Dni Narodowego Centrum Nauki w Bydgoszczy. Uczelnie razem zagrają dla polskiej nauki

Wiceprezydent Iwona Waszkiewicz podczas Dni Narodowego Centrum Nauki / Fot. R. Sawicki/UMB

W Bydgoszczy rozpoczęły się 10. Dni Narodowego Centrum Nauki. Ta instytucja dzieli 1,5 mld złotych.

– Przez najbliższe dwa dni Bydgoszcz, a szczególnie kampus w Fordonie będzie miejscem wymiany doświadczeń na temat projektów finansowanych z Narodowego Centrum Nauki. Będzie można dowiedzieć się na temat zdobywania grantów i obsługi projektów – mówił prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej, który podziękował również władzom Bydgoszczy za inicjatywę zorganizowania Dni Nauki.

Jubileuszowe 10. Dni Narodowego Centrum Nauki odbędą się 15 i 16 maja 2024 roku w BydgoszczyTo dwa dni pełne spotkań, warsztatów, paneli dyskusyjnych i wykładów, podczas których naukowcy z danego regionu i pracownicy zajmujący się obsługą administracyjną projektów badawczych dyskutują o finansowaniu badań naukowych, ich realizacji i rozliczeniach. Dni Narodowego Centrum Nauki odbywają się raz w roku, za każdym razem w innym mieście akademickim.

W naszym województwie Narodowe Centrum Nauki promuje działalność naukową finansowaną już przez NCN, promuje system grantowy oraz zachęca naszych badaczy, ażeby startowali w konkursach przy ubieganiu się o granty. A ci, którzy jeszcze tego nie robili, przekonali się do takiej formy pozyskiwania pieniędzy na projekty.

Obecnie w Politechnice Bydgoskiej realizowanych jest 15 projektów, których operatorem jest NCN. Dotyczą m.in. inżynierii mechanicznej, genetyki czy biologii rolnictwa.

– Kiedy tuż przed pandemią prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zwrócił się do dyrektora Narodowego Centrum Nauki  aby zorganizować Dni Nauki w Bydgoszczy, spotkaliśmy się z pozytywną odpowiedzią – przypomniała Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – Zorganizowałam wtedy spotkanie z rektorami uczelni, które zdecydowały się je współorganizować to wydarzenie, a politechnika przyjęła na siebie obowiązek ich zorganizowania i koordynowania. To okazja do prezentacji naszego bydgoskiego środowiska naukowego, a także okazja do nauki, warsztatów i szkoleń. Mam nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu jeszcze prężniej będzie rozwijała się nauka w Bydgoszczy i otrzymamy jeszcze więcej pieniędzy grantowych na realizację pomysłów i badań, które mają w planach bydgoscy naukowcy.

– Narodowe Centrum Nauki jest rządową agencją powołaną do wspierania i finansowania działalności naukowej w Polsce – mówił prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor Narodowego Centrum Nauki. – Do finansowania badań, projektów, stypendiów realizowanych w różnych jednostkach naukowych kraju. Chcieliśmy stworzyć instytucję wzorowaną na najlepszych międzynarodowych wzorcach. Wydaje się, że to udało się zrobić. Inną ideą było jak najszersze propagowanie działalności, także w lokalnych ośrodkach, które NCN mógłby odwiedzać. Już po raz dziesiąty organizujemy dni NCN-u, które podróżowały po różnych miejscach kraju, a teraz przyszedł czas na to, żeby zorganizować je w Bydgoszczy. Odbędą się warsztaty dla naukowców, jak powinny wyglądać wnioski o finansowanie, jak również warsztaty dla administracji, która obsługuje i rozlicza projekty.

Prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor NCN podziękował wszystkim, którzy wsparli organizowanie Dni Nauki w Bydgoszczy. – Naszym mottem jest: gramy dla polskiej nauki. Raz do roku gramy lokalnie w innym miejscu niż Kraków. W tym roku gramy w Bydgoszczy – dodał prof. Jóźwiak.

Dobrą wiadomością jest to, że rośnie liczba naukowców, którzy chcą, by ich badania finansowane były z NCN. Jeśli chodzi o województwo kujawsko – pomorskie,  pod koniec 2023 roku było to ponad 500 projektów naukowych (m.in. badania biomedyczne, z dziedziny fizyki, astronomii) na kwotę ponad 400 mln zł. – Województwo kujawsko – pomorskie mieści się w dobrej średniej – powiedział prof. Jóźwiak. – W tym roku pula pieniędzy przeznaczonych na granty NCN wynosi 1,5 mld zł. Ideą NCN jest finansowanie najbardziej odkrywczych badań, które później będą miały przełożenie na lepsze zrozumienie rzeczywistości oraz lepszą rozpoznawalność polskich naukowców w świecie.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter