Prezydent Rafał Bruski, prof. Marek Adamski i wojewoda Michał Sztybel po podpisaniu porozumienia
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podpisał w piątek (8 listopada) porozumienie o przekazaniu Szpitala Miejskiego Politechnice Bydgoskiej. To będzie w przyszłości placówka kliniczna – fundament kształcenia na kierunku lekarskim. Wojewoda Michał Sztybel poinformował, że szpital wojskowy rozwiązał umowę z toruńską uczelnią ojca Rydzyka, która także otwiera medycynę.
To kolejny i oficjalny krok na drodze do zbudowania klinicznej bazy dla medycyny na Politechnice Bydgoskiej. Przypomnijmy, że uczelnia powołała swój Wydział Medyczny 1 grudnia 2023 roku. Kieruje nim prof. Małgorzata Tafil-Klawe. W październiku tego roku, po raz pierwszy w historii uczelni, kształcenie na kierunku lekarskim rozpoczęła 60-osobowa grupa studentów spośród 847 kandydatów, którzy zgłosili się w rekrutacji. Wraz z początkiem roku akademickiego w szpitalu miejskim na Kapuściskach otwarto zmodernizowane prosektorium anatomii prawidłowej, które będzie służyć studentom medycyny na PBŚ.
Proces tworzenia kierunku lekarskiego na politechnice trwał długo. Prezydent Rafał Bruski i rektor PBŚ prof. Marek Adamski wspomina swe spotkanie sprzed czterech lat, gdzie padł taki pomysł. – Pan rektor podjął to wyzwanie. Cieszę się, że udało się doprowadzić do tego momentu, który dziś ma miejsce. To ważne zdarzenie dla naszego miasta. Wiem, jak ważna dla odpowiedniego kształcenia lekarzy jest baza kliniczna, stąd ten prezent dla Politechniki Bydgoskiej, która ma konkretne narzędzia i kadrę. Nasz szpital, który przekazujemy uczelni nie jest zadłużony. Dziękuję za cały wysiłek pani dyrektor i całej załodze – powiedział prezydent Bydgoszczy.
– Aby dziś panowie mogli podpisać ten historyczny dokument zgodę musieli wyrazić ministrowie zdrowia i nauki. Droga do tego nie była prosta i dlatego gratuluję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Dzięki działaniom bydgoskiego samorządu ten projekt nie ma łatki politycznej. Działali przy tym wszyscy, bo to wspólne dobro. I na koniec chciałbym, żebyśmy zakończyli dyskusję, czy medycyna może istnieć na politechnice. Kilka dni temu byliśmy na otwarciu Centrum Chirurgii Robotycznej w Centrum Onkologii. Przekonaliśmy się, że lekarze bez wiedzy technicznej sobie nie poradzą – dodał wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel. Poinformował także, że zgodnie z decyzją władz bydgoskiego szpitala wojskowego placówka ta rozwiązała umowę o współpracy w zakresie kształcenia studentów medycyny z toruńską Akademią Kultury Społecznej i Medialnej ojca Rydzyka. Wojskowy szpital szczególnie skupi się na współpracy z Politechniką Bydgoską.
– Szpital miejski jest kluczowy w kształceniu studentów na naszym kierunku lekarskim. Sam oczywiście nie wystarczy, dlatego mamy szereg umów z innymi placówkami. Szpital miejski nadal będzie służył mieszkańcom Bydgoszczy. Będzie też kształcił kolejne pokolenia lekarzy. Dziś to początek dalszej prac nad jego rozwojem, który docelowo stanie się Szpitalem Klinicznym im. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej – podkreślił prof. Marek Adamski, rektor uczelni.
Uczelnia będzie realizować kolejne inwestycje związane z infrastrukturą na potrzeby kształcenia medycznego. Niebawem ruszy budowa nowoczesnego centrum symulacji oraz rozbudowanego prosektorium. Na ten cel PBŚ pozyskało blisko 70 mln złotych. Na rozwój kształcenia na kierunku lekarskim uczelnia przeznaczy kolejnych blisko 10 milionów złotych, o które skutecznie aplikowała
w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Obecnie na Politechnice ciąży obowiązek obsadzenia stanowiska dyrektora szpitala po zakończeniu z dniem 25 grudnia 2024 kadencji dotychczasowej dyrektor, zmiany danych w KRS oraz rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą, nadania nowego statutu szpitala oraz w terminie 6 miesięcy od podpisania porozumienia powołanie nowej rady społecznej.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!