Wystawę w Brukseli obejrzy tysiące osób. / Fot. Michał Młodzikowski / Abramczyk Polonia Bydgoszcz
W najbardziej dostępnym miejscu Parlamentu Europejskiego otwarto wystawę o Polonii Bydgoszczy i sporcie żużlowym w naszym mieście. Tysiące Europejczyków poznaje historię bydgoskiego klubu.
Wystawa „History of Speedway Club Polonia Bydgoszcz” otwarta jest od wtorku, 18 lipca, w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego.
– Przygotowania do wystawy trwały dwa miesiące. Do Belgii przyjechaliśmy busem. Przywieźliśmy nim plastrony, kevlary i skóry żużlowców i motocykle – mówi Jarosław Gamszej ze Stowarzyszenia Bohaterowie Czarnego Gryfa, autor prezentacji.
Wystawa o powierzchni 100 mkw. składa się z ośmiu ekspozycyjnych ścian o wymiarach 3m x 2m, na której przedstawiono dekadami historię bydgoskiego żużla w języku angielskim. Znajduje się w najbardziej ekskluzywnym miejscu Parlamentu Europejskiego, w którym codziennie przechodzą tysiące pracowników i gości.
– Wiele osób interesuje się motocyklami, pytają o ten sport i miasto, szczególnie ci nieznający tej dyscypliny. Jeden z długoletnich pracowników parlamentu stwierdził że „tak imponującej wystawy tutaj nie było” – dodaje.
Dawne motocykle i skóry
Goście mogą obejrzeć motocykle z silnikami marek: JAP, Weslake, używanych w przeszłości oraz teraźniejszy GM, dla którego przygotowano specjalne obszycie z napisem Polonia Bydgoszcz i gwiazdkami symbolizujących zdobyte tytuły drużynowego mistrza Polski przez bydgoski klub. Na wystawie są też skóry używane przez Mieczysława Połukarda i Jana Malinowskiego, dawnych żużlowców Polonii oraz historyczny zbiór plastronów.
– Cieszę się, że mogłem zaprezentować część dziejów tego sportu w naszym mieście. To tylko mała pigułka historii nie tylko żużla, ale i całej Polonii Bydgoszcz. Na jednej z plansz opisano założenia Edmunda Szyca, przedsiębiorcy z Poznania, który w 1920 roku zwołał zebranie założycielskie klubu. Są na niej wymienione pozostałe sekcje działające przy ul. Sportowej: piłka nożna, lekkoatletyka czy kolarstwo oraz te już nieistniejące – wyjaśnia Jarosław Gamszej.
Inicjatorem zorganizowania wystawy w Europarlamencie jest Kosma Złotowski, eurodeputowany z Bydgoszczy. – Inicjatywa wzięła się stąd, by pokazać coś, co jest bardzo charakterystyczne dla naszego regionu. Taką rzeczą jest żużel, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Ludzie chcą dotknąć motocykli, tych kombinezonów. Wielu, owszem, o żużlu słyszało, ale z bliska tego nie widziało. Moje rodzinne miasto przez lata było uznawane za stolicę „czarnego sportu” w Polsce i nadal popularność żużla w Bydgoszczy nie słabnie – powiedział po otwarciu wystawy europoseł.
Na otwarcie przybył Jerzy Kanclerz, prezes Abramczyk Polonii Bydgoszcz. – Niezmiernie cieszę się, że taka wystawa jest w takim miejscu. Dziękuję Kosmie Złotowskiemu i Jarkowi Gamszejowi, który to wszystko przygotował. Należy pochwalić się w Brukseli tym, co przez te wszystkie lata zdobyliśmy. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie bardzo dobrze oceniania. Należy pielęgnować całą historię bydgoskiego klubu, wszystkich sekcji – mówił prezes.
Na stadionie Polonii powstanie muzeum
Autor wystawy od dawna zbiera pamiątki związane z bydgoską Polonią i scala środowisko dawnych żużlowców Polonii w ramach Stowarzyszenia Bohaterowie Czarnego Gryfa. W 2020 zorganizował dwumiesięczną wystawę w gmachu Opery Nova „90 lat Bydgoskiego Sportu Żużlowego”. Przyciągnęła ona tysiące zwiedzających. Cały czas jednak myśli nad ulokowaniem zbiorów w Muzeum Polonii Bydgoszcz. – Mam nadzieję, że taka promocja w Europie pomoże w otwarciu stałej wystawy w naszym mieście – powiedział Jarosław Gamszej.
Przypomnijmy, że w planach na rozbudowę stadionu Polonii zawarte jest stworzenie pomieszczeń pod cele muzealne. W maju br. miasto złożył wniosek do ministerstwa sportu o dofinansowanie przebudowy stadionu. Wcześniejsze wnioski były odrzucane.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!