Jak wyrobić sobie paszport w Bydgoszczy? Od razu mówimy, że nie będzie łatwo

Trwa ciągle sezon letnich wyjazdów. Jeśli marzycie o egzotycznej podróży, poza Unię Europejską, będziecie potrzebować paszportu. To dokument, który potwierdza tożsamość i polskie obywatelstwo. Niestety, teraz nie uda się szybko go zdobyć. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Gdzie złożyć wniosek o paszport?

Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całej Polski. W Bydgoszczy oddział paszportów ma swoją siedzibę w budynku Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Konarskiego 1/3. Pokoje, w którym składamy wniosek, znajdują się na II piętrze budynku.

Biuro paszportowe w Bydgoszczy jest otwarte w następujących godzinach:

  • poniedziałek: 7.00 – 15.00
  • wtorek: 8.00 – 18.00
  • środa: 7.00 – 15.00
  • czwartek: 7.00 – 15.00
  • piątek: 7.00 – 15.00

Aby usprawnić proces uzyskania paszportów, uruchomiono system elektronicznej rezerwacji terminów. Klikamy na stronę: https://bezkolejki.eu/kpuw_bydgoszcz_paszporty a następnie wybieramy opcję – złożenie wniosku lub odbiór paszportu. Z kolei wybieramy interesującą nas datę. Po wybraniu swojej daty i godziny, przechodzimy do uzupełnienia danych osobowych. Następnie otrzymujemy potwierdzenie rezerwacji wizyty na adres e-mail.

Uwaga! Z wolnymi terminami jest trudno. Obecnie w Bydgoszczy znaleźliśmy kilka wolnych na 1 września.

Wniosek o paszport – co będzie potrzebne?

Wnioski o wydanie paszportu dostępne są w biurze paszportowym. Ze względu na gramaturę i specyficzne wymiary, nie można ich wydrukować samodzielnie w domu. Wniosku nie można też złożyć przez internet. Papierowy wniosek wypełniamy na miejscu, czytelnie, najlepiej drukowanymi literami.

Do wniosku paszportowego należy dołączyć swoje aktualne zdjęcie, o wymiarach 35mmx45mm. Profesjonalne zdjęcie wykonamy u fotografa. Musi być ono zrobione na jasnym, jednolitym tle i przedstawiać głównie wizerunek naszej twarzy (70 do 80 proc. fotografii).

Opłata za wyrobienie paszportu jest jednolita w całej Polsce i wynosi 140 zł. Ulga w wysokości 50 proc. przysługuje uczniom, studentom, emerytom, oraz rencistom. Z opłaty paszportowej zwolnione są osoby, które ukończyły 70-ty rok życia. Koszty wyrobienia paszportu można wnieść formie płatności kartą w biurze paszportowym, lub w przypadku Bydgoszczy przelewem na konto Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wnosząc wniosek o paszport, trzeba mieć przy sobie ważny dokument tożsamości. W biurze paszportowym zostają pobierane odciski palców. Warto zadbać o higienę i suchość dłoni.

Paszport dla osoby małoletniej

Wniosek o wydanie paszportu osobie małoletniej, składają rodzice lub wyznaczeni opiekunowie prawni. Do biura paszportowego musi stawić się osobiście każda osoba powyżej 5-tego roku życia. Do złożenia wniosku, wymagana jest pisemna zgoda obojga rodziców/opiekunów prawnych. W przypadku, gdy jeden z nich nie wyraża zgody na wyrobienie dokumentu, zastępuje ją orzeczenie sądu rodzinnego.

Paszport tymczasowy

W wyjątkowych i nagłych sytuacjach, można ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego.  Do wniosku trzeba dołączyć wtedy dokument, który potwierdzi nagłe zdarzenie. Do najczęstszych sytuacji uwzględnianych przez urzędników, należą m.in.: choroba lub pogrzeb bliskiego członka rodziny, czy też nagły wyjazd służbowy. Paszport tymczasowy jest wydawany również wtedy, gdy w momencie składnia wniosku nie ma możliwości pobrania odcisków palców.

W momencie, gdy w czasie swojej zagranicznej podróży zgubimy paszport, należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższego konsulatu RP. Czas oczekiwania na wydanie paszportu wynosi obecnie około 30 dni. Dokument jest ważny 5 lat od daty wydania w przypadku osób do 13 roku życia i 10 lat dla pozostałych.

Udostępnij: Facebook Twitter