Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej złożył wniosek o 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Te pieniądze to połowa kosztów remontu dwudziestu ulic w Bydgoszczy. Reszta będzie pochodzić z budżetu miasta.
Wśród dwudziestu ulic, które znalazły się na liście przesłanej we wniosku drogowców do rządowego funduszu, aż siedem znajduje się na Starym Mieście, w sercu Bydgoszczy. Jest na niej praktycznie cała ul. Grodzka, trakt uczęszczany tłumnie przez turystów, którzy przy makiecie zamku króla Kazimierza Wielkiego dowiadują się o średniowiecznych dziejach miasta. Na liście znalazła się sąsiednia ul. Przy Zamczysku oraz znajdujące się w pobliżu Starego Rynku i Długiej kolejne ulice: Pod Blankami, Jana Kazimierza, Przyrzecze, Malczewskiego i malowniczy Zaułek.
Celem jest dokończenie przebudowy historycznego układu ulic na Starym Mieście, bo to niezbędny element kompleksowej rewitalizacji tej części Bydgoszczy.
Na liście są także drogi ułatwiające dojazd do ważnych obiektów użyteczności publicznej: ul. Iławska (budynki policji) i Kromera (basen Aqua Fordon i Szkoła Podstawowa nr 67). Ostatnią najliczniejszą grupę ulic do przebudowy stanowią drogi bez twardej nawierzchni.
Dlaczego na zgłoszonej liście nie ma ul. Nakielskiej – jednej z kluczowych inwestycji, jeśli chodzi o bydgoskie ulice? To skutek obowiązkowych kryteriów doboru inwestycji w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, które nie pozwoliły na zgłoszenie Nakielskiej. W regulaminie programu jest wymóg posiadania gotowej dokumentacji i niezbędnych pozwoleń. – Zgłosiliśmy ul. Nakielską w kilku innych programach rządowych. Mamy nadzieję, że uda się uzyskać dofinansowanie – mówił w czwartek (25 sierpnia) na konferencji prasowej, zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz.
Czym jest Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Samorządowych
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to dawniejszy Fundusz Dróg Samorządowych. Jak podkreśla miasto, w ciągu ostatnich siedmiu lat z rządowych programów na gminne drogi w miastach wojewódzkich do Bydgoszczy nie trafiła ani złotówka.
– Rząd odrzucił m.in. nasze wnioski związane z wymianą taboru tramwajowego i budową otwartych kąpielisk. Liczę, że w przypadku bydgoskich ulic będzie inaczej – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
– Dopiero od tego momentu miasto Bydgoszcz może składać wnioski do rządowego programu. W ramach środków miejskich wykonaliśmy już remonty 122 ulic za ponad 117 mln zł – podkreślał na konferencji zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz.
W obecnym programie dofinansowane mają być inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg zarządzanych przez prezydentów miast. Dofinansowanie ma wynieść 50 proc. kosztów. Druga połowa będzie pochodzić budżetu miasta. Jeśli Ministerstwo Infrastruktury pozytywnie odpowie na cały wniosek złożony przez Bydgoszcz, na nasze ulice przekaże 30 mln zł. Drugie 30 mln dołoży miasto. 60 mln złotych ma wystarczyć na ponad 6 kilometrów planowanych do przebudowy ulic.
– Bydgoszcz przez rządowe cięcia w finasowaniu samorządów oraz wysoką inflację znalazła się w trudnej sytuacji finansowej – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dlatego walczymy o każde zewnętrzne wsparcie. Często ze względu na brak obiektywnych kryteriów w rządowych programach na starcie stoimy na gorszej pozycji – dodaje.
Decyzję ws. dofinansowania Ministerstwo Infrastruktury ma podjąć jeszcze w tym roku.
– Na wszystkie ulice posiadamy gotowość do realizacji budowy. Przetargi będziemy ogłaszać w pierwszym kwartale przyszłego roku, w kolejnych pakietach. Chcemy wykonać inwestycje w latach 2023-2024. W sumie plan obejmuje dziesięć osiedli w Bydgoszczy. Na Starym Mieście priorytetem jest Grodzka w okolicy Rybiego Rynku. Na Starym Mieście prace będą zaplanowane sukcesywnie, aby nie utrudniać funkcjonowania przedsiębiorcom. – informuje zastępca dyrektora ZDMiKP, Maciej Gust
Lista ulic zgłoszonych przez miasto
Na liście we wniosku do rządowego programu znalazły się następujące ulice:
1. Grodzka (odcinek od ul. Podwale do ul. Przy Zamczysku, odcinek od ul. Przy Zamczysku do ul. Bernardyńskiej, odcinek od ul. Mostowej do ul. Malczewskiego)
2. Przy Zamczysku
3. Pod Blankami
4. Jana Kazimierza
5. Przyrzecze
6. Malczewskiego
7. Zaułek
8. Iławska (odcinek prostopadły do ul. Fordońskiej)
9. Janowiecka
10. Kętrzyńska
11. Ciechocińska
12. Żeromskiego
13. Charzykowska (od Bruskiej do Wiejskiej)
14. Szamarzewskiego (od Piaski do Błotnej)
15. Baranowskiego (od Smukalskiej do Baranowskiego 71)
16. Piaski (odcinek od Szamarzewskiego – do Piaski 8)
17. Kotowicza
18. Kromera
19. Pogodna
20. Syrokomli