Letnia Akademia Recyklingu. Za nami finał akcji na koniec wakacji

Wakacyjne, środowe spotkania, w czasie których maluchy uczestniczyły w ekologicznych zajęciach, dobiegły końca. Na ostatnim spotkaniu wręczono nagrody w konkursie „Moja Zielona Bydgoszcz”.

Zajęcia Letniej Akademii Recyklingu odbywały się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej na Starym Rynku. Co tydzień jej pracownicy wprowadzali młodych bydgoszczan w świat ekologii i recyklingu. W wakacyjnych warsztatach uczestniczyło w sumie 225 osób, w tym 150 dzieci. Zajęcia o ekologicznej tematyce mają być kontynuowane, w zmienionej formie, w ciągu roku szkolnego. Bydgoska Akademia Recyklingu odbywać się będzie w szkołach podstawowych. Odwiedzi 141 klas.

– Drogie dzieciaki, chciałbym wam podziękować i pogratulować za to, że w wakacje, w dni wolne zaangażowaliście się i zdobyliście wiedzę, która jest bardzo ważna – spotkanie z uczestnikami Letniej Akademii Recyklingu rozpoczął Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Podziękował rodzicom i opiekunom dzieci, jak również pracownikom i dyrekcji WiMBP w Bydgoszczy.

Recykling to trudne słowo

– Recykling to słowo bardzo trudne, ale i przyszłościowe. To bardzo ważne, abyśmy odzyskiwali to, co trafia do naszego codziennego użytku i cieszę się, że tę lekcję podjęliście. Wiem, że mieliście tutaj spotkanie z panem który obsługuje śmieciarkę. Miejcie zawsze szacunek do ludzi, którzy taką pracę wykonują. Wyobraźmy sobie świat, w którym śmieciarki by rano nie wyjechały i bylibyśmy zasypani tym, co na co dzień wyrzucamy do naszych pojemników – dodał Michał Sztybel.

Finał bydgoskiej akcji w WiMBP Fot. B.Witkowski/UMB

Opera Nova nowym symbolem Bydgoszczy

W czasie spotkania zostały wręczone nagrody w konkursie „Moja Zielona Bydgoszcz – makieta przestrzenna”.  Dzieci wykonały makiety przedstawiające symbole Bydgoszczy – budynki, rzeźby i popularne miejsca. Zgłoszono łącznie 17 prac. Wiele z nich prezentowało Operę Nova, Wyspę Młyńską i Przechodzącego Przez Rzekę. Jury nagrodziło pięć prac. Przyznano jedno wyróżnienie, dwa miejsca trzecie, miejsce drugie i pierwsze. Zwyciężczynią konkursu została ośmioletnia Antonina Balcerowska. Z pomocą babci wykonała makietę przedstawiającą Operę Nova. Za kręgi opery w jej recyklingowej pracy posłużyły słoiczki po kremie do twarzy.

– Moją pracę zrobiłam z pojemników po kremie, z korków i z folii bąbelkowej. Przedstawia operę. Skojarzyła mi się z miastem. Trochę mi pomagała babcia – opowiada Antonina.

– Tosia początkowo przychodziła na zajęcia z lekkim oporem i dystansem. Potem wszystkie dzieci się rozkręciły. Według mnie zajęcia były bardzo ciekawe. Tosia lubi tańczyć. Opera może kojarzyć jej się z baletem – dodała babcia dziewczynki.

Finał Bydgoskiej Akademii Recyklingu / Fot. B.Witkowski / UMB

– Odbiór akcji i zainteresowanie nią przerósł nasze oczekiwania. Na każde zajęcia mieliśmy zapisanych więcej uczestników, niż mogliśmy przyjąć. Oprócz samych warsztatów, mieliśmy dodatkowe atrakcje. Były to ekopodchody, teatrzyk cieni, spotkania ze śmieciarką i z Miejską Pszczołą. Te spotkania były bardzo ciekawe, nawet dorośli opiekunowie śledzili je z zainteresowaniem. W naszym pokoju zagadek czekał Stwór Nieczytek. Dzieci tłumnie do niego zaglądały. Uczyły się, jak segregować śmieci i ta idea przyświecała nam od samego początku, kiedy przygotowywaliśmy program Letniej Akademii. Myślę, że to dobry zaczyn, żeby dzieci wiedziały, jak istotne jest dbanie o naszą planetę, o nasz dom. Pokazaliśmy również, że biblioteka służy do zdobywania informacji na ten temat. Mam nadzieję, że udało się nam zaszczepić w dzieciach tę ekologiczną myśl i staną się naszymi stałymi czytelnikami – mówi Anna Kansy z WiMBP.

Swojej radości z przebiegu akcji nie ukrywał dyrektor WiMBP, Krzysztof Gonia. – Rozpoczynaliśmy z seniorami. Tak się to wszystkim spodobało, że postanowiliśmy tę współpracę podjąć z Czystą Bydgoszczą i zrobić tym razem coś dla dzieci. Ponad 200 dzieci w czasie wakacji uczestniczyło w zajęciach, jesteśmy bardzo zadowoleni. sam nie wiedziałem, że tyle rzeczy można zrobić z odpadów z recyklingu. Cała biblioteka była w tę akcję zaangażowana. Jesteśmy otwarci na takie działania, w naszych planach na przyszły rok ujęliśmy wakacje w bibliotece. Biblioteki się zmieniają, to wymóg czasu. Jeśli chcemy przyciągnąć młodzież, musimy wyjść poza tradycyjną książkę. Już 2 września włączamy się w Długi Spacer, w sobotę zapraszamy na Narodowe Czytanie.

Udostępnij: Facebook Twitter