Inauguracja na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Trudne tematy na uczelni

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uroczyście zainaugurował rok akademicki. – Zmagamy się aktualnie z kryzysem związanym z pandemią koronawirusa, wojną w Ukrainie i inflacją – mówił rektor największej bydgoskiej uczelni, prof. Jacek Woźny.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to obecnie 12 wydziałów i 7 instytutów. Jest największą w mieście i drugą w regionie kujawsko-pomorskim uczelnią, zarówno pod względem liczby profesorów, liczby oferowanych kierunków studiów i form kształcenia, jak również pod względem liczby studentów i absolwentów. Aktualnie w gronie ponad 600 nauczycieli akademickich jest około 160 profesorów, w tym – 60 tytularnych.

W ofercie edukacyjnej UKW znajduje się niemal 60 kierunków studiów i około 100 specjalności. Obecnie w murach uczelni studiuje ok. 7,5 tys. osób. W tym roku dołączyło ok. 2,5 tys. studentów, w tym ok. 150 z Ukrainy, co podwoi ich liczbę na UKW.

Rektor uczelni. prof. Woźny, wyliczał ubiegłoroczne sukcesy uniwersytetu. – Mamy uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w kilkunastu dyscyplinach. Pozyskaliśmy 6 mln zł na projekty badawcze, organizowaliśmy międzynarodowe konferencje, uzyskiwaliśmy nagrody na międzynarodowych targach. Ukazało się blisko 70 tytułów.

Inauguracja na UKW. Kwiaty pod pomnikiem

Złożenie kwiatów przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego / Fot. B.Witkowski / UMB

Władze uczelni, to już tradycja, składają kwiaty przy pomniku Kazimierza Wielkiego. Inauguracja w auli Copernicanum rozpoczęła się od przysięgi nowych studentów. Przedstawiciele wszystkich wydziałów złożyli ślubowanie immatrykulacyjne. Wykład inauguracyjny nt. „Badania polarne wczoraj i dziś – czy jesteśmy gotowi na skutki zmian klimatu?” wygłosiła prof. Danuta Szumińska.

– Zagrożenie, o których będzie mówiła pani profesor, nie odnosi się tylko do kwestii klimatycznych, ale i społecznych. Zmagamy się aktualnie z kryzysem związanym z pandemią koronawirusa, wojną w Ukrainie i inflacją. – zapowiadał rektor, prof. Jacek Woźny.

Prof. Szumińska przedstawiła historię polskich wypraw arktycznych oraz opowiedziała o szczegółach swojej wyprawy naukowej na Antarktydę w 2017. – Podróż była bardzo trudna, ktoś może zapytać czy warto poświęcać tyle energii, żeby dotrzeć tak daleko? Lodowce skupiają 7 proc. wód słodkich. Obserwujemy przyspieszenie topienia się ich, co sprawia, że pogarsza się cyrkulacja słonej wody oceanicznej. Powodują to m. in. zanieczyszczenia stworzone przez człowieka, przenikające później do organizmów żywych, które są dla nich kancerogenne.

– Zarówno wypowiedź pana rektora, jak i wykład pani profesor dotyczą zmian, negatywnych wydarzeń. Żyjemy w szalonych czasach. Te poruszone dzisiaj tematy będą wyzwaniem dla zasiadających tutaj studentów. Mam nadzieję, że wiedza zdobyta podczas studiów pomoże wam rozwiązywać te problemy – przekazał podczas inauguracji prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Podczas uroczystości uhonorowano Złotym Krzyżem Krzyżem Zasługi prof. Ryszarda Piotrowskiego z Wydziały Edukacji Muzycznej oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi prof. Roberta Mielhorskiego.
Rozdano również medale za długoletnią służbę, Komisji Edukacji Narodowej, „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Honorowy Casimirus Magnus.

UKW. Ponad 50 lat nauczania

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego to spadkobierca dorobku trzech uczelni: Akademii Bydgoskiej (2000-2005), Wyższej Szkoły Pedagogicznej (1974-2000) i Wyższej Szkoły Nauczycielskiej (1969-1974). Jest jednym z najmłodszych szerokoprofilowych uniwersytetów w kraju. Zaczął działalność 1 września 2005 r.

Uczelnia od kilku lat mocno inwestuje w infrastrukturę, w ciągu ostatnich 3-4 lat wydała na ten cel prawie 40 mln zł. Przy wsparcia miasta UKW adaptuje budynek szkolny przy ul. Bośniackiej na potrzeby szkoły międzynarodowej. Będą z niego korzystać rodziny żołnierzy przebywających na szkoleniu w NATO. W efekcie uczelnia stara się przenosić zajęcia z odległych obiektów (np. z ul. Przemysłowej) do budynków położonych bliżej centrum i głównego kampusu przy ul. Chodkiewicza (np. z ul. Grabowej do budynku po starej bibliotece uczelnianej, który niedawno wyremontowano).

W planach jest tez budowa przedszkola uniwersyteckiego nakierowanego na dzieci anglojęzyczne na placu przy Muzeum Dyplomacji. Uczelnia stara się też o prawo do kształcenia na kierunkach okołomedycznych: fizjoterapii (wniosek wrócił z ministerstwa z koniecznością poprawy) i pielęgniarstwa.

Udostępnij: Facebook Twitter