Memoriał Ireny Szewińskiej. Do Bydgoszczy przyjadą światowe gwiazdy lekkoatletyki. Paweł Wojciechowski szykuje się na rekord

Paweł Wojciechowski liczy na pobicie rekordu Tadeusza Ślusarskiego / Fot. B. Witkowski/UMB

Sportowcy po raz szósty upamiętnią w Bydgoszczy najwybitniejszą polską lekkoatletykę Irenę Szewińską, honorową obywatelkę naszego miasta. Organizatorzy liczą na bardzo dobre czasy i rekordy memoriału, który odbędzie się 20 czerwca.

Bramy Bydgoszczy są zawsze szeroko otwarte dla lekkoatletów. Tutaj padają wspaniałe wyniki. Liczę, że w roku olimpijskim przyjadą najlepsi sportowcy z Polski i zagranicy – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy podczas konferencji zapowiadającej 6. Memoriał Ireny Szewińskiej.

Wystartują czołowi polscy lekkoatleci

Po raz kolejny zawody będą częścią światowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold, co oznacza, że do Bydgoszczy przyjadą najlepsi zawodnicy z całego świata, a wśród nich Polacy. Bydgoskie zawody są jednymi z jedenastu w całym cyklu, który jest drugim po Diamentowej Lidze pod kątem prestiżu.

W swoich konkurencjach wystartują prawie wszyscy, czołowi polscy sportowcy, trenujący do mistrzostw Polski, które odbędą się tydzień po memoriale, również na stadionie Zawiszy. Będzie na pewno obecna, najlepsza biegaczka na 400 metrów, Natalia Kaczmarek. Liczymy na rekord mityngu, a może pokusi się na złamanie bariery 50 sekund. Największą gwiazdą będzie kulomiot Leonardo Fabbri. Jego wynik 22,95 jest obecnie najlepszym na świecie w tym roku. Powalczy z nim m. in. Konrad Bukowiecki. Powraca nasza bydgoska gwiazda Adrianna Sułek-Schubert. Wystartuje na 100 m przez płotki – powiedział Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Bydgoszczanie liczą na własne rekordy

Imprezę promują bydgoscy lekkoatleci Iga Baumgart-Witan i Paweł Wojciechowski. Ten drugi zapowiedział już zakończenie kariery w tym roku, choć liczy na pobicie rekordu Polski, ale już w swojej kategorii wiekowej, powyżej 35 lat. – Cieszę się, że będę uczestniczył w przededniu mojej kariery sportowej na takich zawodach. Powalczę o rekord Polski w kategorii masters M-35 (mężczyźni w wieku 35 lat i więcej). Rekordzistą Polski w tej kategorii jest cały czas Tadeusz Ślusarski z wynikiem 5,62 m. Taki wynik może zapewnić mi start na igrzyskach olimpijskich, także byłoby to piękne zwieńczenie mojej kariery – zapowiedział tyczkarz Zawiszy Bydgoszcz.

. – Będzie mi miło startować z obecnie naszą najlepszą „400-metrówką” Natalią Kaczmarek. Mam nadzieję, że też spróbuję z nią rywalizować i bardzo się cieszę, że jest to tuż przed mistrzostwami Polski. To będzie dobre preludium i przetarcie dla zawodników. Lubię tutaj biegać. Jak są kibice, to zawsze mnie to niesie. Tutaj w końcu trenuję, więc tym bardziej cieszę się, że będą mogła pobiec w memoriale, a może uda się pobić swój rekord życiowy, na co liczę w tym roku – powiedziała zawodniczka BKS-u Bydgoszcz. Jej życiowe osiągnięcie to 51,02 s uzyskane podczas MŚ w Doha w 2019 roku.

Uczestnicy konferencji zapowiadającej 6. Memoriał Ireny Szewińskiej / Fot. R. Sawicki/UMB

6. Memoriał Ireny Szewińskiej. Bilety i konkurencje

Ceremonia otwarcia rozpocznie się 20 czerwca około godz. 17:30, a początek zawodów przewidziany jest na godzinę 18:00. Bilety można kupić na platformie eBilet.

Przeprowadzonych zostanie 12 konkurencji: kobiety: 100 m, 400 m, 1500 m, 100 m przez płotki, 400 m przez płotki, mężczyźni: 800 m, 1500 m, 110 m przez płotki, 400 m przez płotki, pchnięcie kulą, skok o tyczce, rzut młotem.

Miting odbędzie się jeszcze na starej bieżni. Zaraz po memoriale i mistrzostwach Polski będzie odnowiona nawierzchnia na stadionie Zawiszy – zapowiedział Rafał Bruski. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce odbędą się 26-28 czerwca. Na tę imprezę też już można kupować bilety.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter