Centrum Seniorów Dworcowa 3 otwarte. Tu będzie biło serce starszych mieszkańców Bydgoszczy

Zajęcia w Centrum Seniorów Dworcowa 3 / Fot. R.Sawicki/UMB

Seniorzy z Bydgoszczy otrzymali wyjątkowy, mikołajkowy prezent. W środę (6 grudnia) nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie Centrum Seniorów Dworcowa 3. Po torcie i życzeniach był czas na pierwsze zajęcia jogi.

Punktualnie o godzinie 10 prezydent Rafał Bruski wraz z przewodniczącą Bydgoskiej Rady Seniorów Marią Gałęską przecięli symboliczną wstęgę. Za nimi do największego pomieszczenia Centrum Seniorów udali się licznie zgromadzeni goście. Nie zabrakło przedstawicieli Rady Miasta i Rady Seniorów, jak również gości specjalnych. W uroczystości wzięli udział fryzjerzy, którzy przez lata dbali o fryzury bydgoszczan w zakładzie mieszczącym się właśnie przy Dworcowej 3. Wśród nich mistrz Jan Stoppel, który w tym miejscu pracował w latach 1961-1965. – Tutaj zaczynałem na początku lat 60-tych swoją karierę fryzjerską. Udało nam się zdobyć zaufanie klientów, który chętnie nas odwiedzali –  wspominał. Kultowy salon został zamknięty w 2016 roku. Miasto znalazło dla tego lokalu nowe życie.

Przypomnijmy, że Dworcowa 3 to kolejne kultowe miejsce w Śródmieściu, dla którego ratusz znalazł nową funkcję. Podobnie stało się z pomieszczeniami po dawnej księgarni Współczesna przy Gdańskiej 5. Działa tam od 2018 roku Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

Joga na dobry początek

– Dworcowa 3 to miejsce, gdzie będzie biło serce seniorów. Bardzo się cieszymy, bo to dzisiejsze otwarcie to chyba najlepszy prezent mikołajkowy, jaki bydgoscy seniorzy mogli dostać. Czekaliśmy na to miejsce – mówi Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów.

Po oficjalnym otwarciu w Centrum Seniorów rozpoczęły się pierwsze zajęcia. Grupowe aktywności rozpoczęła joga dla seniorów. Uczestnicy praktykowali kolejne asany w kameralnym gronie, na krzesłach. Bydgoscy seniorzy nie po raz pierwszy brali udział w takich zajęciach. Joga senioralna w Ogrodzie Społecznika przy BCOPiW odbywała się m.in. podczas Soboty dla Seniora. W mikołajki zorganizowano także warsztaty krawieckie. Po południu goście Centrum Seniorów mogli również skorzystać z porady specjalisty. Przez dwie godziny dyżur pełnił prawnik.

Centrum Seniorów w Bydgoszczy. Tu uzyskacie pomoc

Parter Centrum Seniorów przeznaczono na punkt informacyjny i kawiarenkę. Pieczę nad tzw. welcome desk objęła Fundacja Ładowarka. W dniu otwarcia Centrum informacji udzielała Grażyna Marcinkowska. Opowiedziała, co można u niej „załatwić”. – Tutaj można pobrać kopertę życia. Zapraszam również do wypełniania wniosków o Bydgoską Kartę Seniora. W punkcie można zapisać się też na nasze zajęcia. Dziś w planach joga. W kolejnych dniach m.in. warsztaty świąteczne, wspólne lepienie pierogów i pokaz świątecznego makijażu – tłumaczy. Punkt informacyjny będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. W sobotę od godziny 10 do godziny 14.

Kawka w Pewexie

Wystarczy minąć punkt informacyjny i przenosimy się do kawiarenki Pewex Cafe. Zarówna nazwa, menu jak i wystrój punktu gastronomicznego nawiązują do czasów młodości seniorów. Na ścianach nie zabrakło elementów typowych dla epoko PRL: fajans z Włocławka, robotnicze plakaty i wycinki z gazet. W Pewexie przeżywamy też kulinarną podróż do przeszłości. W witrynce m.in. blok czekoladowy, sernik z rodzynkami, szyszki, sałatka jarzynowa czy też tatar i zimne nóżki. Do tego kawka Pierestrojka, PRLatka lub Plujka. Pewex Cafe to miejsce otwarte dla wszystkich gości z ulicy. Do ich dyspozycji kilka stolików, na których króluję czerwone goździki. Kawiarenkę obsługuje Fundacja Bo Mamy Siebie.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter