Bydgoszczanki i bydgoszczanie zarażeni filmami animowanymi. Ruszają „Animocje” ze smakiem w haśle

W niedzielę (14 kwietnia) rozpoczyna się w Bydgoszczy 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animocje”. Imprezy będą się odbywać m.in. w Miejskim Centrum Kultury (Kino „Orzeł”, Cafe „Szpulka”), klubie „Mózg” oraz w Młynach Rothera. Festiwal potrwa do 20 kwietnia.  

– Pomysł zorganizowania takiego festiwalu wziął się z nudy – przypomina Weronika Płaczek, szefowa Festiwalu „Animocje”. – Chyba w 2009 roku w jesienne popołudnie przeglądałam internet, gdzie trafiłam na film pt.: „Jak działa jamniczek”. Dalsze poszukiwania doprowadziły mnie do nieodkrytych wcześniej filmów animowanych dla dorosłych. Pomyślałam, że skoro ja odkryłam takie filmy dopiero w dorosłości i nie spotykam ich w kinie, to może trzeba zrobić przegląd takich filmów? W 2015 roku wydarzył się pierwszy przegląd, w cztery piątki lutego odbywały się seanse filmów animowanych w Cafe Pianola. Od 2012 roku przeglądy odbywają się już w kinie „Orzeł” w Emceku.

Jak informuje Weronika Płaczek, przez trzynaście festiwalowych lat udało się zachęcić publiczność do udziału w festiwalu. – Można powiedzieć, że zaraziliśmy bydgoszczanki i bydgoszczan do animacji. Widownia rośnie. Dbamy też o najmłodszych widzów, którzy później staną się dorosłymi widzami.

– Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „smak” – dodaje Weronika Płaczek. – Posiłki, jedzenie mogą integrować i skłaniać do biesiadowania w dobrym towarzystwie, są po prostu przyjemnością, i tak chcielibyśmy, żeby odbierane było kino. Odbiorcy kina animowanego mogą skorzystać z okazji do integracji, odpoczynku oraz chwil wytchnienia. Każdy kurator tegorocznego festiwalu dostał jeden „smak” (słodki, słony, kwaśny, gorzki), który zainspirował poszczególnych kuratorów i kuratorek do ustawienia zestawów tematycznych. W programie będą także filmy pełnometrażowe z wątkami „jedzeniowymi”. A także warsztaty, koncerty, wystawa w MCK, wydarzenia towarzyszące oraz konkursy: dla dzieci i młodzieży, filmów muzycznych oraz konkurs międzynarodowy, czyli filmy z całego świata z dwóch ostatnich lat.

Szczegółowy program na: www.animocje.com

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter