąż myli instalatorów z hydraulikami. Tymczasem to zupełnie inne zawody. Szkoły Branżowe (dawniej zawodówki) pozostają w świadomości młodych ludzi „gorszym wyborem”. Tymczasem na rynku brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Oni są i będą w przyszłości potrzebni – mówi Magdalena Popielewska.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter