Co robić w weekend – zapowiedzi. Ster na Bydgoszcz, gwiazdy tańca i nocny maraton

Ster na Bydgoszcz gromadzi tysiące widzów i uczestników / Fot. R.Sawicki/UMB

Mnóstwo rzeczy do wyboru oferuje Bydgoszcz w ten weekend. Najważniejsza to oczywiście dwudniowy festiwal Ster na Bydgoszcz. Nad Brdą w centrum miasta i Wyspie Młyńskiej będzie się działo! Oto nasze propozycje do spędzenia wolnego czasu.

Ster na Bydgoszcz – czyli dwa dni nad rzeką i na Wyspie Młyńskiej

Zaczynamy nasze weekendowe zaproszenia od Steru na Bydgoszcz. To dwa dni zabawy nad Brdą, zarówno w sobotę jak i w niedzielę warto wybrać się na Wyspę Młyńską. Szczególnie widowiskowa jest parada jednostek pływających na naszej rzece.

Rozpocznie się w sobotę o godzinie 17.00 spod śluzy miejskiej, a zakończy przy hali Immobile Łuczniczka. W paradzie zobaczymy nie tylko reprezentantów bydgoskich klubów, ale również jednostki prywatne. Wystarczy ustawić się na bulwarach wzdłuż trasy, by zobaczyć ją w całej okazałości. Niedziela stać będzie pod znakiem wielkiego wyścigu butelkowego, organizowanego przy okazji Steru od 14 lat.

„Wesołe wdówki” w Operze Nova

Scena z „Wesołej wdówki” / Fot. Andrzej Makowski/Opera Nova

Opera Nova kończy 66. sezon artystyczny. To przedostatni weekend w tym sezonie. W piątek i sobotę (godz. 19) oraz niedzielę (godz. 18) na scenie bydgoskiej opery jej najnowsza propozycja repertuarowa: „Wesoła wdówka” Franza Lehára. W roli tytułowej występować będą Julia Pruszak i Magdalena Polkowska. Jako Hrabia Daniło (gościnnie): Piotr Friebe i Adam Zdunikowski. W postać Barona Zety wcieli się Bartłomiej Kłos, a w jego żonę, Walentynę: Marta Ustyniak-Babińska i Agnieszka Nurzyńska. Jako jej niestrudzony adorator, Camille de Rossillon, Szymon Rona. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.

Otwarte Mistrzostwa Bydgoszczy w tańcu

Od piątku (16 czerwca) do niedzieli (18 czerwca) trwają w hali Immobile Łuczniczka Otwarte Mistrzostwa Bydgoszczy w tańcu organizowane przez Studio Bailamos. Turniej odbywa się w ramach Fale Loki Koki Dance Festival 2023. To już jego 10. jubileuszowa edycja! Od piątku do niedzieli hala Immobile Łuczniczka wypełni się tancerzami (zgłoszonych jest już ponad 2000 tancerzy, z ponad 60 szkół tańca). Całość odbywa się w ramach World Artistic Dance Federation.

Zawody rozpoczynają się w piątek o godz. 9. Wyjątkowym punktem będzie gala wieczorna (sobota, godz. 19), podczas której publiczność, oprócz rywalizacji tanecznej, będzie mogła zobaczyć występ Anny Hnatowicz oraz Jana i Lenki Kliment.

Seniorada – tydzień dla pokoleń

Trwa Seniorada – cykl międzypokoleniowych wydarzeń, spotkań plenerowych, warsztatów, koncertów, pikników i szkoleń… wszystkie z seniorem w centrum uwagi. – Bawimy się od 10 czerwca.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach otwartych oraz do zapisów na ciekawe zajęcia – zachęcają organizatorzy.
Program dostępny – TUTAJ oraz w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5.

Koncert na leżakach przed Filharmonią Pomorską

Muzyczne leżakowanie w Wiolinowie! Czym jest Wiolinów? Tak kiedyś Andrzej Szwalbe nazwał naszą piękną dzielnicę muzyczną. Z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego odbywa się cykl koncertów plenerowych organizowanych we współpracy z Akademią Muzyczną, Zespołem Szkół Muzycznych i Teatrem Polskim w Bydgoszczy. W piątek (16 czerwca) o godz. 11 i 18 dwa występy na placu Krzysztofa Pendereckiego, przed gmachem Filharmonii Pomorskiej.

Literacki festiwal Przeczytani

Trwa festiwal Przeczytani. W piątek o godz. 18 w Miejskim Centrum Kultury spotkanie z Manuelą Gretkowską. To jedna z najbardziej wyrazistych i bezkompromisowych polskich pisarek, autorka ponad 20 książek, w tym bestsellerów takich jak „Poetka i książę”, „Faworyty” czy „Mistrzyni”. Scenarzystka filmowa, felietonistka. Z autorką porozmawiamy o jej najnowszej książce „Przeprawa”. Wszystko o festiwalu – TUTAJ.

