Seniorzy w naszym mieście aktywnie uczestniczą w zajęciach organizowanych w siedzibie Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Jeszcze w tym roku będą spotykać się w Bydgoskim Centrum Seniora, przy ul. Dworcowej 3.
Trwają intensywne prace we wnętrzu kamienicy przy ul. Dworcowej 3. Budynek, w którym dawniej znajdował się kultowy zakład fryzjerski, wymagał generalnego remontu. Wykonawca prac, firma Kontbud sp. z o.o, dostosowuje pomieszczenia dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Trwa montaż windy.
Dworcowa 3. Wszystko jest nowe
Pomieszczenia przy ul. Dworcowej 3 wymagały gruntownego remontu i przebudowy. Na potrzeby Bydgoskiego Centrum Seniora zaadaptowano parter i pierwsze piętro. Zakres prac objął również przynależną do lokalu piwnicę. W budynku wykonano już m.in. nowe schody. Zastąpiły one starą, drewnianą konstrukcję. Wymieniono również i wzmocniono stropy. Wykonawca wymienił stolarkę drzwiową i okienną. Trwa montaż windy dla osób starszych i niepełnosprawnych. W toku prac obiekt zostanie wyposażony w mechaniczną wentylację i klimatyzację, ogrzewanie gazowe, system nagłośnienia, wyświetlacze TV oraz nowe przyłącze do miejskiej sieci teleinformatycznej.
– W przyszłym tygodniu montowana będzie witryna od strony ul. Dworcowej. Planowane w następnej kolejności są przetargi na wyposażenie tego obiektu – mówi Jolanta Drostek, kierownik Referatu Obsługi Technicznej Inwestycji Miasta.
Bydgoskie Centrum Seniora. Przyjazne relacjom międzypokoleniowym
Centrum Seniora przy ul. Dworcowej 3 będzie miejscem przeznaczonym głównie dla najstarszych bydgoszczan. Jego twórcom zależy jednak, aby obiekt sprzyjał budowaniu i pogłębianiu relacji międzypokoleniowych.
Na parterze BCS przewidziano tzw. welcome desk (punkt informacyjny) i lokal gastronomiczny. Przestrzeń ta ma być otwarta dla każdego, kto chce miło spędzić czas przy kawie i ciastku. „Kawiarenkę” będą mogli odwiedzać dziadkowe z wnukami. Przewidziano tam bowiem kącik dla dzieci.
Piętro budynku zajmą sale: konferencyjna i szkoleniowa, toaleta i pokój biurowy. Wolna przestrzeń pomiędzy pomieszczeniami, zostanie zaadaptowana na foyer. – To będzie miejsce z bookcrossingiem, z wygodnymi fotelami i stolikami. Będzie można spędzić miłą chwilę np. pograć w szachy – opowiada Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej. Seniorzy będą mogli przejść na wyremontowany balkon. W wewnętrznym korytarzu zainstalowane zostaną szafki do wykorzystania przez NGO.
Pomieszczenia w Centrum Seniora posłużą rozmaitym celom. Tutaj odbywać będą się szkolenia, konsultacje i zajęcia tematyczne. Prowadzone będzie również poradnictwo dla seniorów, mediacje i spotkania towarzyskie. Sale centrum udostępniane będą rotacyjnie organizacjom działającym na rzecz osób starszych i klubom seniora.
Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi.
Wiadomości z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!
Inwestycja wyczekiwana przez seniorów
– To miejsce jest bardzo potrzebne. To będzie takie serce seniorów w sercu Bydgoszczy. To też bardzo ważne. Tutaj, na ul. Dworcową jest dobry dojazd z każdego osiedla. Zależy nam na tym, aby każdy senior wiedział, że może tu przyjść – z problemem, z pytaniem lub po prostu, żeby się zabawić i oderwać od swojej codzienności. Bydgoska Rada Seniorów będzie tutaj prowadziła dyżury. Zawsze chętnie pomożemy, podpowiemy. Ten stały kontakt, pozwoli nam lepiej diagnozować potrzeby seniorów. Tutaj zapewniony będzie równy dostęp dla każdego. Nieważne, czy senior chodzi o kulach, czy porusza się na wózku. Informujemy na bieżąco naszych seniorów o tym, co tutaj będzie się działo. Zawsze podkreślam, jak zależy nam na aktywizacji seniorów. Takie miejsce będzie dobrym pretekstem, aby osoby starsze „wyszły” ze swojego osiedla, odwiedzały centrum miasta – mówi Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniora.
– Część pracowników Biura Aktywności Społecznej przeniesie się tutaj, do Centrum Seniorów. Cieszymy się, że dzięki temu miejscu organizacje pozarządowe i seniorzy będą mogli poszerzyć swoją dotychczasową działalność. Wierzymy w jeszcze większą aktywizację seniorów i większą liczbę projektów, akcji społecznych. BCOPW czasem jest zbyt mały aby tylu pomysłowych i energicznych ludzi pomieścić. Seniorzy, którzy u nas ćwiczą, tańczą, grają w brydża i w szachy, nie będą musieli przenosić się daleko, jednak zyskają swój spokój i przestrzeń – opowiada Dorota Glaza.