Najstarsza bydgoska uczelnia rozpoczęła rok akademicki. Drugi raz jako Politechnika Bydgoska

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Bydgoskiej. Rektor uczelni zapowiada nową strategię jej rozwoju – priorytetem studenci.

– To już 72. rok akademicki dla naszej Alma Mater, a drugi w roli Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Wraz z nową nazwą opracowaliśmy nową strategię rozwoju, nowe inwestycje, nowy wydział, nowe projekty badawczo-naukowe. Ostatnie 12 miesięcy przyniosło wiele nowości i zmian, które będą determinować nasz rozwój. Zakończyliśmy ewaluację naszych kierunków – rolnictwo i ogrodnictwo, a także zootechnika i rybactwo zyskały wysoką kategorię A, reszta kierunków uzyskała kategorię B+ czyli solidne 4+, co gwarantuje nasz rozwój i poszerzanie uprawnień akademickich – powiedział podczas okolicznościowego wystąpienia na środowej (5 października) inauguracji roku akademickiego prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

Politechnika Bydgoska wyznaczyła sobie kolejne cele.

– W centrum zainteresowania stawiamy studentów, to z myślą o nich poszerzamy ofertę dydaktyczną i otwieramy nowe kierunki praktyczne. Uruchamiane są w porozumieniu z otoczeniem biznesowym uczelni, ze zwiększoną liczbą godzin praktycznych. Wszystko po to, by absolwenci jeszcze lepiej odnaleźli się na rynku pracy. W taki sposób powstał kierunek „Energetyka” – uruchomiony razem z Telefoniką-Kable, podobnie jest z „Inżynierią farmaceutyczną”, współtworzoną z liderami tej branży – mówił rektor.

Zapowiedział, że wkrótce uczelnia odda do użytku gotowy budynek kampusu wraz z aulą i salami dydaktycznymi dla wszystkich wydziałów i centralnym dziekanatem. Do 2023 roku ma zostać uruchomione Akademickie Centrum Sportu, które będzie następnie rozbudowywane o boiska do piłki nożnej, koszykówki i zaplecze lekkoatletyczne. Działki pod budowę kolejnego etapu ACS, o wartości 9 mln zł, przekazało PB w ub. roku miasto. Niedawno radni wyrazili zgodę na przekazanie kolejnego terenu o powierzchni ponad 25 tys. metrów kwadratowych położonego za obiektami Auditorium Novum, Regionalnego Centrum Innowacyjności oraz nowym budynkiem dydaktycznym, który zostanie oddany do użytku wraz z rozpoczynającym się rokiem akademickim.

Pozyskanie przez uczelnię zalesionego gruntu pozwoli na optymalne zagospodarowanie tego gruntu.

PBS planuje również modernizację akademików, jak i uruchomienie klasy politechnicznej pod patronatem Politechniki Bydgoskiej.

Rok pełen trudności

Na rozpoczęciu roku akademickiego tradycyjnie pojawili się rektorzy i dziekani bydgoskich uczelni, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej (w tym wicewojewoda Radosław Kempiński, wicemarszałek regionu Zbigniew Ostrowski, wiceprezydent Bydgoszczy Maria Wasiak, przewodnicząca RMB Monika Matowska, a także biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.

Wiceprzewodnicząca samorządu studenckiego podkreśliła, że poprzedni rok był pełen trudności – od pandemii koronawirusa po wojnę w Ukrainie. Powitała studentów pierwszego roku – przed wami najpiękniejsze lata waszego życia. Studia będą wymagać poświęceń i zaangażowania intelektualnego, ale pozwolą znaleźć miejsce w życiu i przygotować do przyszłej pracy. To tu będziecie zbierać bagaż doświadczeń, także w życiu studenckim. To czas kształtowania światopoglądu i rozwijania wartości – podkreśliła.

Odpowiedzialność środowisk naukowych

– Przewodnicząca samorządu słusznie zauważyła, że to kolejny rok, który rozpoczyna się w szczególnych warunkach, co odbija się na trybie i atmosferze studiowania. Okrutna wojna i covid każą przeanalizować odpowiedzialność człowieka za to co robi, skłaniają ludzi do pytań społeczności akademickich i naukowych jak sobie poradzić z tymi wyzwaniami. Jednak trwałym elementem kultury europejskiej jest wiara w to, że człowiek sobie z tym poradzi. Odpowiedzialność dźwigają na sobie szczególnie środowiska naukowe, nasze oczekiwania wobec tego środowiska są zwielokrotnione, ale wyrażam nadzieje, że nie daremne – mówiła Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Tradycyjnie podczas inauguracji roku akademickiego odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku, wręczano nagrody dla najlepszych żaków, a kadrę naukową wyróżniono medalami i odznaczeniami. Wykład inauguracyjny – o roli diety w zachowaniu sprawności mózgu – wygłosiła prof. dr hab. inż. Anna Długosz, prof. PBŚ.

Najnowsze informacje z Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter