Fotoplastikon stanął przed Młynami Rothera na Wyspie Młyńskiej / Fot. B.Witkowski / UMB
W każdym z pięciu okularów fotoplastikonu, który stanął przed Młynami Rothera będzie można obejrzeć inne zdjęcia związane z przedwojennym życiem codziennym w Bydgoszczy.
Przez miesiąc, od piątku (13 września) do 13 października na tarasie Młynów Rothera w Bydgoszczy będzie można doświadczyć niezwykłej podróży w czasie za sprawą Archiwalnego Fotoplastikonu. W stylowym drewnianym fotoplastikonie, wyposażonym w nowoczesne cyfrowe „serce”, odwiedzający będą mieli okazję podziwiać unikalne archiwalne fotografie Bydgoszczy i okolic z pierwszych dekad XX wieku, a zwłaszcza z międzywojennych lat 20. i 30.
Prezentowane zdjęcia, pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, ukazują codzienne życie mieszkańców Bydgoszczy, ważne wydarzenia w historii miasta nad Brdą oraz niezwykłą atmosferę tamtych czasów. Wśród prezentowanych obrazów nie zabraknie również kadrów dokumentujących działalność bydgoskiej Szkoły Podchorążych dla Podoficerów.
Archiwalny Fotoplastikon to kontynuacja popularnego projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego, który już od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w wielu polskich miastach. Tegoroczna edycja projektu miała już miejsce w Piotrkowie Trybunalskim, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz Jarosławiu, a teraz zagości w Bydgoszczy.
Wystawa organizowana jest przez Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Partnerami: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera, Archiwum Państwowym w Bydgoszczy oraz Vinatage Photo Festival. Fotoplastikon zapewnia Fundacja Koncept Kultura.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!