Viva Verdi w Filharmonii Pomorskiej

Bydgoska Fontanna Multimedialna
Bydgoska Fontanna Multimedialna prze filharmonią / Fot. B.Witkowski / UMB

Piątkowy koncert w Filharmonii Pomorskiej poświęcony jest twórczości operowego geniusza Giuseppe Verdiego. Z orkiestrą symfoniczną FP pod dyrekcją Mykoły Diadiury wystąpią soliści Opery Narodowej w Kijowie: Oksana Kramarewa sopran, Walentyn Dytiuk (tenor) i Witalij Biłyj (baryton). W programie uwertury, arie i duety z oper Giuseppe Verdiego. Koncert jest poświęcony pamięci Kaia Bumanna w pierwszą rocznicę śmierci.

Wycieczki z cyklu „Bydgoskie osiedla bez tajemnic”

Piotr Weckwerth zaprasza na wycieczki po osiedlach. W sobotę (17 czerwca) Prądy (początek o godz. 10 – Młyn Tańskich (ul. Nakielska 317, obok cmentarza pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel). Kończymy przy śluzie Prądy.

W niedzielę (18 czerwca) wycieczka na Osowej Górze – start: godz. 10- ul. Maksymiliana Kolbego – parking przed sklepem „Netto”. Kończymy w okolicach ul. Łowiskowej. Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Na spacery nie trzeba się zapisywać!

Z Dawidem Kilonem na obserwację ptaków

W najbliższą niedzielę, ornitolog Dawid Kilon zabierze Was Nad kanał! Na ptaki! . Spotykamy się o godz. 10 pod wejściem głównym do Centrum Handlowego Rondo i zanurzamy się w starodrzew plantów nad Starym Kanałem. Weźcie ze sobą lornetki i lunety – mogą się przydać.

Bydgoska rodzina łabędzi
Bydgoska rodzina łabędzi / Fot. B.Witkowski / UMB

Kogo możecie spotkać w tym miejscu? Być może tego jegomościa. Dzięcioł zielony jest rzadko spotykany w miastach. Ptak żywi się zbieranymi na ziemi owadami, głównie różnymi gatunkami mrówek i ich larwami. Zimą rozkopuje mrowiska nawet do 1 m głębokości. Wiosną i latem zbiera mrówki także z pni drzew. Rzadziej pożywia się innymi bezkręgowcami np. chrząszczami, świerszczami, gąsienicami, a wyjątkowo mięsistymi owocami i nasionami. Dzięcioł zielony w zimie nie gardzi pszczołami, wydłubuje dziury w ulach i wyjada owady.

Koncert chórów przy tańczących fontannach

W sobotę (17 czerwca) o godz. 21 przy fontannach przed Filharmonią Pomorską odbędzie się bezpłatny koncert chórów biorących udział w Konkursie Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży. Finałowa gala konkursowa w niedzielę o godz. 12 w Filharmonii Pomorskiej. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Pałacu Młodzieży przy ul. Jagiellońskiej.

Spacery z przewodnikiem po Śródmieściu i Starym Mieście

Ulica Mostowa w Bydgoszczy
Ulica Mostowa w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

W sobotę i niedzielę tradycyjne spacery z przewodnikiem po Starym Mieście i bydgoskim Śródmieściu. To doskonała okazja by poznać historie ciekawych miejsc, a także posłuchać legend oraz ciekawych anegdot. Na trasę pt. Poznaj Stare Miasto można wyruszyć w sobotę (czas trwania: 1,5 godz.). To spacer przez Stary Rynek, Katedrę, Mostową i Wyspę Młyńską
Trasa pn. Dookoła Śródmieścia  – w niedzielę. Wyprawa w okolice fontanny Potop, Placu Wolności, ciekawych kamienic, pomnika Łuczniczki
Obie wyprawy rozpoczynają się o 12.30 przy Bydgoskim Centrum Informacji, ul. Batorego 2. Koszt: 15 zł za osobę (dzieci do lat 10 bezpłatnie). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszy zakup biletu w Informacji Turystycznej lub online.

Rajd w ramach Rowerowej Stolicy Polski

Wspólny przejazd w ramach Rowerowej Stolicy Polski

1 czerwca wystartowała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Impreza, której organizatorem jest miasto Bydgoszcz odbywa się w tym roku po raz piąty. Zapraszamy do udziału w przejazdach rowerowych organizowanych w ramach RSP w czerwcu. W sobotę (17 czerwca) o godz. 10 ze Starego Rynku startuje rajdu do Pruszcza. Należy się zapisać – koszt udziału to 5 zł. 

