Najstarsza biblioteka w Bydgoszczy ma 120 lat. Tutaj spotyka się tradycja i nowoczesność [ZDJĘCIA]

Biblioteka na Starym Rynku działa od 1906 roku / Fot. archiwum WiMBP

120 lecie świętuje w tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. Początki tej instytucji sięgają czasów pruskich. Pracownicy świętowali podczas uroczystej gali.

Jubileuszowa ceremonia odbyła się w poniedziałek, 2 października w Teatrze Kameralnym. To właśnie na początku października, w 1903 roku, w naszym mieście zaczęła funkcjonować pierwsza biblioteka, a zarazem pierwsza miejska instytucja kultury.

Obchodzimy dzisiaj 120 lat. To dobra okazja, żeby podziękować pracownikom biblioteki za ich ciężką pracę dla polskiej kultury, którą wykonują każdego dnia. To co robicie ma ogromne znaczenie – powiedziała Dagmara Reszkowska-Gierden, dyrektorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Bydgoszczy.

Na ceremonię przybyli przedstawiciele instytucji wojewódzkich i miejskich, które wspierają bydgoską książnicę.

Chcę podziękować pracownikom, że widzą w książce coś więcej niż przedmiot, tę przestrzeń do tworzenia kultury. Dziękuję za wasze zaangażowanie, wiem, że często niedocenianie, jest ono bardzo ważne dla kultury województwa i dla kultury miasta, w którym żyjemy – powiedział wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

Zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz, przekazała gratulacje i list od prezydenta miasta. – Jestem pełen uznania dla wszystkich, którzy z pasją i zaangażowaniem rozwijają potencjał bogatej w tradycję, nowoczesnej instytucji. Życzę dalszej tak chlubnej działalności pod skrzydłami najlepszego patrona Witolda Bełzy. Powodzenia w kolejnych dekadach dzielenia się z nami kulturą, kreatywnym zapałem i twórczą energią.

Iwona Waszkiewicz wspomniała również o planach biblioteki dotyczących dalszej realizacji projektu „Droga do nowoczesności”, dzięki któremu gmach główny na Starym Rynku ma przejść gruntowny remont.

Remont biblioteki jest na liście projektów europejskich, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, więc pozostaje nam czekać – dodał wicemarszałek, Zbigniew Ostrowski.

Pracownikom wręczono wyróżnienia wojewódzkie i miejskie.

WiMBP. Tradycja i nowoczesność

W drugiej części uroczystości odbyła się konferencja naukowa „Wokół bydgoskiej książnicy”. Rys historyczny biblioteki z notą biograficzną Witolda Bełzy przestawił prof. Janusz Kutta.

O pracy w średniowiecznej, bydgoskiej bibliotece bernardynów opowiedziała dr Agnieszka Wysocka. Temat sztuki w bydgoskiej bibliotece, a konkretnie pracowni Jerzego Rupniewskiego poruszyła Barbara Chojnacka, starsza kustoszka, kierowniczka Galerii i Rysunku Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Działalność pracowni introligatorskiej była tematem przewodnim wykładu Małgorzaty Klepczyńskiej, konserwatorki-restauratorski.

Podczas uroczystości niejednokrotnie wspominano dyrektora Krzysztofa Gonię, który umarł nagle przed rokiem. – Swoją pasją starał się zarażać wszystkich dookoła, bardzo wierzył w ludzi, z którymi pracował. Wierzył, że biblioteka ma ogromny potencjał, często niedostrzegany. Pomimo bardzo krótkiego pełnienia tej funkcji, udało mu się przeprowadzić bardzo istotnie zmiany. Jedną z najważniejszych jest zmiana mentalna. Podarował tej bibliotece początek myślenia o sobie samej. Sądzę, że efekty pracy Krzysztofa dopiero się pojawią, do końca nie jesteśmy świadomi, jak wiele zrobił – mówiła Dagmara Reszkowska-Gierden.

Z okazji swoje święta biblioteka zaprasza wszystkich swoich czytelników i innych mieszkańców, aby korzystać z naszej oferty, aby zapisywać się i wypożyczać książki oraz brać udział we wszystkich wydarzeniach, które się u nas odbywają, a jest ich bardzo mnóstwo, skierowano są do dzieci, jak i seniorów – powiedziała nam dyrektora WiMBP w Bydgoszczy.

Jednym z nich są miniwykłady i warsztaty scrapbookingowe. Uczestnicy poznają historię biblioteki i miasta na fotografiach. Podczas zajęć wykonane będą pełne zdjęć scrapowe albumy (zestawianie zdjęć dawnych i teraźniejszymi), w których ukazane będzie piękno naszego miasta, gdzie historia splata się z teraźniejszością.

𝟰.𝟭𝟬.𝟮𝟬𝟮𝟯 (środa), godz. 15.00-16.30, Bydgoszcz wczoraj i dziś – zajęcia dla dorosłych

𝟳.𝟭𝟬.𝟮𝟬𝟮𝟯 (sobota), godz. 11.00-13.00, Moja piękna Bydgoszcz – zajęcia dla rodzin z dziećmi (od 5 lat)

𝗟𝗶𝗰𝘇𝗯𝗮 𝗺𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰 𝗼𝗴𝗿𝗮𝗻𝗶𝗰𝘇𝗼𝗻𝗮. Obowiązują zapisy: 512 806 564

Historia rozpoczęła się w czasach pruskich

Pierwsza siedziba biblioteki znajdowała się w nieistniejącym dziś budynku u zbiegu ul. Bernardyńskiej i Jagiellońskiej, kolejna była w gmachu przy ul. Gdańskiej – także nie istniejącym. Od 1908 roku gości już na Starym Rynku. Pierwsze zbiory biblioteki stanowiły kolekcje historyka Fryderyka Raumera i redaktora Henryka Kruse, oraz zbiory niemieckich towarzystw naukowych (przede wszystkim Towarzystwa Historycznego dla Obwodu Nadnoteckiego).

Pierwszym polskim dyrektorem instytucji został w 1920 r. jej obecny patron, dr Witold Bełza, który rozpoczął proces polonizacji i przyczynił się do znacznego poszerzenia zasobów książnicy. Zbiory biblioteki wzbogaciły się wówczas o cenną kolekcję biblioteki bernardynów z dziełami z okresu od XV do XVII w.

Bibliotekę bernardyńską tworzą stare druki, jest wśród nich blisko 100 inkunabułów, m.in. „Reguła dla wszystkich zakonników” Hieronima Savonaroli z 1489 r. Oprócz tego książnica posiada osobny zbiór starych druków, jest ich przeszło 8200, i ponad 1200 rękopisów, w tym rękopis „Roty” Marii Konopnickiej z 1910 r.

W latach międzywojennym biblioteka odgrywała rolę ważnego ośrodka kultury. W jej murach swoją siedzibę miały różne towarzystwa naukowe, odbywały się odczyty, wykłady, spotkania.

Oprócz biblioteki głównej, w Bydgoszczy funkcjonuje ponad 20 filii osiedlowych.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter