Memoriał Ireny Szewińskiej. Grad rekordów na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy

Paweł Wojciechowski rekordu nie pobił, ale był szczęśliwy ze swego najlepszego wyniku w tym sezonie / Fot. B.Witkowski/UMB

Piąty Memoriał Ireny Szewińskiej był absolutnie rekordowy. Pobito w nim osiem rekordów bydgoskiego mityngu, osiągnięto najlepszy wynik w tym roku na świecie, najlepszy rezultat osiągnięty kiedykolwiek w naszym kraju. Był rekord Polski i zatrzęsienie życiówek.

Dyrektor zawodów Krzysztof Wolsztyński nie posiadał się ze szczęścia. Tak samo cieszyli się kibice lekkiej atletyki. Zobaczyli we wtorkowe (6 czerwca) popołudnie znakomite widowisko. Na stadionie Zawiszy posypał się grad rekordów mityngu. Poprawiono najlepsze wyniki w rzucie młotem kobiet, biegu pań na 1 milę, 200 metrów kobiet i mężczyzn, 1500 m panów, męskiej kuli i na płotkach, zarówno na 100 m ppł kobiet jak i 110 m ppł panów. W sumie na 14 rozegranych konkurencji poprawiono rekordy mityngu w aż ośmiu.

Zaczęła tę serię Amerykanka Brooke Andersen. Rzuciła młotem dalej niż Anita Włodarczyk 13 lat temu. Wtedy rezultat polskiej mistrzyni był rekordem świata i pozostał długo rekordem mityngu. Aż do dziś. Andersen to aktualna mistrzyni świata. W tym roku rzuciła młotem już poza granicę 80 metrów (80,17). Nie dała szans swoim rywalkom. Już w pierwszej próbie pokazała moc. Jej wynik 78,79 m to rekord bydgoskiego mityngu – lepszy od 49 cm od osiągnięcia Włodarczyk w 2010 roku. Trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej, która dopiero jest na początku drogi do odbudowy swej rekordowej formy nie udało się przekroczyć granicy 70 m (69,54 m).

Dyrektor Wolsztyński zapowiadał znakomite wyniki na 200 metrów i się nie pomylił. Bydgoscy kibice zobaczyli bieg, w którym złamano barierę 20 sekund. Zwycięzca, młody i utalentowany, 19-letni Erryion Knighton z USA zwyciężył w czasie 19,95. Wyrównał najlepszy wynik osiągnięty na polskiej ziemi. Rok temu w Szczecinie miał identyczny wynik Kubańczyk Reynier Mena.

Doskonale spisali się zawodnicy i zawodniczki na średnich dystansach. Kenijka Edinah Jebitok wygrała rozegrany po raz pierwszy na bydgoskim memoriale bieg na 1 milę. Uzyskała najlepszy czas w tym roku na świecie. Druga i trzecia z biegaczek zanotowały drugi i trzeci z najlepszych rezultatów w tym roku w światowej rywalizacji. Panowie biegali na 1500 m. Padł kolejny rekord mityngu. Najlepszy był Włoch Pietro Arese (3.33,56). Szybciej niż poprzedni rekordzista pobiegło także siedmiu następnych zawodników.

Cieszyli się także sportowcy, którzy nie wygrali i rekordów nie poprawiali. Miło było patrzeć na radość Pawła Wojciechowskiego. Tyczkarz Zawiszy obchodził dziś (6 czerwca) 34. urodziny. Od Krzysztofa Wolsztyńskiego otrzymał wielkiego misia. Na pewno się przyda Vincentowi, synkowi tyczkarza z Bydgoszczy. Dostał także od Adrianny Sułek urodzinowy balon. Start przed własną publicznością rozpoczął od trudnej walki z poprzeczką zawieszoną na pierwszej wysokości – 5,22 m. Pokonał ją za trzecim razem. Potem było już coraz lepiej. Poprzeczkę ustawiono na 5.42 m i 5,62 m. Wojciechowski przeskakiwał ją w pierwszych próbach. Uradował się ogromnie, kiedy pokonał 5,62, bo poprawił o 5 cm swój najlepszy wynik w tym roku. – Świetny prezent urodzinowy – mówił bydgoski tyczkarz. Jego celem na ten sezon jest stabilizacja na poziomie 5.60 – 5.70, a za rok atak na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Swój występ zakończył radosnym saltem na zeskoku – po trzeciej nieudanej próbie na 5,72 m. – To nie jest szczyt marzeń, ale jestem na dobrej drodze – powiedział Wojciechowski.

Nie udał się niestety start Adriannie Sułek. Wieloboistka Brdy Bydgoszcz, która podczas zawodów Goetzis zdobyła kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu, przystępowała do swego występu na 100 m przez płotki z ambitnym zadaniem – Chcę złamać barierę 13 sekund – mówiła Sułek. Jej rekord życiowy na 100 m ppł wynosi 13,08 sekund. Niestety bydgoszczanka zaspała na starcie. Uzyskała tylko 13,55 s.  Był to 10. czas eliminacji. Nie dał jej oczywiście awansu do finałowej rywalizacji.

Zwycięzcy Memoriału Szewińskiej

Kobiety: 100 m: Cambrea Sturgis (USA) – 11,24 s; 200 m: Daryli Neita (W. Brytania) – 22,23 (rek. mityngu); 100 m ppł: Alaysha Johnson (USA) – 12,41 s (rek. mityngu); 800 m: Adelie Tracey (Jamajka) – 2.01,28 s; 1 mila: Edinah Jebitok (Kenia) – 4.22,85 s (rek. mityngu i rek. życiowy); rzut młotem; Brooke Andersen (USA) – 78,79 m (rek. mityngu);

Mężczyźni: 200 m: Erryion Knighton (USA) – 19,95 s (rek. mityngu); 800 m: Ben Patison (W. Brytania) – 1.45,80 s; 1500 m: Pietro Arese (Włochy) – 3.33,56 (rek. mityngu, rek. życiowy); 110 m ppł: Daniel Roberts (USA) – 13,24 s (rek. mityngu); skok wzwyż: Andrij Procenko (Ukraina) – 2,21 m; skok o tyczce: Chris Nilsen (USA) – 5,92 m; rzut młotem: Rudy Winkler (USA) – 79,70 m; kula: Tom Walsh (N. Zelandia) – 22,22 m (rek, mityngu)

Udostępnij: Facebook Twitter