Nieoczywiste zdjęcia Bydgoszczy z lat 60. w zabytkowej klatce schodowej przy ulicy Długiej

W zabytkowej klatce schodowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy oglądać można niepublikowane zdjęcia Bydgoszczy z lat 60. Wielu mieszkańców odnajduje się na fotografii basenu na Miedzyniu.

Wystawa „Bydgoszcz na starej fotografii” prezentowana jest w zabytkowej klatce schodowej kamienicy przy ul. Długiej 39. Ekspozycja składa się z niepublikowanych fotografii oraz planów miasta, pochodzących z XX wieku. Wystawa zrobiła furorę podczas Święta ulicy Długiej we wrześniu ubiegłego roku i to taką, że trudno było się dostać do ekspozycji.

Rok wykonania zdjęcia poznaje się po autach

Ekspozycję zorganizowano z okazji obchodów 676. urodzin Miasta Bydgoszczy, w kwietniu 2022 roku. Materiały do niej pozyskano z Czytelni Zbiorów Specjalnych WiMBP. W jej zasobach jest ponad 5 tys. map z całego świata oraz 2 tys. fotografii. Część z nich jest już zdigitalizowana, dostępna w bibliotece.

– Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą głównie od Piotra Wiszniewskiego, fotografa, dokumentalisty, członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Od lat 20. do lat 60. XX wieku robił zdjęcia naszemu miastu, wiele z nich nam przekazał. Wystawione tutaj fotografie pochodzą z lat 1960-1961. Wskazują na to różne szczegóły, pojazdy na drogach. Na jednym ze zdjęć jest skuter, którego nie było jeszcze w latach 50. w Polsce. To był rarytas, który pojawił się u nas właśnie w latach 60-tych – mówi nam Lucyna Gęsikowska z Działu Zbiorów Specjalnych, która stworzyła wystawę wraz Łukaszem Twarowskim, również z WiMBP.

– Do wystawy staraliśmy się wybrać zdjęcia Bydgoszczy z miejsc mniej oczywistych. Mamy tutaj linię tramwajową na Łęgnowo, plac Poznański czy budynki Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni i Restauracji „Rzepicha” przy skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi i Dworcowej. Te wszystkie lokalizacje, zebrane na tych zdjęciach, bardzo się zmieniły. Dla niektórych osób mogą być nie do poznania – opowiada Gęsikowska. – Na tym zdjęciu wiele osób wyszukuje siebie – wskazuje na fotografię nieistniejącego już, odkrytego basenu przy ul. Nakielskiej. Uchwycono na niej tłumy mieszkańców kąpiących się w niecce na Miedzyniu.

Jedna z plansz dostępna jest również w witrynie wypożyczalni Multimedia 39. Jest na niej mapa Bydgoszczy z lat 40. XX wieku. – Przechodzący zatrzymują się i pytają czy można ją kupić. Jeden pan nawet zeskanował ją sobie, żeby zrobić plakat na ścianę – wspomina.

Aby zobaczyć wszystkie plansze z wydrukowanym fotosami trzeba wejść do kamienicy od ul. Długiej, a następnie powędrować w górę po zabytkowej klatce, wyremontowanej w 2020 roku. Na ścianie znajdziemy tam stary afisz: „Do składu towarów krótkich i bielizny”, który został odkryty i zakonserwowany podczas remontu. Do budynku możemy wejść od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 – 15.00, ponieważ wtedy pracuje dział administracyjny biblioteki. Miejsce to jest udostępnianie zwiedzającym także przy okazji innych imprez, na przykład Nocy Muzeów.

120 lat biblioteki w Bydgoszczy

Kamienica przy ulicy Długiej 39 powstała pod koniec XIX w. W dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowała w niej apteka Władysława Kużaja, Zakład Fotograficzny „Helena”, biuro prawnicze adwokata Józefa Dubisa oraz pracownia złotniczo-grawerska (Kazimierz Dąbrowski i Marcin Szubert). Po II wojnie światowej swoją siedzibę miała w niej Pomocnicza Spółdzielnia Rzemieślnicza Branży Włókienniczej.

Od 25 maja 1994 roku budynek jest zajmowany przez bibliotekę. Od 2012 roku na parterze swoją siedzibę mają Introligatornia (która istnieje od 1 listopada 1923 roku) oraz Multimedia 39 (dawna Wypożyczalnia Zbiorów Dźwiękowych).

W tym roku, w październiku, bydgoska biblioteka obchodzić będzie 120-lecie istnienia. Z związku z tym pojawią się nowe plansze z ciekawymi fotografiami bądź starymi drukami, jak: plakaty, broszury, reklamy czy ulotki. – W naszych zbiorach mamy tego sporo – zapewnia Lucyna Gęsikowska.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter