Bydgoski system P&R z nowym cennikiem. Radni zdecydują o zmianach w zasadach parkowania

System park&ride ruszy w Bydgoszczy w październiku. W środę, 28 września, bydgoscy radni zajmą się zmianami w cenniku za pozostawienie auta na pięciu parkingach włączonych do sieci.

Projekt uchwały, którym zajmą się bydgoscy radni, zawiera szczegółowy cennik za pozostawienie auta na jednym z pięciu parkingów P&R w Bydgoszczy. Przypomnijmy, w skład systemu wejdą parkingi przy rondzie Kujawskim, przy pętli Przylesie, Węźle Zachód, w Lesie Gdańskim i przy ulicy Grudziądzkiej. Dysponują odpowiednio 140, 160, 75, 120 i 570 miejscami dla samochodów. To właśnie parkingu przy ulicy Grudziądzkiej dotyczyć będą największe zmiany w stosunku do tych uchwalonych niemal rok temu, gdy zaczęły się przymiarki do wprowadzenia systemu P&R w naszym mieście.

Parkingi P&R płatne także w dni wolne

Na czterech parkingach opłaty będą takie same, zależne od czasu postoju i liczby pasażerów, którzy przyjadą autem. Pozostawienie samochodu powyżej 9 godzin kosztować będzie od 12 do 25,5 zł. Pierwsza godzina parkowania to koszt od 6 do 7,5 zł. Ale już na parkingu przy ul. Grudziądzkiej trzeba będzie zapłacić więcej – powyżej 9 godzin parkowanie kosztować będzie od 36 do 38,5 zł, a pierwsza godzina pozostawienia auta to wydatek od 3,8 do 5,3 złotego.

Niezwykle istotne jest to, że parkingi w systemie P&R będą płatne również w soboty i dni wolne od pracy – tak zakłada projekt uchwały. O ile w przypadku czterech zlokalizowanych na obrzeżach miasta parkingów nie ma to wielkiego znaczenia, to już w przypadku ul. Grudziądzkiej ma ogromne. Parking sąsiaduje bowiem ze strefą płatnego parkowania, a ta w weekendy jest darmowa. Pamiętać jednak należy, że pozostawienie samochodu na parkingu P&R procentuje darmowym przejazdem komunikacją miejską w naszym mieście. Parkowanie w dni wolne do kilku godzin będzie jednak nieco tańsze niż w dni powszednie.

100 złotych za brak biletu

Szacuje się, że wprowadzenie  proponowanych zmian będzie skutkowało tylko w roku w 2022 roku  uzyskaniem dodatkowego dochodu ze sprzedaży biletów w kwocie około 863 tysięcy złotych. Nie są w to wliczone opłaty dodatkowe, czyli po prostu kary. I tak za pozostawienie auta dłużej niż doba parkingowa wyniesie ona 100 złotych (za każdą rozpoczętą dobę), kara w podobnej wysokości grozi za zagubienie biletu P&R.

Radni zajmą się również przyjęciem zasad korzystania z parkingów w systemie P&R. Znajdujemy w nich kilka ciekawych zapisów. Zabronione będzie między innymi palenie papierosów na parkingu oraz spożywanie alkoholu. Parkingi będą monitorowane, a kierowcy zostaną ostrzeżeni, że ponoszą „odpowiedzialność za wszelkie szkody spowodowane przez pojazd lub powstałe w związku z korzystaniem z miejsca parkingowego, w szczególności z tytułu zanieczyszczania  powierzchni parkingu na skutek wycieku płynów z pojazdu (wyciek oleju, płynu hamulcowego, płynu chłodzącego itp.)”.

Udostępnij: Facebook Twitter