Na Zawiszy strzelają nie tylko sportowcy. To atrakcja dla całych rodzin. „Dobra metoda na odstresowanie się”

Zajęcia strzeleckie na Zawiszy / Fot. B. Witkowski/ UMB

Oprócz działalności sportowej Klub Strzelecki Zawisza prowadzi też działalności komercyjną. To okazja dla osób nieposiadających pozwolenie na broń, aby zapoznać się z nią i postrzelać do tarczy. Na chętnych czekają pistolety, strzelby, a nawet sławny kałasznikow.

Klub Strzelecki Zawisza Bydgoszcz od lat wychowuje medalistów mistrzostw Polski, międzynarodowych imprezy czy olimpijczyków. Obecnie o najwyższe laury na światowych arenach walczą m. in. Aneta Stankiewicz i Klaudia Breś. Swoje umiejętności szlifują na strzelnicy znajdującej się w kompleksie sportowym Zawiszy. Obiekt posiada trzy tzw. osie strzeleckie – 50 m, 25 m oraz 10 m (pneumatyczną). Niedługo strzelcy działający przy Gdańskiej 163 na obiektach administrowanych przez Bydgoskie Centrum Sportu powinny znaleźć swoje miejsce w nowej hali – budowanej dla nich i lekkoatletów.

Strzelają jednak nie tylko sportowcy wyczynowi. Klub prowadzi także działalność komercyjną dla osób nieposiadających pozwolenia na broń. Do dyspozycji klientów jest sporo pistoletów, strzelb i karabinków.

„Strzelałam pierwszy raz, ale chcę to powtórzyć”

Odwiedziliśmy strzelnicę podczas jednego z takich szkoleń. W strzelaniu może sprawdzić się każdy, o czym przekonała się Natalia Paszkiet, która przyprowadziła na strzelnicę swoją rodzinę. – Mieszkam na co dzień za granicą. Przyjechaliśmy do Bydgoszczy na ferie. Postanowiliśmy wybrać się razem na strzelnicę, aby spróbować czegoś innego – mówi nam.

Dla większości osób z rodzinnej gromadki był to pierwszy kontakt z bronią palną. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali instruktora. Wszyscy po serii strzałów gnali pod tarczę zobaczyć swój wynik strzelecki. Pytamy panią Natalię o wrażania. – Przyznaję, że celowanie i strzelanie sprawiło mi dużą przyjemność. Przy kontakcie z pistoletem trzeba zachować dużą koncentrację, trzeba skupić się na celu i precyzyjnie wystrzelić. Myślę, że po tej przygodzie w Bydgoszczy będziemy poszukiwać podobnych miejsc w Wielkiej Brytanii. To dobre zajęcie na odstresowanie się. Jeśli ktoś ma w sobie dużo stresu, lepiej iść sobie postrzelać do tarczy niż wyżywać się na czymś innym – powiedziała.

Klienci mają do wyboru różnie pakiety w ofercie klubowej. Decydując się na jeden z nich, otrzymujemy możliwość postrzelania z kilku rodzajów broni, np w pakiecie złotym: 20 strzałów z pistoletu sportowego, 6 strzałów ze strzelby gładkolufowej, 15 strzałów z karabinka AR-15 i 20 strzałów z pistoletu centralnego zapłonu. Ale to tylko przykład, bo pakiety można swobodnie modyfikować. Istnieje też możliwość wykupienia amunicji do konkretnej broni i szkolić się na wybranym typie.

Każde indywidualne zajęcia przeprowadzane są z wykwalifikowanym instruktorem. Na początku uczestnicy zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa i poznają postawę strzelecką. Strzelanie odbywa się ogniem pojedynczym, ponieważ w strzelnicach cywilnych nie można strzelać serią.

Strzelnica na Zawiszy. Tutaj jest bezpiecznie

Broń w rękach osób cywilnych, nieposiadających pozwolenia na broń, wśród niektórych osób może budzić kontrowersje. Statystyki dowodzą jednak, że współczynnik wypadków na strzelnicach cywilnych z przeszkolonymi instruktorami jest praktycznie zerowy. Większość nieszczęść z udziałem broni palnej dochodzi w instytucjach mundurowych. – Pamiętajmy, że strzelectwo nie służy tylko do obrony, to także dyscyplina sportowa i rekreacja. Nasi instruktorzy zachowują najwyższe standardy bezpieczeństwa. Strzelać mogą już osoby od 13. roku życia, a z broni o większym kalibrze od 18 lat. Można u nas także wyprawić strzeleckie urodziny, imprezę, oczywiście z odpowiednim zachowaniem bezpieczeństwa. Każdego przeszkolimy, nie trzeba być członkiem klubu – mówi kierownik klubu, Anna Trybuchowicz-Anaszewicz.

Ze strzelnicy korzystają również osoby, które mają pozwolenie na broń. – Przychodzą do nas na przykład kolekcjonerzy broni czarnoprochowej. Takie strzelanie jest bardzo widowiskowe, jest dużo dymu po wystrzeleniu – dodaje.

Klub oferuje również możliwość uzyskania pozwolenia na broń. Starania o legalne posiadanie broni może trwać kilka miesięcy. Pełna oferta strzelnicy na Zawiszy znajduje się na stronie klubowej.

W 2022 roku w Polsce przybyło ponad 37 tysięcy nowych posiadaczy pozwoleń na broń. To rekordowa liczba. Nie znamy jeszcze statystyk z zeszłego roku, ale eksperci szacują, że może ona być podobna bądź wyższa. Według policji, dwa lata temu, w posiadaniu Polaków było 760 218 sztuk legalnej broni.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter