Bydgoscy harcerze w drodze na Monte Cassino. 80. rocznica wielkiej bitwy i zdobycia klasztoru

W ub. roku harcerze z ZHR także byli pod Monte Cassino / Fot. R. Sawicki

Bydgoski Hufiec Harcerzy ZHR wyjechał do Włoch na obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino. To kolejna, patriotyczna wyprawa harcerzy, którzy stworzyli także grupę rekonstrukcyjną. Zabrali z sobą umundurowanie i broń będące repliką wyposażenia żołnierzy 2 Korpusu gen. Władysława Andersa.

Grupa z Bydgoskiego Hufca Harcerzy ZHR jest już w drodze do Włoch. W sobotę (18 maja) na Monte Cassino u stóp odbudowanego klasztoru, który w czasie II wojny światowej stał się niemiecką twierdzą broniącą drogi w kierunku Rzymu, odbędzie się rocznicowa uroczystość. Wezmą w niej udział także nasi harcerze.

Bitwa o Monte Cassino i zwycięska walka żołnierzy 2 Korpusu gen. Władysława Andersa to jeden z najważniejszych bojów Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w czasie II wojny światowej.

O pamięć o bohaterstwie żołnierzy dbają członkowie Bydgoskiego Hufca Harcerzy ZHR pod wodzą harcmistrza Witolda Szadego. – Dzięki tej naszej wyprawie zapoznają się z historią korpusu i samej bitwy. Przeczytają książkę Melchiora Wańkowicza i oczywiście także musieli poćwiczyć musztrę – opowiada Witold Szady.

Harcerze z Bydgoszczy, którzy już wyruszyli w podróż do Włoch zabierają z sobą mundury i broń będące repliką umundurowania i uzbrojenia 2 Korpusu Wojska Polskiego gen. Andersa. W hufcu działa aktywnie grupa rekonstrukcyjna, która usilnie ćwiczyła przed wyjazdem. Bydgoscy harcerze pomagali także polonijnym harcerzom z Litwy i Wielkiej Brytanii. Oni również pojawią się pod Monte Cassino. Harcerze będą m.in. uczestniczyć w apelu poległych na polskim cmentarzu wojennym, który znajduje się obok klasztoru. Bydgoski Hufiec Harcerzy ZHR i jego grupa rekonstrukcyjna często uczestniczą w różnych historycznych obchodach upamiętniających m.in. powstanie wielkopolskie czy powrót Bydgoszczy do Macierzy. Dbają także o groby żołnierzy z okresu międzywojennego znajdujące się np. na cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej.

Bitwa o Monte Cassino

Walka o Monte Cassino, która zakończyła się zdobyciem wzgórza przez polskich żołnierzy trwała od połowy stycznia 1944 r. To była największa batalia frontu włoskiego, w której walczyli żołnierze dziesięciu narodowości z pięciu kontynentów. Monte Cassino próbowali zdobyć wcześniej m.in. Nowozelandczycy, Amerykanie, Anglicy, Francuzi, Hindusi. 11 maja do walki przystąpiły polskie oddziały 2 Korpusu. Zdobyły go 18 maja. Zginęło cztery tysiące polskich żołnierzy. Wojska alianckie straciły 50 tysięcy żołnierzy. Straty niemieckie było o około połowę mniejsze. Na przełomie 1944 i 1945 r. na zboczach Monte Cassino powstał polski cmentarz wojskowy, który jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Spoczywa na nim 1072 polskich żołnierzy. Został tam również pochowany generał Anders, który zmarł w Londynie w 1970 r. Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencję: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

Udostępnij: Facebook Twitter