Galeria Miejska bwa po modernizacji – nowa elewacja z piaskowca robi wrażenie

Gmach Galerii Miejskiej bwa po remoncie / Fot. R. Sawicki/UMB

Najbardziej widocznym efektem pierwszego etapu modernizacji Galerii Miejskiej bwa jest całkowicie nowa elewacja obiektu. Ale prac, niewidocznych często gołym okiem, wykonano tu o wiele więcej.

Zakończył się I etap modernizacji Galerii Miejskiej bwa. Kosztował ponad 7 milionów złotych, które pozwoliły m.in. na docieplenie, wymianę instalacji czy rekonstrukcję elewacji. Rozebrano także podziemne elementy betonowe, wzmocniono konstrukcję ścian i fundamentów, wymieniono stolarkę okienną, wykonano instalacje odgromowe. Budynek zabezpieczono również przed wchłanianiem wilgoci z ziemi.

Za prace odpowiedzialna była bydgoska spółka Kor-Pol Invest. Teraz przed Galerią Miejską bwa drugi etap inwestycji, w którym modernizację przejdzie m.in. budynek wystawienniczy.

– Bydgoszcz jest wielkim placem budowy w obszarze infrastruktury związanej z kulturą. Akurat Galeria Miejska jest jedną z najmniejszych tego typu inwestycji, ale prace trwają w Teatrze Polskim, wcześniej zrewitalizowaliśmy Teatr Kameralny, uruchomiliśmy Młyny Rothera. Wspólnie z panem marszałkiem rozbudowujemy operę o czwarty krąg, a kampus Akademii Muzycznej jest w trakcie budowy – podkreślił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Przez wiele lat szpeciła miasto elewacja galerii. Trwała dyskusja służb konserwatorskich w jaki sposób przywrócić piękno i blask tego specyficznego budynku, tak by elewacja nie ucierpiała. Udało się znaleźć odpowiednia firmę i technologię, która to umożliwiła.

– Byłam wielką fanką tego budynku, zarówno formy zewnętrznej jak i wnętrz, ten obiekt mógłby już być wpisany na listę zabytków – zauważa Karolina Leśnik-Patelczyk, dyrektor Galerii Miejskiej bwa. – Nie zaburzyliśmy pierwotnego projektu, to pierwszy etap modernizacji, my myślimy już o tym, żeby zając się wnętrzami i połączeniem z budynkiem biurowca, który był kiedyś bursą szkolną. W drugim etapie prac przerobimy m.in. windę techniczną na ogólnodostępną, a toalety dostosujemy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Udało się zrealizować to piękne dzieło, natura sama nam wykreowała obiekt sztuki, celem było odtworzenie pierwotnego wizerunku tej galerii, ale w nowym wydaniu – nie krył zadowolenia Lukas Franc, dyrektor generalny KOR-POL Invest. – Zastosowaliśmy piaskowiec na elewacji wykonanej w technologii elewacji wentylowanej, jest też gruba warstwa docieplenia, bo kwestie energooszczędności były w projekcie istotne. Zachęcam do zwiedzania galerii przez bydgoszczan i gości miasta.

Obecnie w galerii oglądać można trzy wystawy – „Dyplomy 2023. Architektura Wnętrz PBŚ”, „Anna Bochenek. Hereditas Signa” i „Leon Romanow. Malować i jeszcze raz malować”.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter