Bydgoszcz 2013-2023. Dekada zmian. Więcej pracy i inwestycji w mieście

Bydgoszcz to także polska siedziba globalnych firm z branży IT np. Atos Poland Global Services

Dziesięć lat temu stopa bezrobocia w Bydgoszczy oscylowała wokół 9 proc. Teraz jest ponad czterokrotnie niższa. To ludzki wymiar tempa rozwoju naszego miasta. Przedstawiamy pierwszą część podsumowania ostatniej dekady w mieście. Na pierwszy ogień – praca i ekologia. W kolejnych odcinkach zaprezentowane zostaną zmiany, które zaszły nad naszym kanałem, Brdą i Wisłą oraz nowe prace upiększające Salon Miasta oraz inwestycje drogowe i komunikacyjne.


Za kilka miesięcy będziemy obchodzić 20-lecie włączenia Polski do wielkiej rodziny Unii Europejskiej. Jednym z motorów rozwoju naszego miasta są także pieniądze płynące z europejskich funduszy. Tempo zmian w Bydgoszcz w ostatnich dziesięciu latach jest bardzo duże. Jaka była Bydgoszcz w roku 2013? Jak wygląda teraz? Co zmieniło się przez ostatnią dekadę?

Coraz więcej pracy

Powstały wielkie inwestycje liczone w miliardach złotych. Zbudowano potężne obiekty przemysłowe, także z branży IT oraz wielu innych. Ważne jednak, że za tymi wielkimi liczbami kryje się to, co najbardziej istotne dla miasta – nowe miejsca pracy dla bydgoszczan. W ciągu ostatnich dziesięciu lat dokonał się na tym polu wielki skok. Jeszcze dziesięć lat temu stopa bezrobocia w naszym mieście przekraczała 9 procent. W 2023 roku zbliża się do 2 procent.

Bydgoszcz ma najniższą stopę bezrobocia w województwie i jest siódma w kraju wśród największych polskich miast – to jeden z najważniejszych znaków gospodarczego rozwoju Bydgoszczy. Dodajmy, że w całym woj. kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia sięga obecnie 7 proc. W Toruniu to 3 proc., a w pow. bydgoskim 3,2 proc. – Bydgoszcz jest lokomotywą wzrostu gospodarczego w regionie – podkreśla Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Stolica nowych technologii

W Bydgoszczy inwestują światowe marki, korzystając m.in. z terenów Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Tak zrobiło np. Zalando, przygotowując miejsca pracy dla 3.5 tysiąca osób. Ale nasze miasto jest znane także z firm branży IT. Od lat króluje Atos. To potężne przedsiębiorstwo obsługujące m.in. od strony informatycznej igrzyska olimpijskie ciągle w Bydgoszczy inwestuje. We wrześniu 2023 Atos Poland Global Services otworzył u nas pierwsze w Polsce Centrum Biznesu, Technologii i Innowacji. To miejsce ma kipieć kreatywnością. Podobne centra firmy Atos znajdują się już m.in. w Paryżu, Madrycie, Wiedniu czy Amsterdamie.


Rozwija się obecna od wielu lat w Bydgoszczy Nokia, inna potęga w branży. Centrum Technologiczne Nokia od grudnia ma nową siedzibę. Rozbudowuje się Unilever.
Nowoczesna gospodarka i miasto to także dbałość o środowisko. W lutym 2016 roku miejska spółka ProNatura odebrała od włoskiego wykonawcy Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Koszt budowy wynosił aż 522 mln zł, a 255 mln zł wyniosła kwota unijnego wsparcia. O ZTPOK mówi się popularnie „spalarnia odpadów”, ale to znacznie więcej. ZTPOK jest nowoczesną ekoelektrociepłownią odzyskującą i wspomagającą miasto w dostawie energii cieplnej i elektrycznej. Ciągle się rozbudowuje i unowocześnia. Niedługo zostanie uruchomiona nowoczesna sortownia odpadów.

Udostępnij: Facebook Twitter