Teatralna garderoba otwarta dla seniorów i juniorów

Teatr Polski zaprasza w sobotę o godz. 13 seniorki i seniorów, także z młodszym towarzystwem, do foyer przy ul. 20 Stycznia, które zamieni się w teatralną garderobę. Na gości czekają kostiumy ze znanych spektakli. Będzie je można przymierzać, zrobić zdjęcia i poczuć jak postać z ulubionej sztuki. Wstęp wolny.

50-lecie w Eljazzie

Zbigniew Lewandowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich perkusistów jazzowych celebruje 50 lat pracy artystycznej. Z tej okazji powołał nowy kwintet, do którego zaprosił znakomitych instrumentalistów i improwizatorów. Premiera miała miejsce w studio koncertowym Polskiego Radia w ramach cyklu Jazz.pl. Pełne energii brzmienie zespołu stanowi syntezę swingu wywodzącego się z amerykańskiej tradycji z liryką oraz melodyką charakterystyczną dla europejskiej muzyki improwizowanej. Koncert w klubie Eljazz przy ul. Krętej w sobotę o godz. 20.

Nocny maraton nad Kanałem Bydgoskim

W sobotę o godz. 21 startuje Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego. To najstarszy, nieprzerwanie organizowany nocny maraton w Polsce! Zawody są kultowe bowiem gromadzą na starcie stałych uczestników, którzy są symbolem wartości jaką niesie sport a w szczególności biegi maratońskie! Te zawody, to wielka atrakcja dla uczestniczących w niej osób. Bieg, bowiem rozgrywany jest w nocy w przepięknej scenerii Plant Bydgoskich w unikalnej scenerii, wzdłuż unikatowych zabytków hydrotechniki jakimi są śluzy rodem z XVIII w. na Kanale Bydgoskim. Start na terenie KS Gwiazda przy ul. Bronikowskiego.

Frymark dla wszystkich

To cykliczny jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem – spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 10 w samym centrum Bydgoszczy na ul. Gdańskiej 8, na placu Praw Kobiet przed Bydgoskim Centrum Finansowym w Bydgoszczy gdzie możecie skorzystać z licznych degustacji, pobawić się smakiem, odkryć nowe produkty i upodobania swoich kubków smakowych oraz zrobić zakupy u lokalnych gospodarzy i twórców. 

Rodzinny festyn w BCTW w Myślęcinku

W niedzielę (18 czerwca) od godz. 13 w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym druga edycja festynu rodzinnego z atrakcjami dla dzieci, występami na scenie, udziałem służb mundurowych.

W programie:

– strefa dla dzieci: animacje z profesjonalnymi animatorami, dmuchańce, basen z kulkami, trampoliny, karuzela, stanowiska z bańkami mydlanymi, paintball;

– nauka jazdy na rolkach: RollTeam Bydgoszcz przeprowadzi konkurs „Potyczki rodzinne” – będzie można spróbować swoich sił w jeździe na rolkach;

– strefa gier planszowych: Centrum Gier Pegaz,  Artemis Bydgoskie Stowarzyszenie Popkultury oraz Muzeum Konsol i Gier Video w Bydgoszczy poprowadzą tzw. „gralnię” – będzie można poznać nowinki w świecie planszówek, ale również zagrać na konsolach z lat dzieciństwa:

 – prezentacja pracy służb mundurowych: prezentacja pojazdów służbowych oraz pracy służb mundurowych, w tym straży pożarnej, wojska, służby więziennej i innych;

– jazda konna w godz. 13-15;

 – występy artystyczne na scenie, w tym pokazy tańców towarzyskich, sztuk walki, zumby.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, wszystkie atrakcje dla dzieci są bezpłatne.

W tym roku zapraszamy również na Bydgoski Bazar – wielki pchli targ. Ten projekt realizujemy pierwszy raz i mamy nadzieję, że będzie sukcesem. Chcemy propagować ekologię. Po co kupować rzeczy nowe, skoro stare są tak dobre, że warto dać im drugie życie.

Festyn na pl. Piastowskim

Parafia Najśw. Serca Pana Jezusa przy pl. Piastowskim zaprasza na festyn parafialny pod hasłem „Rusz Serce”. Niedziela 18 czerwca w godz. 13-18. Będzie loteria, zabawy i gry dla dzieci oraz całych rodzin, pokaz ratownictwa i wiele więcej.

Muzyka w Ostromecku

Ostromecko

W niedzielę (18 czerwca) o godz. 16 w pałacu w Ostromecku koncert Poznańskiego Tria Fortepianowego. Program koncertu: A. Panufnik – Trio fortepianowe op. 1 (Poco adagio, Largo, Presto); K. Meyer – Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 50 (Impetuoso, Adagio inquieto, Allegretto capriccioso, Cantabile e furioso, Con moto). Zapisy: recepcja@palaceostromecko.pl

Udostępnij: Facebook Twitter