Rektor AM, prof. Elżbieta Wtorkowska z aktem erekcyjnym / Fot. R.Sawicki / UMB
400 milionów złotych kosztować będzie nowy kampus Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. We wtorek (11 października) wmurowano akt erekcyjny powstającego nowego budynku.
– Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia, jakim jest wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego – mówiła w czasie wtorkowej uroczystości prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, rektor AM w Bydgoszczy.
Wzięli w niej udział m.in. Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda bydgoski, Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa, Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, a także prof. Jerzy Kaszuba, były rektori uczelni, inicjator budowy kampusu.
Zabiegi o budowę kampusu trwały 10 lat. W kwietniu 2012 roku rektor, prof. Jerzy Kaszuba, wystąpił do prezydenta Bydgoszczy o przyznanie uczelni budynku po Narodowym Funduszu Zdrowia. Prezydent zaproponował budowę nowego gmachu, a nie wchodzenie do kolejnego, piątego budynku do remontu i adaptację dla potrzeb uczelni. Zadeklarował, że miasto przekaże ziemię pod tę inwestycję. Kolejne lata to proces przekazywania działek i wpisanie projektu do Kontraktu Terytorialnego naszego województwa oraz uzyskanie akceptacji i pozyskiwanie finansów na projekt ze środków MKiDN. W kolejnych latach odbył się konkurs architektoniczny i wreszcie w 2017 roku, gdy zakończył się proces negocjacji z pracownią architektoniczną, nastąpił długi czas starań o wpisanie projektu do planu finansowego rządu. W 2020 uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, w czerwcu 2020 roku do siedziby AMj przyjechał premier Mateusz Morawiecki i podpisał uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Budowa kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy” – mogliśmy rozpocząć inwestycje. Oczywiście, wymagało to ponownego szacowania jej wartości. W styczniu 2022 roku podpisaliśmy umowę z generalnym wykonawcą, spółką Unibep SA i przekazaliśmy jej plac budowy – historię dziesięciu lat starań o budowę kampusu streściła prof. Elżbieta Wtorkowska.
Siedziba AM powstaje od zera
– Przekonać trzeba było wszystkich – wspominał prof. Jerzy Kaszuba, były rektor uczelni. – Najpierw społeczność Bydgoszczy, która pytała życzliwie, dlaczego chcemy nowej siedziby, przecież mamy piękny pałacyk na ul. Słowackiego. Mieliśmy jeszcze kilka innych budynków wpisanych w rejestr zabytków, gdzie trzeba było mocno inwestować, by nie osiągnąć efektu. Potem trzeba było przekonać władze miasta, by przekazały tereny. Następnie wyżej, samorząd wojewódzki, a na końcu przekonać Ministerstwo Kultury. Premier Gliński był początkowo oporny, ale gdy uznał, że inwestycja jest niezbędna, był jej ogromnym zwolennikiem. Uczynił z tego zadania jedno ze swoich zadań życiowych. Ta akademia powstaje, bo chcieli jej wszyscy – podsumowuje.
Drogi i komunikacja dostosowane do kampusu
Wszystkim zaangażowanym w budowę kampusu podziękował zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. – To wielki dzień dla miasta, nowoczesny kampus uczelni staje się faktem. Z radością będziemy obserwować postępy prac na budowie. Obiekt zmieni jakość kształcenia na jednej z najlepszych uczelni artystycznych w Polsce i na świecie. Absolwenci tej uczelni występują na najsłynniejszych salach koncertowych, studentów kształcą znakomici pedagodzy.
Mirosław Kozłowicz podkreślił, że inwestycja od początku była wspierana przez bydgoski samorząd, Bydgoszcz nieodpłatnie przekazała niezbędny grunt usytuowany między ul. Kamienną a Chodkiewicza, a Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła zmiany w planie miejscowym. Również układ drogowy i sieć komunikacji publicznej zostaną dostosowane do potrzeb nowego obiektu.
Co się buduje w Bydgoszczy. Zapisz się na nasz newsletter!
Nie ma drugiego takiego miasta jak Bydgoszcz
– Pokażcie mi państwo w naszym kraju miasto, gdzie obecnie zaangażowanych jest około miliarda złotych na inwestycje artystyczne i kulturalne. Takim miejscem jest Bydgoszcz i nasze województwo – wskazał Zbigniew Ostrowski. – Spełnia się marzenie wielu pokoleń muzyków związanych z AM o przyzwoitych – a patrząc na projekt – fenomenalnych warunkach pracy.
– To zwieńczenie dziesięcioletniego marszu, by ta wspaniała inwestycja, tak okazała, w końcu powstała. Początkowo inwestycja zaczynała się z budżetem 50 milionów, potem 100, 190, było 300 milionów, ostatecznie trzeba było dołożyć kolejne 100 milionów złotych – zauważył Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
Obecna na uroczystości minister Wanda Zwinogrodzka odczytała list wicepremiera Piotra Glińskiego. „Rozwój infrastruktury szkolnictwa artystycznego jest priorytetem dla MKiDN. Wierzymy, że inwestycja w rozwój młodych muzycznych talentów jest bezcenna i przyniesie w przyszłości znakomite rezultaty. Mamy nadzieję, że jubileusz 50-lecia uczelni będzie jednocześnie wielkim świętem otwarcia nowego kampusu AM co oznacza, iż całość prac będzie zrealizowana w ciągu 5 lat. Koszt przedsięwzięcia przekroczy 400 milionów złotych”.
Przypomnijmy, nowy kampus między ulicami Kamienną i Chodkiewicza będzie siedzibą uczelni, domem studenta i salami dydaktycznymi jednocześnie. Na jego terenie działać będą cztery sale koncertowe (organowa, kameralna, symfoniczna i teatralno-operowa). W głównym gmachu, który ma mieć osiem kondygnacji, znajdzie się ponad 600 sal.