Modernizacja i Budowa Roku 2022. Można głosować na fordoński Rynek i nabrzeże Wisły

Rynek w Starym Fordonie po rewitalizacji / Fot. R.Sawicki/UMB

We wtorek (11 kwietnia) rozpoczęło się głosowanie w ogólnopolskim plebiscycie na Modernizację i Budowę Roku 2022. Można głosować do 12 maja, a wśród kandydatów znalazły się rewitalizacja rynku w Fordonie i nabrzeże wiślane.

Bydgoszczanom, nie tylko mieszkańcom Starego Fordonu, nowy rynek bardzo się spodobał. Świadczyły o tym tłumy podczas otwarcia, które nastąpiło w pierwszy czerwcowy weekend. Na rynku w Fordonie zebrał się taki tłum, że nie dało się wcisnąć szpilki. Kto przyszedł wcześniej, miał szansę zająć miejsce na nowych, ustawionych w półkola ławkach. Około 2 tys. osób stało na płycie rynku, zajęło też okoliczne chodniki. Wolne było tylko koło o 22-metrowej średnicy – nowa i największa atrakcja, fontanna tryskająca już wodą. Przebiegały przez nią dzieci, ociekające coraz mocniej wodą.

Tłumnie także było, kiedy w grudniu ub. roku otwierano nabrzeże nad Wisłą przy ul. Frycza-Modrzewskiego.

Głosuj na Fordon

Zdjęcia z inauguracji odnowionego rynku oraz nabrzeża można także obejrzeć na stronie internetowej modernizacjaroku.org.pl. To portal Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego – organizatora konkursu, który ma już swoją 27. edycję. Przyznaje się w nim laury – statuetki i tytuły: „Modernizacja Roku” lub „Budowa XXI wieku”. Nagrody przyznaje się także w poszczególnych kategoriach.

Rynek w Fordonie startuje w kategorii: rewitalizacja obszarów i zespołów zabytkowych. Jego opis i link do głosowania można znaleźć – TUTAJ. Trzeba tylko kliknąć w odnośnik „ZAGŁOSUJ”

Są tam także zdjęcia, a w opisie czytamy: „Prace budowlane trwały niespełna rok.
Jednym z podstawowych założeń było ograniczenie do niezbędnego minimum ruchu kołowego i wprowadzenie rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu m.in. zrównano poziomy nawierzchni. Dominującym materiałem jest szara kostka granitowa, która współgra z elementami drewnianymi (mała architektura) i otaczająca zielenią. Różne odcienie kostki i sposoby układania wyznaczają poszczególne strefy Rynku.
Dominantę w nawierzchni stanowi ułożony wzór nawiązujący do herbu Fordonu (o kształcie białej róży na ciemny tle). Pomnik poświęcony poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej mieszkańcom został przesunięty bliżej kościoła, oczyszczony i podświetlony. W centralnej części placu powstała multimedialna fontanna – w płytkiej, 5-centymetrowej niecki (po wyłączeniu wody można z niej korzystać jak z pozostałej części placu). Rynek dopełniły drzewa i krzewy oraz mała architektura w postaci drewnianych ławek.”
Inwestorem rewitalizacji fordońskiego rynku był Urząd Miasta. Projekt wykonała Pracownia Architektoniczna Łukasz Pieńczykowski-Jakub Bartkowiak. Wykonawcą była firma Steinbudex ze Świdnicy. Modernizacja rynku to jeden z elementów całościowej rewitalizacji Starego Fordonu i nabrzeża Wisły.

Wisła w Fordonie
Nowe nabrzeże Wisły w Fordonie / Fot. B.Witkowski / UMB

Miasto jest także inwestorem rewitalizacji nabrzeża nad Wisłą (wykonawca: Melbud z Grudziądza; projekt: Navpro-Hydrotechnika z Gdańska). Ta inwestycja kandyduje w kategorii: obiekty przemysłowe i inżynieryjne. W opisie na stronie konkursowej czytamy: „budowa nabrzeża o funkcji cumowniczej, rekreacyjnej, slipu do wodowania jednostek wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz częściową rozbiórką wylotu wód deszczowych i ostrogi kamiennej w ramach inwestycji pn.: Rewitalizacja społeczno – gospodarcza Starego Fordonu” Etap I część 2”.

W plebiscycie kandydują także inne budowy z Bydgoszczy: rewitalizacja siedziby Wydziału Fizyki i Instytutu Matematyki UKW przy ul. Powst. Wielkopolskich 2, budynek Wydziału Psychologii UKW przy ul. Staffa 1, gmach Wydziału Językoznawstwa UKW przy ul. Chodkiewicza 1, przychodnia weterynaryjna Nad Brdą przy ul. Bulwary 1A.

Udostępnij: Facebook Twitter