Chcesz zostać ratownikiem WOPR? Ostatnia szansa na szkolenie w Bydgoszczy

To już ostatni nabór na szkolenia dla osób, które chciałyby zostać ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. „Przy okazji” można zyskać uprawnienia płetwonurka i sternika motorowodnego.

To jest już ostatni nabór chętnych na kursy ratownika wodnego prowadzone w ramach marszałkowskiego projektu „Ratownik wodny – nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego”. Deficyt ratowników wodnych jest tak wielki, że ukończenie szkolenia i zdanie egzaminów niemal na pewno zagwarantuje zatrudnienie dla osób, które będą chciały związać się z tą profesją. Co ważne, ratownicy pracują nie tylko w sezonie letnim. Poza patrolowaniem kąpielisk, rzek i jezior, ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego aktywnie działają także zimą. Upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne. Tylko w naszym regionie, w czasie minionych ferii zimowych przeprowadzili aż 73 spotkania dotyczące bezpieczeństwa na pokrywie lodowej, w których udział wzięło blisko 4,5 tysiąca mieszkańców.

Praca ratowników wodnych to nie tylko patrole latem nad jeziorami, ale także całoroczna praca. Co ważne w ramach projektu szkoleniowego niemal tysiąc osób, poza uprawnieniami niezbędnymi do pracy w ratownictwie wodnym, zdobędzie także kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. To umiejętności, które mogą uratować życie – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

Na czym polega udział w szkoleniu? Każdy uczestnik bierze udział w dwóch kursach:

  • ratownika wodnego, który trwa 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie)
  • kwalifikowanej pierwszej pomocy – to 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów)

Każdy z uczestników wybiera również jeden z dwóch kursów umożliwiających zdobycie kwalifikacji

  • sternika motorowodnego, uprawniających do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Szkolenie trwa 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka)
  • płetwonurka, pozwalających na korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie trwa 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne)

W Bydgoszczy szkolenia prowadzi i zapisy przyjmuje Rejonowe WOPR w Bydgoszczy (pod numerem telefonu 660 412 240), mieszkańcy powiatu bydgoskiego mogą zapisywać się również na szkolenia prowadzone przez Wdeckie WOPR w Tleniu (pod numerem telefonu 605 982 429).

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter