1 września uczniowie i nauczyciele powitali nowy rok szkolny. Tegoroczna miejska inauguracja odbyła się w Zespole Szkół Elektronicznych, gdzie funkcjonuje jedno z najlepszych techników w Polsce.
Rok szkolny powitało w tym roku około 44 tysiące bydgoskich uczniów, w tym około 2000 dzieci i młodzieży z Ukrainy. Wiadomo, że z początkiem roku szkolnego nie wszystkie etaty nauczycielskie są obsadzone. Dokładne statystyki będą dostępne w pierwszych dniach września. Największe braki nauczycieli odnotowuje się w dziedzinach takich jak: matematyka, fizyka, geografia, chemia czy biologia. W polskich szkołach zaczął również obowiązywać obowiązek zatrudniania na etacie pedagoga szkolnego i psychologa. Dyrektorzy mają problem ze znalezieniem specjalistów.
Rok szkolny się rozpoczął. Abyście znów byli numerem 1
W uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w ZSE brali udział przedstawiciele władz miasta: prezydent Rafał Bruski, zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz i przewodnicząca rady miasta, Monika Matowska. Nie zabrakło członków miejskiej komisji edukacji: przewodniczącego Kazimierza Drozda i jej członka, Jana Gaula. Pojawili się także przedstawiciele bydgoskich firm: ATOS i Ivy Technology. Od kilku lat ściśle współpracują z Elektronikiem, prowadząc klasy patronackie, kształcąc przyszłych swych pracowników.
– W tym miejscu spotykaliśmy się dokładnie dwa i pół roku temu, kiedy pan prezydent przekazał nam w użytkowanie halę sportową. Uroczystość była duża, została przecięta wstęga. I właśnie wtedy, kiedy miała być wielka radość, okazało się, że po 10 dniach szkoły zostały pozamykane, w całym kraju ogłoszono lockdown i musieliśmy się starać sprostać wyzwaniom edukacji zdalnej. Wydaje mi się, że to zadanie się udało, że szkoła nie straciła nic z poziomu. Wybuchła wojna na Ukrainie, która zmieniła również funkcjonowanie całego naszego społeczeństwa. Nowy rok szkolny, który dzisiaj otwieramy, jest pełen obaw, ale mimo wszystko optymistycznie śmiem twierdzić, że nam się wszystko uda. Dziś 1 września szczególnie musimy pamiętać o tym, jakie następstwa wojna za sobą niesie, jak ogromny bezmiar cierpienia powoduje. Zespół Szkół Elektronicznych nosi nazwę Wojska Polskiego. To właśnie wojsko jest gwarantem naszego spokoju i bezpieczeństwa – mówił dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych, Piotr Siwka.
Rozpoczęcie roku szkolnego w ZSE/ Fot. B.Witkowski / UMB
Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, podkreślił, że ZSE to szkoła ze ścisłej krajowej czołówki polskich techników. – Życie dzieli się na przyjemności i obowiązki. Nauka to obowiązek, ale każdy to zrozumie, że uczy się dla siebie. Po to, aby zwiększać swoje kompetencje i umiejętności, które będą potrzebne w dorosłym życiu. Trafiliście do szkoły bardzo dobrej.
Uczniów pierwszych klas powitał także Robert Wichłacz, prezes firmy ATOS. – Po raz czwarty rozpoczynamy prowadzenie patronackiej klasy. Ponad 60 osób w firmie jest zaangażowanych w ten projekt. Pracują na to, abyście tutaj mogli zdobywać jak najlepsze kompetencje merytoryczne z obszaru bezpieczeństwa i technologii.
W czasie uroczystości wybrzmiał symbolicznie pierwszy dzwonek. Sygnał do rozpoczęcia nauki dał prezydent Rafał Bruski Fot. B.Witkowski/UMB
Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych zadbali o artystyczną część imprezy. Swoje umiejętności zaprezentowała szkolna orkiestra. Młodzież zaprezentowała też krótki program „Pierwsza lekcja..”, w którym nawiązali do rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Rozpoczęcie roku szkolnego w ZSE. Fot. B.Witkowski / UMB
O największych wyzwaniach, przed którymi staną w tym roku uczniowie i rodzice opowiedział przewodniczący rady rodziców, Radosław Sobczak. – Wyzwaniem na ten rok będzie termomodernizacja szkoły, która jest zapowiadana na czas najbliższy. Nie najlepiej sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o nauczycieli, szczególnie tych zawodowych. Niestety, wybierają pracę w firmach prywatnych, gdzie płacą więcej.