Bydgoska Pesa sprzeda pociągi do Afryki. Spalinówki pojadą w Ghanie

Spalinowe linki Pesa produkowała wcześniej m.in. dla niemieckiego przewoźnika NEB / Fot. Pesa

Spółka kolejowa z Ghany zamówiła w Pesie spalinowe pociągi. Obecnie trwa w bydgoskiej spółce produkcja dwóch pierwszych z nich. W sumie może być ich dziesięć.

O realizacji zamówienia z Afryki, o którym mówiło się już rok temu, poinformował branżowy portal rynek-kolejowy.pl.

Pesa wyprodukuje dla kolei z Ghany spalinowe pojazdy, które mają posłużyć zarówno do obsługi linii zarówno regionalnych, jak i dalekobieżnych. Ghana leży w Afryce Zachodniej, nad Oceanem Atlantyckim. Afrykańskie królestwo Aszanti leżące na terenie m.in. współczesnej Ghany zostało podbite i skolonizowane przez Anglików w 1870 roku i było brytyjską kolonią do 1957 roku. To jedno z afrykańskich państw o najbardziej rozwiniętej i najlepiej prosperującej gospodarce na kontynencie afrykańskim. Ghana w ostatnich latach próbuje rozwijać transport kolejowy. Buduje nowe linie.

Ostatecznie jednak zamykanie kwestii formalnych i finansowych trwało dość długo. Teraz prezes Pesy Krzysztof Zdziarski potwierdził „Rynkowi Kolejowemu”, że rozpoczęła się realizacja zamówienia.

– W tej chwili produkujemy dla tego klienta dwa pojazdy spalinowe, z opcją na kolejnych osiem – powiedział portalowi rynek-kolejowy prezes Pesy, Krzysztof Zdziarski – To nasz pierwszy krok na innym kontynencie, nie wykluczam, że za jakiś czas nasze pojazdy pojawią się na rynkacj Azji, czy Bliskiego Wschodu, bo stamtąd pojawiły się zapytania np. o lokomotywy wodorowe – dodał prezes Pesy. 

Udostępnij: Facebook Twitter