Nowe autobusy na bydgoskich ulicach. Zobacz mercedesy MZK od środka

Na bydgoskich ulicach pojawiły się cztery nowe autobusy – Mercedesy Conecto G New Generation. Pojazdy, które pierwszy raz wyjechały w poniedziałek (25 lipca) to część nowego taboru, zakupionego w ubiegłym roku przez Miejskie Zakłady Komunikacyjne.  

W październiku 2021 roku MZK rozstrzygnęły przetarg na dostawę dwunastu nowych autobusów przegubowych. Wygrała firma EvoBus – dystrybutor autobusów marki Mercedes. Pojazdy musiały spełniać szereg norm opisanych w zamówieniu – m.in. pomieścić minimum 134 pasażerów i spełniać normę spalania EURO 6. Ponadto, autobusy miały być niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, monitoring i porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

25 lipca cztery nowe Mercedesy po raz pierwszy wyjechały na trasę po bydgoskich osiedlach. Docelowo nowe autobusy zasilą linie: 52, 61, 64, 65, 68, 71, 77, 79, 83, 89.  Część wyposażenia autobusów, w tym kasowniki, dostarczył bydgoski Zakład Elektroniczny Sims.

MZK zapowiada, że kolejne cztery nowe autobusy zostaną dostarczone na początku sierpnia.

To nie jedyne zmiany w bydgoskiej komunikacji miejskiej. Z końcem 2022 roku kończy się umowa na obsługę 11 linii autobusowych z firmą Irex-Trans. W  latach 2023-2031 za linie nr: 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73, 76 i 85 odpowiadać będzie firma Mobilis z Warszawy. Nowy przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia 45 nowych pojazdów – 19 przegubowców i 26 autobusów krótkich. Każdy nowy autobus ma być wyposażony w klimatyzację, system Wi-Fi, ITS, monitoring wizyjny, system podświetlanych tablic i porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Tabór dostarczony przez firmę Mobilis ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Autobus MZK
Autobus MZK / Fot. B.Witkowski / UMB
Udostępnij: Facebook Twitter