Miejska rekompensata dla bydgoskich ewangelików. Za działki przejęte w czasach PRL

Kościół parafii ewangelicko-augsburskiej w Bydgoszczy / Fot. Wikipedia Commons/Mariusz Guć

Miasto porozumiało się z parafią ewangelicko-augsburską w Bydgoszczy w sprawie odszkodowania za przejęte przed dziesiątkami lat grunty. Zgodę na porozumienie muszą wyrazić teraz radni.

Przed Komisją Regulacyjną w Warszawie od wielu lat toczą się postępowania w związku z wnioskami bydgoskiej parafii ewangelicko-augsburskiej pw. Chrystusa Zbawiciela z ul. Warszawskiej. Chodzi o przywrócenie własności nieruchomości położonych w Bydgoszczy, które na mocy PRL-owskich przepisów zostały przed laty przejęte. Dla miasta to kłopotliwa sprawa – przepisy ustawy bowiem przyznają pierwszeństwo zwrotu w naturze tych nieruchomości. A chodzi m.in. o działki, na których obecnie znajduje się cmentarz (przy ul. Lotników), park (ul. Głucha), drogi publiczne (m.in. fragment ul. Fordońskiej) czy rów melioracyjny (ul. Koronowska). Łącznie do Komisji trafiło dwanaście wniosków dotyczących bydgoskich nieruchomości.

Jednak przepisy dają możliwość, w wypadku gdy zwrot działek nie jest z jakichś powodów możliwy, przyznania nieruchomości zamiennych, jak również wypłaty ekwiwalentu pieniężnego. Porozumienie ułatwia fakt, że parafia nie oczekuje zwrotu działek, nie chce też terenów zastępczych. Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. Chrystusa Zbawiciela w Bydgoszczy w czasie rozmów ugodowych podkreślała, że najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na zakończenie ciągnących się latami postępowań regulacyjnych, będzie wypłata przez miasto na jej rzecz rekompensaty – w zamian za zrzeczenie się przez parafię roszczeń do nieruchomości.

1,9 mln złotych rekompensaty

Pozostało więc jeszcze porozumieć się w sprawie kwoty rekompensaty – rzeczoznawcy określili wartość ekwiwalentu na ponad 2,2 miliona złotych, miasto proponowało 1,9 miliona. Kwota została ostatecznie przez parafię zaakceptowana. Aby można było podpisać umowę, bydgoscy radni na najbliższej sesji Rady Miasta Bydgoszczy na takie porozumienie muszą wyrazić zgodę.

Do wyjaśnienia pozostała jeszcze kwestia jednej nieruchomości, przy ul. Żmudzkiej 6, gdzie obecnie stoi pawilon handlowy. W jej wypadku nastąpi tzw. zwrot z natury na rzecz parafii, ale jednocześnie parafia zapewni, że sprzeda ją dotychczasowemu użytkownikowi (Przedsiębiorstwu Budowlano-Usługowemu „ZAREM”). Firma z kolei złoży przed Zespołem Orzekającym Komisji Regulacyjnej w Warszawie oświadczenie o rezygnacji z roszczeń w stosunku do Miasta Bydgoszcz (które wynikają z umowy leasingowej podpisanej w roku 1992 przez ówczesny Zarząd Miasta Bydgoszczy).

W ten oto sposób kwestie roszczeń majątkowych ze strony parafii zostaną ostatecznie zamknięte i uregulowane.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter