Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy aż do północy. Szczegółowy program i ceny [PRZEWODNIK]

W Noc Muzeów zaprasza także bydgoskie Exploseum – dawna, poniemiecka fabryka materiałów wybuchowych

W sobotę (13 maja) wielkie wyjście w miasto. Tego dnia w Bydgoszczy odbędzie się Europejska Noc Muzeów.

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w Berlinie w 1997 r. Od tamtego wydarzenia formuła imprezy pozostaje niezmienna: zwiedzanie nocną porą instytucji i placówek kulturalnych, które przygotowały specjalne wydarzenia. W wielu miastach udostępniane są miejsca zwykle zamknięte dla zwiedzających. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Rok później dołączyły Kraków oraz Warszawa, a z czasem kilkadziesiąt mniejszych i większych miast.

W tym roku Europejska Noc Muzeów w Bydgoszczy wystartuje w sobotę 13 maja. W organizację zaangażowało się 20 instytucji, z których wiele przygotowało dodatkowe atrakcje. Tradycyjnie już poza muzeami uczestniczą m.in. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Młyny Rothera, Pałace Ostromecko oraz Instytut Pamięci Narodowej. Noc Muzeów to także Noc Konkursów. Muzeum Okręgowe namawia do zbierania pieczątek w odwiedzanych obiektach. Za zebrane minimum sześć stempli, które otrzyma się w kasach, można wygrać atrakcyjne nagrody.

Noc Muzeów – program

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego

W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego obowiązują w ramach Nocy Muzeów (w Śródmieściu 18.00-24.00, w Exploseum: 16.00 – 22.00) następujące ceny biletów:

  • jeden obiekt / budynek: 2 zł / 1 osoba
  • wszystkie budynki Muzeum Okręgowego (bilet zbiorczy): 7 zł / 1 osoba
  • Inne ceny: wykłady w sali audiowizualnej w gmachu głównym przy ul. Gdańskiej 4 – 5 zł / 1 os., warsztaty barwienia techniką ebru w Aptece pod Łabędziem, ul. Gdańska 5 – 10 zł / 1 os.

Uwaga: informacji o cenach wydarzeń przygotowanych przez współorganizatorów ENM należy poszukiwać na stronach www poszczególnych instytucji.

Gmach główny Gdańska 4

18.00, 19.30, 21.00, 22.00

Skarby Gdańskiej 4. Co skrywa refektarz? Oprowadzanie z konserwatorami. W trakcie remontu budynku, w sali dawnego refektarza odkryto XVII-wieczne malowidła ścienne, relikty posadzki, zamurowane okna i nisze. W tym roku okazało się, że jedna z nich kryje drugie dno. Czy zmniejszenie niszy było tylko zabiegiem technicznym, czy stały za tym inne przesłanki? Muzealny konserwator będzie stopniowo usuwał wtórne cegły, by na to odpowiedzieć. Na pewno będzie też hałas, wibracje
i pył. Prowadzący: Lesław Cześnik. Wejścia limitowane. Obowiązują zapisy przez formularz na stronie www.muzeum.bydgoszcz.pl

Wystawy

18.00 – 24.00: Obrazy nie-/rzeczywistości. Inspiracje i aspiracje

18.00 – 24.00: Jan Stanisławski i uczniowie

Wykłady

18.00: Brigitte Bardot – ikona mody i stylu. Wykład prof. Krzysztofa Trojanowskiego (UMK), poświęcony legendarnej aktorce, która w latach 50. zrewolucjonizowała obyczaje i modę, tworząc na ekranie typ nowoczesnej, pełnej zmysłowego uroku dziewczyny wyniesiony do rangi symbolu nowego sposobu życia młodej generacji.

20.00: Literatura w Muzeum. Moda, dancing i miłość. Spotkanie z poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wykład prof. Beaty Morzyńskiej-Wrzosek (UKW). Specyfika twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej ze szczególnym wyróżnieniem mody przełomu XIX i XX wieku oraz międzywojnia, niuansów życia towarzyskiego, poszukiwania miłości, marzenia o niej i leczenia smutku po zawodach miłosnych.

Wstęp na wykłady – 5 zł

Biblioteka i Czytelnia MOB

18.30, 19.30, 20.30, 21.30

Bajki z kliszy – zapraszamy nie tylko dzieci, ale również rodziców pamiętających wieczory spędzane przy rzutniku. Będziemy pokazywać i czytać bajki z kliszy. Obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie Muzeum (20 osób na każde wejście).

Mamy 100 lat! Złóż życzenia naszemu Muzeum i zostaw ślad na kolejny wiek – stanowisko na korytarzu przy wystawie Puste ramy.

Kartki urodzinowe – wykonaj dla nas kartkę urodzinową, wpisz życzenia i zostaw na naszej urodzinowej tablicy.

Zwój czasu – przygotowaliśmy rulon papieru, na którym możesz zostawić swój ślad na kolejny wiek. Wpisz wiadomość, narysuj coś lub się podpisz, a my przechowamy zwój niczym kapsułę czasu
w bibliotecznym archiwum.

Spichrze nad Brdą

ul. Grodzka 7-11

Wystawy

18.00 – 24.00

Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy

Niech się święci. Bydgoszcz w PRL-u

Przy wystawach zorganizowano kąciki dla dzieci z zabawkami, strojami i grami

Gry i zabawy

18.00 – 21.00: Zagadkowa Bydgoszcz. Karta pracy dla dzieci dostępna przy wystawie Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy

18.00 – 21.00: Świętuj z nami. Karta pracy dla dzieci dostępna przy wystawie Niech się święci. Bydgoszcz w PRL-u

18.00 – 24.00: Twój ruch!Kącik gier z PRL-u. Atrakcja dla dorosłych (chińczyk, bierki, pchełki, szachy)

Zbiory Archeologiczne

ul. Mennica 2, Wyspa Młyńska

Wystawy

18.00 – 22.00

Piwne tradycje i życie towarzyskie w staropolskiej Bydgoszczy. Mini wystawa z planszami zawierającymi informacje o produkcji i wyszynku piwa w dawnej Bydgoszczy i gablotami
z eksponatami związanymi z tematyką piwną oraz rozrywką i zabawą. Ponadto w myśl, że „Każdy może wygrać” chętni mogą spróbować szczęścia w grach znanych już od czasów staropolskich (kręgle, kości, warcaby, młynek).

18.00 – 24.00

W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic.

Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów

Europejskie Centrum Pieniądza

ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska

Wystawa

18.00 – 24.00: Skarb Bydgoski

Precjoza, w tym monety, broszki, zawieszki, wisiorki i inną biżuterię odkryto 2 stycznia 2018 roku
w prezbiterium bydgoskiej fary. Skarb został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy dokonaniu wstępnej inwentaryzacji. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego podpisało umowę depozytową z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, umożliwiającą ich ekspozycję. Aktualnie dostępna dla zwiedzających jest część numizmatyczna.

Galeria Sztuki Nowoczesnej

ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska

Wystawy

18.00 – 24.00

Dzień dobry, panie Gauguin. Malarstwo Grzegorza Bednarskiego

Pokaz i warsztaty graficzne:

18.00 – 24.00 Jak powstaje rycina? Pokaz tradycyjnych technik graficznych oraz zagadnień warsztatowych artysty grafika, przygotowany w oparciu o zbiory Galerii Grafiki i Rysunku (ponad 30 obiektów): matryce, odbitki graficzne oraz rysunki przygotowawcze, stosowane podczas pracy nad matrycą. Przedstawione zostaną zestawy odbitek graficznych następujących artystów: Stanisława Brzęczkowskiego, Józefa Pieniążka, Bronisława Zygfryda Nowickiego, Andrzeja Budziaka, Jarosława Nowaka i Jana Gordona. Warsztaty z techniki linorytu, podczas których będzie można m.in. nauczyć się wycinać rysunek na płycie lub wykonać odbitki, poprowadzi bydgoski artysta Jan Gordon.

Dom Leona Wyczółkowskiego

ul. Mennica 7, Wyspa Młyńska

Wystawa

18.00 – 24.00

Twórczość Leona Wyczółkowskiego

Gry i zabawy

18.00 – 20.00 Obie-g(ł)ówka”. Gra detektywistyczna na Wyspie Młyńskiej. Podczas niezwykłej przygody, wcielisz się w muzealnego detektywa. Wędrując wg wskazówek na mapie, odkryjesz istotne szczegóły ukryte w budynkach naszego Muzeum. Na mecie, będziesz miał okazję przy sztaludze wcielić się w prawdziwego artystę tworzącego dzieło, natchnione malowniczą scenerią Wyspy Młyńskiej. Karta do gry dostępna w każdym oddziale MOB w śródmieściu przy zakupie biletu.

APTEKA POD ŁABĘDZIEM

ul. Gdańska 5

Wystawy

16.00 – 23.00: Aptekarstwo bydgoskie

16.00 – 23.00: Starodruki

16.00 – 19.00: Piknik Rodzinny z Funduszami Europejskimi w Ogrodzie Społecznika i Społeczniczki BCOPW

Warsztaty:

16.30 – 17.15, 17.30 – 18.15, 18.30 – 19.15 Warsztaty barwienia techniką ebru.Prowadzący: Jan Marciniak, artysta malarz, konserwator MOB.

Wstęp – 10 zł/os. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz na stronie www.muzeum.bydgoszcz.pl

20.00, 20.30, 21.00: Pokaz tworzenia mleka dziewiczego w Eksperymentatorium

Wydarzenia edukacyjne i ekologiczne „EkoRok w zdrowiu i w przyrodzie” realizowane są w ramach działań w Ogrodzie Społecznika/Społeczniczki we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy (Biurem Aktywności Społecznej)

Exploseum

ul. Alfreda Nobla

10.00 – 16.00: Zwiedzanie indywidualne Exploseum, wstęp: według cennika

16.00 – 22.00: Noc Muzeów w Exploseum. Zwiedzanie indywidualne, ostatnie wejście o 21.00 (wejście o tej godzinie nie gwarantuje przejścia całej trasy), wstęp – 2 zł

16.00 – 20.00: Strzelnica statyczna ASG z firmy Ipron Events – za darmo.

16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30: III Strefa Exploseum. Oprowadzaniez przewodnikiem. Dla bezpieczeństwa obowiązuje limit 20 osób w grupie. Zwiedzanie tylko w pełnym obuwiu odpowiednim dla terenu leśnego po wcześniejszych zapisach przez formularz na stronie www.muzeum.bydgoszcz.pl, tel.: 52 585 97 41; e-mail: exploseum@muzeum.bydgoszcz.pl.

Bilet eventowy 7 zł

III Strefa – w gęstwinie leśnej znajdują się ukryte budynki. Ich specyficzna konstrukcja i porastająca je roślinność to unikatowy przykład architektury przemysłowej wykorzystywanej na potrzeby produkcji zbrojeniowej. III Strefa to magazynowa część, która, na co dzień jest niedostępna. Nasi przewodnicy opowiedzą o specyfice budynków oraz procesie produkcyjnym, który się w nich odbywał. Zwiedzanie możliwe dla wszystkich grup wiekowych, jednak dzieci i młodzież do 18 roku życia musza mieć zgodę opiekuna.

Muzeum Wojsk Lądowych

ul. Czerkaska 2

18.00 – 24.00

Bezpłatne zwiedzanie wystaw: Od Cedyni do Karbali, Nabytki, Uzbrojenie Żołnierzy Wyklętych, Miecza Dziecku nie Dawaj, Bitwy Powstania Styczniowego. Atrakcje dodatkowe: konkurs historyczny, strzelnica z bronią pneumatyczną, wystawa broni strzeleckiej, możliwość rozłożenia i złożenia karabinka AK oraz zwiedzanie wnętrza czołgu T-72

Oddział Muzeum Wojsk Lądowych Osówiec

Osówiec 73

12.00 – 18.00

Zwiedzający zobaczą kilkanaście niedostępnych na co dzień pojazdów takich jak: transporter opancerzony Half-track M3, wyrzutnię rakiet R11M-SCUD A, transporter pływający PTS-M, samochód pancerny Daimler Dingo czy armatę samobieżną 2S7 Pion. Ponadto zostaną uruchomione następujące pojazdy: czołg T-72, wyrzutnia rakiet taktycznych Toczka oraz haubica samobieżna M109A2.

Muzeum Oświaty

ul. M. Skłodowskiej-Curie 4

18.00 – 18.30: Spotkanie autorskie z dr hab. Przemysławem Grzybowskim i dr Katarzyną Marszałek, autorami książki Harcerska kultura śmiechu

18.30: Wernisaż wystawy Harcerska Pamięć- wspomnienie o dh. Reginie Zwierowicz 

19.00 – 20.30: Harcerskie Szyszki – opowieść o wystawie Bohaterki Hufca ZHP Bydgoszcz. Spotkanie przeplatane będzie piosenkami harcerskimi, interaktywnymi zadaniami dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a poprowadzi je Hufiec ZHP Bydgoszcz Miasto.

Muzeum Wodociągów

ul. Gdańska 242

18.00 – 24.00

Darmowe zwiedzania wystawy stałej, prezentującej dawne rozwiązania techniczne oraz wygląd
i działanie współczesnych wodociągów. Dodatkowa atrakcja to pokazy rozruchu zabytkowego silnika DEUTZ, które będą odbywać się o każdej pełnej godzinie (ostatnie odpalanie o 22.00).

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW

ul. Ryszarda Berwińskiego 4

18.00 – 24.00

Śladami Ambasadora – wystawa pamiątek z trwającej ponad pół wieku służby dyplomatycznej Kazimierza Duchowskiego

Kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii – to tu toczyły się niegdyś poufne rozmowy

Wystawa Jubileuszowa 25-lecia Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego – prewernisaż.

Chociaż do właściwych obchodów pozostaje miesiąc, dyskretnie uchylamy rąbka tajemnicy. Pokażemy niektóre z naszych najcenniejszych i rzadko udostępnianych obiektów

Najnowsze nabytki: elementy wyposażenia międzywojennego Poselstwa Polskiego w Rio de Janeiro
i pamiątki po Tadeuszu Skowrońskim (1896 – 1986) pośle nadzwyczajnym i ministrze pełnomocnym
II RP

Muzeum Mydła i Historii Brudu

ul. Długa 13/17

19.00 – 23.00

W tym roku proponujemy podróż przez naszą lokalną historię. Wizytę rozpoczyna seans filmowy – autorska produkcja o bydgoskich łaźniach i przemyśle mydlanym. Następnie zaprosimy do samodzielnego odkrywania specjalnej wystawy z niepokazywanymi, na co dzień zdjęciami, reklamami i ciekawostkami. Zwieńczeniem będzie nowo otwarta ekspozycja dotyczącą Bydgoskiej Wytwórni Mydła Antoniego Pyrka

Wejścia o pełnych godzinach

Wstęp – 15 zł

Muzeum Fotografii

ul. Karpacka 52

18.00 – 24.00

19.00 i 21.00:  Znikające obrazy. Półgodzinne, bezpłatnewarsztaty dla dzieci i dorosłych. Ożywianie wspomnień – warsztaty adresowane do pasjonatów fotografii analogowej i miłośników historii zapisanych w negatywach. Czas trwania: 90 minut. Wstęp – 25zł, obowiązują zapisy: muzeumfoto@byd.pl w tytule wpisujemy Ożywianie wspomnień

Wystawy

Tania Raschied Photography: Rost und Farben. Miedzy fotografią a malarstwem

Piotr Wieczorek – wystawa astrofotografii autorstwa @piotr.wieczorek.photo

Ekspozycja stała – kolekcja aparatów i sprzętu fotograficznego z XX wieku

Muzeum Kanału Bydgoskiego

ul. Staroszkolna 10

17.00: Prelekcja Roberta Grochowskiego – Bydgoski Węzeł Wodny na przestrzeni wieków, w świetle najnowszych prac archeologicznych

18.00 – 24.00: Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw: Kanał Bydgoski – historia i rola, Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym, Wyspa Łabędzia, Brda Staropolska, Tratwy i tartaki w krajobrazie Bydgoskiego Obszaru Wodnego

18.00: Prelekcja – Barwa, mundur, uzbrojenie wojsk pruskich w II połowie XVIII wieku

18.00 – 23.00: Gdy w Bydgoszczy budowano kanał – obozowisko szlacheckie i pruskie, musztry, tor łuczniczy, zabawy dla dzieci

Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

ul. K. Szymanowskiego 3

19.00 – 24.00: Noc World Urban Art 2023

19.19 – cz. 1, 20.20 – cz.2: Czy siedzi w Tobie Herostrates? W nawiązaniu do opowiadania Sartre’a
i sztuki Grupy Twożywo oraz tekstów Jarosława Pijarowskiego. Na parterze można będzie śledzić proces tworzenie dzieła przez artystę z Niemiec. Na pierwszym piętrze prezentowane będą prace uznanych artystów, m.in. Alexandra Rodina, Petera Missinga związanych z Kunsthaus Tachales w Berlinie. Pojawią się nowe prace Sheparda Faireya, Lee Eelusa, Gu-Tang Clanu i innych. Oprawę muzyczną przygotował Jarosław Pijarowski i członkowie zespołu Teatr Tworzenia oraz dr hab. Wojciech Dyngosz, prof. Akademii Muzycznej.

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki

Al. Mickiewicza 2 (wejście od Parku Kochanowskiego)

18.00 – 23.00

Zapraszamy do teatralnej garderoby na małym foyer na wystawę kostiumów ze spektakli granych na scenie TPB. Będzie też okazja do podejrzenia projektów przygotowanych przez scenografów i do przebieranek przed specjalnym lustrem do selfie. Wstęp – 1 zł

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy

Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

18.00 – 22.30: Zabawa literacka pokój zagadek Stwór Nieczytek

18.00 – 23.45: Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów – co 45 min.

18.00 – 23.45: Zwiedzanie Pracowni Regionalnej – co 45 min.

18.00 – 24.00: Wystawa cymeliów

18.00 – 24.00: Kiermasz Taniej Książki

18.15 – 24.00: Pokazy zbiorów w Magazynie Głównym -co 45 min.

18.30: Papierowy pokaz mody – warsztaty recyklingowe

Introligatornia, ul. Długa 39

18.00 – 24.00: Bydgoszcz, moje miasto sprzed lat – wystawa

18.30 – 24.00: Pokazy introligatorskie i zwiedzanie (co godzinę)

Szczegółowe informacje na stronie https://biblioteka.bydgoszcz.pl/

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy

ul. Gdańska 20

18.00 Otwarcie wystawy Dariusza Gackowskiego Backstage, prezentującej fotografie kulis bydgoskich scen artystycznych, będącej jednocześnie dokumentacją obiektów kultury

19.00 Oprowadzanie autorskie – Backstage

20.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kim jest Janina Węgrzynowska? Prezentacja jest dialogiem współczesnych artystek i artystów z twórczością Węgrzynowskiej oraz zwróceniem uwagi na aktualność jej praktyki

18.00 – 24.00 Zwiedzanie dwóch wystaw i promocyjna sprzedaż katalogów

ul. Gdańska 3

18.00 – 24.00 Zwiedzanie wystawy inspirowanej pracą kuratorki z kolekcją dzieł sztuki Galerii oraz zbiorami bibliotecznymi

Galeria „Gdańska 5” w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

ul. Gdańska 5, czynna od 10.00

Wystawa

Macieja Byczkowski – Prawa Człowieka. Dostrzegam. Wystawa fotografii z akcentami muzycznymi i cuppingiem kawy dla smakoszy

Kawiarnia Zakładka

ul. Gdańska 5 (w BCOPiW)

16.00 Cupping kawy – krótka formuła degustacji różnych odmian kawy otwarta dla wszystkich

18.00 Koncert akustyczny starych piosenek w nowej aranżacji

20.00 Pokaz filmowy Bydgoszcz w starym obiektywie

Przy zakupie herbaty w Aptece pod Łabędziem zniżka w Zakładce na wybrane wypieki. Wstęp wolny

Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury

Pl. Kościeleckich 6

18.00 – 19.00: Warsztaty: Umajeni śpiewem – nauka piosenek w gwarze kujawskiej. Obowiązują zapisy pod numerem: 517 799 994

19.00 – 20.00: Spotkanie otwarte – premiera śpiewnika Danuty Kaczmarek, nagranie płyty analogowej

20.00 – 23.00: Oprowadzanie po Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej z przewodnikiem w stroju ludowym

20.00 – 23.00: Sesja retro na żywo – przedwojenne metody nagrywania dźwięku. Chętni będą mogli nagrać swój głos i odsłuchać nagrania z analogowego krążka

Barka Lemara

ul. Spichlerna 1

Wystawa

18.00 – 24.00

Barki na Bydgoskim Obszarze Wodnym – ekspozycja mobilna ze zbiorów Muzeum Kanału Bydgoskiego. Wystawa modeli jednostek, które niegdyś pływały na Brdzie i Kanale

20.00: Koncert grupy Kotwica w górę!

Młyny Rothera

ul. Mennica 10 (Wyspa Młyńska)

Młyny Rothera zapraszają do bezpłatnego udziału w „Budzeniu Maszyny”. Będzie to szereg atrakcji
z udziałem publiczności. Odwiedź Młyny i odkryj autorskie instalacje multimedialne, poznaj industrialną muzykę improwizowaną oraz posłuchaj dźwięków generowanych przez ruch. Wejdź na punkt widokowy i podziwiaj panoramę Bydgoszczy! Wstęp bezpłatny

18.00 – 24.00: Wejdź na punkt widokowy i podziwiaj panoramę Bydgoszczy! Wstęp bezpłatny.

Wystawy

18.00 – 24.00

Węzły. Opowieść o mieście nad rzekąwystawa stała. Na wystawie możesz poznać Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą. Cofniesz się do przeszłości i prześledzisz ostatnie 170 lat rozwoju miasta, by następnie przyjrzeć się wyzwaniu – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym? Ostatnie wejście o godz. 23.

Wstęp – 1 zł

Delegatura IPN w Bydgoszczy

 ul. Wincentyny Teskowej 1

18.00 – 23.00 

Noc w Archiwum IPN. Zwiedzanie magazynów archiwalnych od godz. 18.00, (co 30 minut). Ostatnie wejście o 22.30

Ekspozycje dokumentacji archiwalnej: Polska i Polacy po wrześniu 1939 r., Program Lebensborn, Metody kryminalistyczne w PRL, Subkultury metalowców

Wystawy historyczne:Polski wysiłek zbrojny w II wojnie światowej, Żołnierze podziemia antykomunistycznego z bydgoskiej „Łączki”

Wernisaż Damy Wyklęte z oprawą źródłową: ekspozycja dziewięciu portretów autorstwa młodzieży z Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku

Wykłady

18.00 – 19.30 (co 30 min.): Jak odróżnić naukę od propagandy? – dr Tomasz Ceran; Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z Pomorza i Kujaw – dr Kinga Czechowska; Marynarka Wojenna II RP w 1939 r. – dr Przemysław Wójtowicz

19.30Najważniejsze są korzenie!Bydgoscy poeci czytają wiersze inspirowane polską historią
i tradycją(prowadzenie Bartłomiej Siwiec)

Przestrzeń dla najmłodszych: rozgrywki gier planszowych IPN

Pałace Ostromecko

Ostromecko, ul. Bydgoska 9

19.00 – 21.00: Wieczorny spacer śladami Andrzeja Szwalbego w Ostromecku. Europejska Noc Muzeów stwarza możliwość zwiedzania pałacowych wnętrz w wieczorowej odsłonie. Rok Andrzeja Szwalbego, szczególnie związanego z Ostromeckiem, jest okazją do przybliżenia tej niezwykle zasłużonej dla Bydgoszczy i regionu postaci. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: andrzej.gawronski@mck-bydgoszcz.pl

KPSOSW nr 1 im. Braille’a

ul. Krasińskiego 10 (wejście od ul. Reja)

16.00 – 22.00 :Izba Tradycji bydgoskiej szkoły dla niewidomych zaprezentuje unikatowe zbiory ze 150-letniej historii najstarszej w Polsce szkoły dla niewidomych i słabowidzących, dostosowane dla zwiedzających
z niepełnosprawnościami.

Wystawy

Bł. ks. bp. Michał Kozal – 1923/2023 z posługą bydgoskim niewidomym, Brajlowskie ślady na kartce pocztowej – Wojciech Banach in memoriam
Prezentacje księgozbioru brajlowskiego; map i globusów dla niewidomych

Warsztaty tyfloinformatyczne; pisma Braille’a; orientacji przestrzennej.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, ul. Lipowa 9

Tajemnice starożytnego tabernakulum, czyli w poszukiwaniu zaginionej arki. Zwiedzanie z przewodnikiem (godz. 19 – 22).

Udostępnij: Facebook Twitter