Najlepsi żużlowcy w Polsce będą ścigać się w Bydgoszczy. Nasze miasto gospodarzem finału IMP

Frekwencja dopisała na pierwszym meczu ligowym Abramczyk Polonii z Arged Melasą Ostrów. Na trybunach zasiadło blisko 10 tys. kibiców / Fot. Sonia Kaps/Abramczyk Polonia

Po 21 latach w Bydgoszczy znów odbędzie się finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. Właściwie jeden z trzech turniejów finałowych, bo teraz w takiej formule wyłania się najlepszego polskiego żużlowca.

Kibice w Bydgoszczy będą mieć okazję na własne oczy podziwiać finałową szesnastkę w drugim z trzech turniejów. Zostanie rozegrany na stadionie przy ul. Sportowej w sobotę, 27 lipca.

Bartosz Zmarzlik będzie bronił tytułu

Od 2022 roku Indywidualne Mistrzostwa Polski odbywają się w zmienionej formule. Zamiast jednodniowych zawodów odbywających się tradycyjnie na torze aktualnego drużynowego mistrza Polski, rozgrywane są aż trzy turnieje. Wcześniej odbędą się eliminacje, które zostały podzielone na cztery turnieje. Wiadomo, że odbędą się one 9 maja w Krakowie, Gnieźnie i Krośnie, nie jest znana jeszcze trzecia lokalizacja. Z nich szesnastu najlepszych awansuje do IMP Challenge w Pile (30 maja). Z tych zawodów ośmiu najlepszych dołączy do stawki żużlowców walczących o czapkę Kadyrowa.

Miejsce w turniejach finałowych IMP zapewnione mają: Bartosz Zmarzlik (aktualny mistrz), Maciej Janowski i Patryk Dudek – ta trójka stanęła na podium w ub. roku. Oprócz nich zagwarantowane miejsce mają stali uczestnicy FIM Speedway Grand Prix 2024: Szymon Woźniak i Dominik Kubera. Prawo startu posiada też Bartłomiej Kowalski, który jest aktualnym młodzieżowym mistrzem Polski. O reszcie obsady cyklu zadecyduje finał IMP Challenge oraz Główna Komisja Sportu Żużlowego, która przyzna dwie tzw. „dzikie karty”.

Organizatorem IMP w latach 2024-2026 będzie toruńska firma Ona Sport, która została wybrana w ramach konkursu przez Polski Związek Motorowy.

Buczkowski ostatni raz zdobył medal dla Polonii

W ub. roku na torze w Bydgoszczy rozegrano jeden z ćwierćfinałów, w którym triumfował Wiktor Przyjemski. Ostatni finał IMP na torze w Bydgoszczy odbył się w 2003 roku. W zawodach z kompletem punktów zwyciężył wtedy Rune Holta. Rok wcześniej Norweg otrzymał polski paszport. To będzie już 12.turniej o mino najlepszego żużlowca w Polsce na bydgoskim torze. Pierwszy w grodzie nad Brdą odbył się w 1935 roku. Tomasz Gollob jest ostatnim żużlowcem, który zdobył tytuł IMP, jeżdżąc dla Polonii w 2002 roku. Krzysztof Buczkowski zaś jako ostatni stanął na podium IMP w barwach Polonii. W 2012 roku na torze Falubazu zdobył brązowy krążek. Rekordzistą pod względem złotych medali jest oczywiście Tomasz Gollob – 8-krotny indywidualny mistrz Polski. Zmarzlik ma na koncie trzy triumfy i zajmuje w tej klasyfikacji 6. miejsce. Więcej złotych medali mają Zenon Plech (5), Andrzej Wyglenda, Janusz Kołodziej i Florian Kapała (wszyscy po 4).

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter