Co, gdzie i kiedy w Bydgoszczy. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na początek zimowych ferii

Największe wydarzenie ostatniego weekendu stycznia to oczywiście 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie się działo. Można biegać, jechać rowerem na rzecz Orkiestry Jerzego Owsiaka. A poza tym to także początek zimowych ferii. Nudy nie będzie.

Masa Krytyczna jedzie dla WOŚP

Na serduszkowy przejazd rowerowy Bydgoska Masa Krytyczna zaprasza w piątek (27 stycznia) o godz. 18. – Nie ukrywamy swojej radości z tego faktu, bo po raz pierwszy możemy zorganizować przejazd BMK pod znakiem pięknego dzieła Jurka Owsiaka! Dodamy do tego fakt, że 27 stycznia będziemy obchodzić nasze 19. urodziny – pisze Bydgoska Masa Krytyczna. Przed i po przejeździe będzie można wrzucić swój datek do puszki WOŚP. Start ze Starego Rynku. Przejazd jest zalegalizowany i zabezpieczany przez Policję. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

„Ameryka” w Teatrze Polskim

Scena ze spektaklu w reżyserii Julii Holewińskiej / Mat. Teatru Polskiego

Na małą scenę Teatru Polskiego wraca „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej. Centralną postacią tej opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu. Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich”. Wyraża w niej marzenie o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata”.

Spektakle w piątek (27 stycznia) o godz. 11, w sobotę – godz. 18, w niedzielę – godz. 16.

Główny Zawór Jazzu

W piątek, po raz drugi w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej, wystąpi zespół „Główny Zawór Jazzu”. Dziewięcioosobowy skład zabierze nas w podróż po utworach takich gwiazd jak Monika Brodka, Margaret, Perfect i wielu, wielu innych!
Główny Zawór Jazzu, to energiczny projekt łączący pozornie niedostępne wariacje nurtów jazzowych z wszechobecną muzyką pop. Znane z rozgłośni radiowych polskie przeboje przedstawione są w swingowych aranżacjach, zabierając słuchacza w podróż po zadymionych klubach lat 30-tych, 40-tych i 50-tych. Początek koncertu o godz. 20. Bilety od 60 zł.

Wiosłowanie dla WOŚP

W sobotę, 28 stycznia, kilka tysięcy osób usiądzie na ergometry wioślarskie, by wziąć udział w 13. edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w wiosłowaniu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Bydgoszczy, w szczytnym celu, bawić będziemy się w Centrum Handlowym Rondo. Poza tym wiosłują dla WOŚP mieszkańcy Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Lublina, Poznania, Szczecina, Torunia, Warszawy i Wrocławia. Pojedynek polega na zmobilizowaniu jak największej ilości osób do pokonania dystans 500 metrów. Bicie rekordu Polski będzie odbywać się osiem godzin (godz. 10.00 – 19.00).

Zawody wspinaczkowe Best of Spider

W sobotę (28 stycznia) odbędzie się szósta edycja zawodów wspinaczkowych Best of Spider w Centrum Wspinaczkowym SPIDER w Bydgoszczy, przy ul. Świeckiej 8. Zawody się w kategorii OPEN, czyli każdy miłośnik wspinania będzie miał możliwość wzięcia w nich udziału. Zawodnicy będą mieli do pokonania 25 eliminacyjnych tras wspinaczkowych (boulderów), w tym 5 tylko kobiecych, 5 tylko męskich i 20 wspólnych. Od samego rana zawodnicy startować będą w czterech grupach, na każdą grupę przewidziany będzie czas dwóch godzin. Każda grupa może liczyć max 30 osób. Eliminacje wyłonią 8 najlepszych zawodniczek i zawodników, którzy około godziny 18..30 zmierzą się w wielkim finale. W decydującym starciu zawodnicy będą mieli do pokonania trzy bouldery z tak zwaną „Strefą”. Finaliści przebywać będą w strefie izolacji i wywoływani będą w kolejności od najmniejszej liczby punktów osiągniętych w eliminacjach. Na pokonanie każdego boulderu finaliści będą mieli cztery minuty. 

Na finały obowiązuje wstęp wolny.

Zimowy PGE Narodowy na Torbydzie

Torbyd
Torbyd / Fot. B.Witkowski / UMB

28 i 29 stycznia (sobota, niedziela) zimowe miasteczko z atrakcjami PGE Narodowy zawita na lodowisko Torbyd w Bydgoszczy (ul. Toruńska 59).  Początek od godz. 11. Co tam czeka przez dwa dni:
Poranki dla dzieci z PGE: godz. 11 – 11.45 oraz 13 – 13.45 (zajęcia dla najmłodszych, dzięki którym pewniej postawią swoje pierwsze kroki na łyżwach).
Trening łyżwiarski dla młodzieży i dorosłych: godz. 15 – 15.45 oraz 17- 17.45 (warsztaty dla młodzieży i dorosłych, których celem jest zachęcenie do wejścia w nową formę zimowej aktywności fizycznej.
Disko Lodowisko z 4FUN.TV: godz. 19 – 19:45 (popularna na zimowym miasteczku lodowa dyskoteka w rytm największych hitów stacji 4FUN.TV.

Kinowy hit w wersji teatralnej

Anita Sokołowska
Anita Sokołowska / Fot. B.Witkowski / UMB

Gwiazdy polskiej sceny w teatralnej wersji kinowego hitu „Dobrze się kłamie” będzie można zobaczyć w sobotę (28 stycznia) o godz. 18 w Filharmonii Pomorskiej. W obsadzie znane z bydgoskiego Teatru Polskiego: Anita Sokołowska i Marta Ścisłowicz. Zwykły wieczór z przyjaciółmi zmienia się w prawdziwy sprawdzian z przyjaźni. Niektórym „ściemnianie” wyjdzie na dobre, inni całkowicie się pogrążą. Co ujawnią odczytane publicznie SMS-y i powiadomienia z Facebooka?

Bajki dla niegrzecznych dzieci

Spektakl „Bajki dla niegrzecznych dzieci” został napisany przez Szymona Jachimka dla Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Autor wykorzystał utwory Heinricha Hoffmanna w tłumaczeniu Wacława Szymanowskiego, adaptując je na potrzeby sztuki opowiadającej o czwórce dzieci, które nie chcą spać oraz ich zagadkowej, nieco ekscentrycznej ciotce. Sztuka ma dwoje pomysłodawców: wspomnianego już Szymona Jachimka oraz Justynę Zar, odpowiadającą również za reżyserię. Wydarzenia rozgrywają się jednej nocy. Leokadia gości w swoim domu pełnym tajemnic Kaję, Leo, Maję i Kubę. Ich rodzice wybrali się na wesele, zostawiając pociechy pod opieką cioci. Dzieci walczące ze snem postanawiają zgłębić zakamarki strychu, na którym znajdują niezwykłą książkę. Jest to „Złota różdżka. Bajki dla niegrzecznych dzieci” Heinricha Hoffmanna, która zabiera je w podróż pełną śmiechu, strachu i niespodzianek.

Przedstawienie w sobotę, w Teatrze Kameralnym przy ul. Grodzkiej, godz. 16.

Bajki dla niegrzecznych dzieci/ Fot. Piotr Nykowski

Siatkarze grają o kolejne zwycięstwo

Po najlepszym w sezonie meczu z Avią Świdnik i wygranej 3:0, siatkarze BKS Visły ProLine zmierzą się w sobotę o godz. 17 z KPS Siedlce, 10. zespołem I ligi. Początek meczu w hali Immobile Łuczniczka o godz. 17.

Szekspir w Operze Nova

Scena ze „Snu nocy letniej” z udziałem Olgi Marczak i Piotra Kobierzyńskiego ’ Fot. A.Makowski/Opera Nova

„Sen nocy letniej” to jedna z najbardziej znanych komedii Wiliama Szekspira. Zobaczymy ją w Operze Nova w baletowej wersji Karola Urbańskiego, inscenizatora i choreografa. Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Feliksa Mendelssohna-Bartholdyego do komedii Szekspira, w tym kantaty „Lobesgesang” na dwa soprany solowe, chór żeński i orkiestrę, wykorzystane zostaną fragmenty Symfonii „Szkockiej”i „Włoskiej”, uwertura „Meluzyna”. Spektakle w Operze Nova: sobota (godz. 19), niedziela (godz. 18).

Piotr Zioła w MCK

Piotr Zioła na koncercie w sobotę (godz. 19) w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego, zaprezentuje utwory ze swej drugiej płyty. Każdy z utworów w subtelny sposób opisuje doświadczenia z tego okresu. Artysta, z pomocą zaproszonych do pisania gości – Pauliny Przybysz, Justyny Święs, Bisza i Rasa – opowiada o człowieku, tytułowym wariacie, który mimo przeciwności losu ma odwagę czerpać z życia pełnymi garściami. Kompozycje powstały w wyniku wspólnej pracy Piotra Zioły i znakomitych muzyków: Krzysztofa Kawałko, Marcina Ułanowskiego, Staszka Wróbla i Pawła Zalewskiego. Producentami albumu są Piotr „Emade” Waglewski i Jan Biedziak.

Niedzielę zaczynamy od biegu dla WOŚP

Run Bydgoszcz organizuje w niedzielę (29 stycznia) o godz. 9.30 specjalny trening biegowy ze zbiórką na rzecz WOŚP. Dołączy także grupa Nordic Walking Life Balance Place, więc to także spacer dla osób z kijkami oraz zbiórka datków dla Fundacji WOŚP, licytacja oraz losowanie. Potem wspólne zdjęcie i dalej na trasę. Start ze skrzyżowania ulic Hipicznej i Rekreacyjnej, początek promenady w Myślęcinku.

Wielki finał Orkiestry Owsiaka w niedzielę

Plastron z autografem Tomasza Golloba można wylicytować dla WOŚP / UMB

Przez całą niedzielę będzie trwać na Starym Rynku bydgoski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsa!”. Na scenie już od 12.15 wystąpią kolejne kapele i zespoły oraz soliści grający razem z WOŚP. Rozpoczyna o godz. 12.15 T.1 Dance – Company. Potem kolejno pojawią się: godz. 13 – Szkoła Muzyczna Yamaha; 14 – Grafitti; 15.30 – Butelki Zwrotne; 17 – Lila; 17.30 – Bydzia-com-band!; 18.30 – Kali. O godz. 19 zagra ROAN, a o godz. 20 na Starym Rynku tradycyjne „Światełko do nieba”. Koncertową niedzielę dla WOŚP zakończy o 20.15 Gibbs & DopeHouse.Udostępnij: Facebook Twitter