Bydgoskie lotnisko odbudowuje się po pandemii – pasażerowie z regionu chętnie korzystają z czarterów

Port Lotniczy Bydgoszcz odprawił w zeszłym roku 253 361 pasażerów, o ponad 150 procent więcej niż rok wcześniej. Ale do odbudowy ruchu pasażerskiego sprzed pandemii droga daleka.

8167 operacji lotniczych – tyle wykonano ich na naszym lotnisku w zeszłym roku. Bydgoski port podsumował rok – było w nim kilka wydarzeń, które miały i będą mieć znaczenie dla przyszłych wyników lotniska. Dość powiedzieć, że w ostatnim kwartale zeszłego roku z lotniska skorzystało ponad 66 tysięcy podróżnych, w ciągu roku było ich ponad 250 tysięcy. Tyle, że w roku 2019 z naszego lotniska skorzystało ponad 425 tysięcy osób, a operacji lotniczych, czyli startów i lądowań, było ponad 11 tysięcy. Wynik z 2022 roku jest podobny do tego, który lotnisko osiągnęło w… 2010 roku, kiedy to z PLB skorzystało ponad 270 tysięcy pasażerów.

Z punktu widzenia lotniska i pasażerów są dwie informacje pozwalające z optymizmem spojrzeć na kolejny sezon lotniczy.

Najważniejszym wydarzeniem minionych miesięcy była inauguracja regularnych lotów nowego przewoźnika – WIZZ Air, który swoją obecność na lotnisku zapoczątkował lotami do Londynu Luton, zapowiadając jednocześnie dalszą rozbudowę siatki połączeń. Wkrótce poznać mamy kolejną destynację, jaka dołączy do rozkładu regionalnego portu. Wraz z początkiem sezonu zimowego nowe połączenie uruchomił także irlandzki przewoźnik – Ryanair. Mieszkańcy Kujaw i Pomorza dwa razy w tygodniu mogą wyruszyć w podróż do Bristolu – informuje Mateusz Dul, rzecznik PLB.

Chcemy czarterów z Bydgoszczy

W 2022 roku mieszkańcy regionu chętnie korzystali z oferty touroperatorów. Na wakacje z wylotem
z Bydgoszczy zdecydowało się ponad 31 tysięcy pasażerów, co stanowi 266 procent liczby podróżujących rejsami czarterowymi w 2021 roku
oraz ponad 73 procent w sezonie letnim 2019. W ofercie biur podróży znalazły się rejsy na Riwierę Turecką – do Antalyi samoloty w szczycie sezonu startowały pięć razy w tygodniu. Drugim wakacyjnym połączeniem chętnie wybieranym przez pasażerów było Burgas.

– Zainteresowanie podróżami na zagraniczny, wakacyjny wypoczynek w minionym roku znacznie wzrosło. To zachęciło biura podróży do wcześniejszego przedstawienia oferty na sezon letni 2023. Już
w październiku w sprzedaży były wycieczki z naszego Portu do Antalyi, Burgas, Rodos i na Zakynthos. 
Zainteresowanie okazało się tak duże, że touroperatorzy zdecydowali się na rozpoczęcie sezonu czarterowego 2023 w kwietniu i zaoferowanie mieszkańcom regionu wypoczynku w trakcie długiego, majowego weekendu na Riwierze Tureckiej – mówi Monika Mejsner-Hermelin, członek zarządu PLB S.A.

Odlotowa piątka i fotowoltaika na lotnisku

Władze portu wskazują na jeszcze kilka ważnych wydarzeń w PLB. To m.in. utworzenie na terenie lotniska nowej jednostki organizacyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu – Oddziału Celnego PLB, a także uruchomienie pierwszej instalacji fotowoltaicznej na terenie lotniska. – Dzięki jej pracy dywersyfikujemy źródła energii elektrycznej oraz realnie obniżamy koszty z nią związane, co jest szczególnie ważne w dobie światowego kryzysu energetycznego. To pierwsza tego typu inwestycja na Lotnisku Bydgoszcz, stanowiąca wstęp do budowy dużej farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW – zapowiedziały władze PLB. Zupełnie niestandardowym działaniem była organizacja pierwszego w historii biegu po drodze startowej – Odlotowej 5 w czasie którego 999 biegaczy wystartowało w rywalizacji na dystansie 5 kilometrów. Promocja sportu, aktywnego spędzania czasu i zdrowego trybu życia, połączona z jedyną okazją w roku by zobaczyć lotnisko „od kuchni” i stanąć na płycie regionalnego portu, to jedno z niewielu takich wydarzeń w Polsce i Europie.

Ciekawe informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter