Zespół Szkół Mechanicznych nr 1. Uczniowie wykorzystali sztuczną inteligencję do badania znamion na skórze

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych pokazują stronę Cancel the cancer / Fot. B.Witkowski/UMB

Wiktor, Mateusz i Paweł są uczniami klasy II w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1. Pomimo młodego wieku stworzyli mechanizm, który pomoże wcześniej diagnozować raka skóry. Na stronie „Cancel the cancer” sztuczna inteligencja oceni, czy nasze znamiona zagrażają życiu.

Cała trójka uczy się w klasie ZSM nr 1 dla przyszłych programistów. Nowinki technologiczne nie mają przed nimi tajemnic. Wiedzę zdobywają w szkole i poza zajęciami. Przełomowy okazał się udział w konkursie AI 4 Youth firmy Intel.

Uczniowie ponad podstawą programową

Projekt „Cancel the cancer” być może nie powstałby, gdyby nie dodatkowe zajęcia dla uczniów, współorganizowane przez firmę Intel. – Projekt rozpoczął się w czasie pandemii. Najpierw szkoliłem się ja, potem wiedzę przekazywałem młodzieży. Wszystko to odbywało się zdalnie, przez teams. Początkowo w projekcie brało udział około 60 uczniów, z czasem ta grupa się zmniejszała. Przeprowadziłem test ze zdobytej wiedzy i właśnie chłopcy zdali go najlepiej – wspomina Paweł Sankowski, opiekun młodych naukowców, wicedyrektor ZSM nr 1 w Bydgoszczy. – Planujemy już udział w kolejnej edycji projektu AI 4Youth i kolejne zajęcia dla uczniów. Póki co, tych treści w podstawie programowej nie ma. Uczniowie coraz częściej „wychodzą poza szkolę”. Chcą zdobywać doświadczenie, pracować w dużych firmach.  Podstawa programowa nie nadąża już dawno za uczniami, za tym co się dzieje na rynku. Postęp nauki jest zbyt szybki. – dodaje.

Po teście młodzi programiści zakwalifikowali się do konkursu AI 4 Youth i zostali jego finalistami. Nagrody odbierali podczas uroczystej gali w Warszawie.

Skąd pomysł na stworzenie akurat takiej strony? – pytam.

– Kiedy uczyliśmy się o sztucznej inteligencji, najprzyjemniejsze i najłatwiejsze było dla nas rozpoznawanie zdjęć. W tym przypadku zdjęcia przedstawiają znamiona na skórze. Pomyśleliśmy, że dzięki takiej stronie możemy komuś pomóc – tłumaczy Wiktor Fajkowski.

Prototypowy model strony został ulepszony, kiedy grupa dostała zaproszenie do kolejnego konkursu. – W „Zwolnionych z teorii”” chodzi przede wszystkim o projekty społeczne. Wtedy dopracowaliśmy stronę, poprawiliśmy dokładność modelu. No i najważniejsze, udostępniliśmy to wszystko – mówią uczniowie. W konkursie „Zwolnieni z teorii” również znaleźli się w gronie finalistów. W ich planach kolejne wyzwanie. Składają zgłoszenie do międzynarodowego konkursu Intel AI Global Festiwal.

Cancel the cancer. Wystarczy wrzucić zdjęcie

Na ten moment działa jedynie strona internetowa „Cancel the cancer„. Koledzy stworzyli ją od podstaw własnymi siłami. Bazowali jedynie na własnej wiedzy i doświadczeniu. Żeby domena mogła działać, musieli zapłacić za serwery. Pieniądze na serwery, promocje projektu i naukę modelów, zebrali dzięki internetowej zrzutce. Internauci wpłacili ponad 3 tys. zł.

Korzystając z profesjonalnej pomocy twórców, postanowiłam przetestować na żywo stronę „Cancel the cancer”. Najłatwiej jest zrobić to uruchamiając stronę na urządzeniu mobilnym. Możemy przesłać istniejące zdjęcie lub je zrobić. Po przesłaniu zdjęcia model prosi o wycięcie jego małego fragmentu (tak, aby znamię znalazło się w wyznaczonym okręgu). Następnie otrzymujemy natychmiastową odpowiedź. AI orzekło, że moje znamię jest niegroźne. Podpowiada jednak, że może się pomylić. Zachęca do wizyty u lekarza i regularnych badań. – Nie mamy wiedzy, czy ktokolwiek korzystający z naszej strony wykrył u siebie nowotwór skóry. Zdjęcia nie są zapisywane ani nigdzie przesyłane – zaznacza Paweł Gołata.

Młodzi naukowcy chcieliby podjąć współpracę z dermatologami. To pozwoli im stworzyć jeszcze lepszą bazę danych. Do strony dodadzą też drugi język – angielski. Chłopacy sami planują wszystko przetłumaczyć. W przyszłości chcą też stworzyć aplikację mobilną.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter