Nowi pełnomocnicy prezydenta Bydgoszczy. Będą działali na rzecz osób z niepełnosprawnościami i równego traktowania

W środę (13 marca) prezydent Rafał Bruski wręczył akty powołania dwóm nowym pełnomocnikom.To szczególny dzień, w którym wykonujemy kolejny krok dla miasta równych szans – powiedział włodarz Bydgoszczy.

Symboliczne akty mianowania odebrali w ratuszu Radosław Cichański – pełnomocnik prezydenta miasta Bydgoszczy ds. osób z niepełnosprawnościami oraz Aleksandra Rommel – pełnomocniczka prezydenta miasta Bydgoszczy ds. równego traktowania. To jedno z pierwszych zadań przeprowadzonych w ramach programu działań na rzecz równego traktowania dla Bydgoszczy na lata 2023-2028.

Sojusznicy w poszukiwaniu nowych rozwiązań

– Pełnomocniczka ds. równego traktowania będzie się zajmowała przede wszystkim kontaktami i współpracą z organizacjami pozarządowymi i instytucjami, które zajmują się prawami człowieka i przeciwdziałaniem przejawom dyskryminacji. Jej zadaniem będzie również wspieranie mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy w rozwiązywaniu problemów dotyczących dyskryminacji. Z pewnością będzie miała duży udział w realizacji programu ds. równego traktowania – zapowiedziała Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta miasta Bydgoszczy.

Aleksandra Rommel ma blisko 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu mediacji. W Bydgoskiej Radzie ds. Równego Traktowania reprezentowała Okręgową Izbę Radców Prawnych w Bydgoszczy. – Chodzi o to, aby każdy mieszkaniec Bydgoszczy czuł się bezpiecznie, czuł że jego potrzeby są zauważone i zrozumiane. Moje stanowisko jest nowością w Bydgoszczy jednak w wielu polskich miastach już funkcjonują pełnomocniczki. Będziemy współpracować i czerpać najlepsze praktyki od bardziej doświadczonych.

Do zadań Radosława Cichańskiego będzie należało m.in. kontaktowanie się z organizacjami pozarządowymi, jednostkami samorządu i instytucjami na rzecz osób z niepełnosprawnościami, inicjowanie i koordynowanie programów służących poprawie warunków życia i integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami czy też współpraca Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych. – W Bydgoszczy mamy ponad 50 tys. mieszkańców z niepełnosprawnościami. To ogromna grupa osób które wymagają pomocy i wsparcia. Chciałbym się skupić na kontakcie z nimi. Jednym z moich pierwszych celów jako pełnomocnika, będzie prowadzenie cyklicznych spotkań z mieszkańcami na osiedlach, żeby poznać te miejsca, które nie są jeszcze dostępne dla wszystkich bydgoszczan, żeby słuchać o problemach i inicjować nowe rozwiązania. – mówił nowo powołany pełnomocnik.

– Dotychczasowe zaangażowanie osób które powołałem na swoich pełnomocników, gwarantuje że każdy kto będzie potrzebował wsparcia i pomocy w poszukiwaniu nowych rozwiązań, na pewno znajdzie w nich sojuszników. Będziemy wspólnie podejmować działania aby likwidować wszelkie oznaki wykluczenia. – zakończył prezydent Rafał Bruski.

Miasto równych szans

Od kilku lat w Bydgoszczy realizowane są działania na rzecz równego traktowania. Przełomem było powołanie Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania. Miało to miejsce 1 lipca 2019 roku. Zapoczątkowało to szereg równościowych przedsięwzięć. Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Praw Człowieka – odbyło się wiele wydarzeń promujących prawa człowieka i równe traktowanie. To rok, w którym przestrzeń przed Bydgoskim Centrum Finansowym została Placem Praw Kobiet. Rok później Bydgoszcz została wyróżniona w Plebiscycie „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom”. To zasługa miejskiego programu in vitro i wspierania młodych mam w powrocie na rynek pracy.

Miasto prowadzi również działania na rzec lepszej dostępności obiektów użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynków bez architektonicznych barier można zaliczyć lodowisko Torbyd, kompleks sportowy Astoria, nową trybunę Stadionu Miejskiego Polonii, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu czy też bieżące dostosowywanie budynków szkół, przedszkoli i Młodzieżowych Domów Kultury. Trwa modernizacja Teatru Polskiego, opracowanie koncepcji dostosowania ronda Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i adaptacja budynku przy ul. Gałczyńskiego na potrzeby Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter