Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Bydgoszczy. „Czasem opadam z sił, ale wtedy widzę uśmiech Jasia”[ZDJĘCIA]

Obchodom towarzyszyły występy grup artystycznych z kilku miast/fot. B.Witkowski/UMB

W poniedziałek (6 maja) obchodziliśmy w Bydgoszczy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Na 16. edycję wydarzenia zaprosiła społeczność Zespołu Szkół nr 31 Specjalnych przy ul. Fordońskiej.

Obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych stworzyły okazję do chwili refleksji i opowiadania o swoich codziennych doświadczeniach. Swoją historią macierzyństwa niepełnosprawnych dzieci podzieliły się mamy uczniów ZS nr 31 Specjalnych.

– Jestem mamą 13-letniego Janka. Urodził się z zespołem Downa jako piąty syn w naszej rodzinie. Wiadomość o jego chorobie spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Wspólnymi siłami potrafiliśmy się z tym uporać. Pomyśleliśmy wtedy, że jeśli takie dziecko niepełnosprawne ma się urodzić, to tylko w naszej rodzinie. To nas podniosło, wszyscy domownicy przygotowali się, aby Janka godnie przyjąć w rodzinie. Początki były trudne. Janek jest dzieckiem kochającym wszystkich. Patrzy na świat przez pryzmat miłości. W pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że będzie zawsze w życiu szczęśliwym. Jego nigdy nie dotkną problemy takie, jakie mamy zwykle: robienie kariery, staranie o dobrą pracę, zawody w życiu osobistym. One nie będą jego udziałem. Zawsze będzie miał wokół ludzi którzy go kochają. Tego mu potrzeba. Daje nam miłość i jej oczekuje.

Inna refleksja usłyszana podczas uroczystości – Jestem mamą czwórki dzieci: dwójki biologicznych i dwójki przysposobionych. Jasiek jest w naszej rodzinie 16 lat, za chwilę będziemy obchodzili jego 17. urodziny. Sebastian jest u nas 9 lat. Każde dziecko jest różne. Każdy dzień jest u nas inny i przynosi coś innego. Jest to przede wszystkim radość z wychowywania. Dzieci dają nam tą moc na co dzień. Czasem opadam z sił, ale wtedy widzę uśmiech Jasia i jego wdzięczność w oczach. Chociaż jedynym słowem, jakie mówi, jest „mama” to dla mnie najcenniejsza zapłata za nasze wszystkie wspólne lata. Dzień po dniu daje mi siłę do walki o przekraczanie jego granic. Każde jego usamodzielnienie się jest dla nas krokiem. Samodzielne spożywanie posiłków czy korzystanie z toalety było dla nas wysiłkiem niczym przenoszenie gór.

Uroczystość w Pałacu Młodzieży

Obchody w Pałacu Młodzieży zgromadziły uczniów, rodziców i nauczycieli z ZS nr 31 oraz zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i szkół z różnych różnych miast regionu. Na zaproszenie delegacji uczniów odpowiedzieli również m.in. prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski i pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego ds. osób z niepełnosprawnościami Paweł Bednarski.

– Dwa tygodnie temu część z was odwiedziła mnie w ratuszu. Wówczas otrzymałem zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. To było wspaniałe spotkanie. Wy jesteście zawsze radośni. Dorośli często nie mają w sobie tylu uśmiechu, pozytywnych myśli i energii. Radość która z was bije działa na nas bardzo pozytywnie. Wiemy, że dla was warto zawsze się starać. Dziękuję wszystkim, którzy stwarzają wam warunki do rozwoju i szukania swojego miejsca w życiu. Wkładają całe serce abyście z uśmiechem mogli śmiało kroczyć w przyszłość – zwrócił się do zgromadzonych Rafał Bruski.

Swoją refleksją na temat godności człowieka podzielił się ze sceny również Paweł Bednarski. – Wolałbym, abyśmy nie musieli przypominać o godności. Godność to niezbywalne prawo każdego człowieka. Naszym, osób sprawnych, obowiązkiem, jest dbanie o to, aby prawa te były przestrzegane i chronione. Aby osoby niepełnosprawne nigdy nie doświadczały dyskryminacji.

Po części oficjalnej było wiele uśmiechów, radości i wzruszeń. To za sprawą prezentacji multimedialnej „Godność” ukazującej codzienne życie społeczności ZS Specjalnych nr 31. Potem swój talent i pasję zaprezentowały artystyczne grupy.

O godności człowieka w teatrze, tańcu i śpiewie

Na scenie Pałacu Młodzieży wystąpiło łącznie dziewięć zespołów. Oprócz reprezentantów z Bydgoszczy, zaprezentowali się m.in. uczniowie ZS Specjalnych z Szubina, Kcyni i Poznania, oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” i „Modrzew”. Każda z grup w odmienny sposób zaprezentowała, czym jest dla niej godność. były krótkie pokazy teatralne, pokaz tańca ludowego do piosenki z filmu „Chłopi” czy też wspólne odśpiewanie ballady włoskich partyzantów „Bella ciao”. Całą publiczność porwali swoim entuzjazmem goście z Poznania, którzy zdecydowali się ukazać swoją miłość do lokalnej drużyny Lecha i w pełni zapału odśpiewali piłkarski hymn. Na koniec spotkania uczestnicy obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych wraz ze swoimi opiekunami otrzymali nagrody. Specjalne podziękowania przyznano Annie Latos, która jest wieloletnią organizatorską Dni Godności w ZS 31 Specjalnych.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter