Festiwal Początek Sezonu w Bydgoszczy. Wajrak, Kasdepke, Gauden, koncerty i spotkania na rozpoczęcie lata

Adam Wajrak pojawi się na Festiwalu Początek Sezonu w Bydgoszczy / Fot. Tomasz Leśniowski, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=134253292

Adam Wajrak, Grzegorz Gauden, Mikołaj Trzaska, Grzegorz Kasdepke, Justyna Sobolewska będą tworzyć materię literacko-podróżniczo-muzycznego Festiwalu Początek Sezonu. To interdyscyplinarna impreza na rozpoczęcie lata, która odbędzie się pod koniec czerwca w Bydgoszczy.

– W tym roku na pewno będę w Bydgoszczy, gdzie razem z wspaniałymi przyjaciółmi robimy niezwykły festiwal. Przyroda będzie się przeplatać z kulturą jak mało gdzie! Musicie do nas dołączyć! – zaprasza Adam Wajrak.

Wajrak to jeden z najbardziej znanych w Polsce dziennikarzy zajmujących się przyrodą i ekologią, działacz na rzecz ochrony natury, autor wielu książek. Mieszka w Teremiskach, wiosce w Puszczy Białowieskiej. Wspólnie z nim na bydgoski festiwal przyjadą m.in. muzyk i kompozytor Mikołaj Trzaska, pisarze Grzegorz Kasdepke i Grzegorz Gauden, krytyczka teatralna Justyna Sobolewska. Współtworzyć festiwal będą związani z Miejskim Centrum Kultury Dominika Kiss-Orska, Emilia Walczak i Michał Tabaczyński.

Festiwal Początek Sezonu odbędzie się w Bydgoszczy od 27-30 do czerwca. W tym czasie odbędzie się ponad 40 różnych wydarzeń: debat, spotkań autorskich, warsztatów, koncertów, spacerów performatywno-przyrodniczych i literackich, a także wieczornych koncertów i spektakli. Wszystko to odbywać się będzie się nad Brdą, na Wyspie Młyńskiej w Młynach Rothera, w Miejskim Centrum Kultury, odrestaurowanej Barce Lemara i w kompleksie pałacowo-parkowym w Ostromecku.

Organizatorzy festiwalu: Fundacja Miejsce Uwagi, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego informują, że: „Miasto będzie sceną, ale będziemy zapuszczać się również w inne rejony podczas spacerów przyrodniczych i literackich, popłyniemy barką poetycką, pójdziemy do Ostromecka (…) Festiwal, zabierając głos w dyskusji o zrównoważonym rozwoju miast, eksplorować będzie różne aspekty życia miejskiego, skupiając się na roli przyrody w kształtowaniu przyjaznego środowiska dla mieszkańców, ale i głosie literatury, poruszającej tak ważne tematy jak pamięć, (po)niemieckość, lokalność, tożsamość. Podczas dyskusji poruszane będą tematy związane z historią miejsca, dobrostanem mieszkańców, rolą słowa w przestrzeni miejskiej oraz wpływem literatury i sztuki na atmosferę społeczną. (…) Naszą wizją jest aby „Początek sezonu” stał się platformą wymiany idei i doświadczeń, kształtujących świadomość społeczną i zachęcających do działań na rzecz wspólnoty lokalnej, a Bydgoszcz europejskim centrum wiedzy na temat rozwoju i przyszłości miast przyjaznych ludziom.”

Udostępnij: Facebook Twitter