Od 1 kwietnia pierwsze ogródki letnie pojawią się w centrum Bydgoszczy

Letnie kawiarenki wkrótce pojawia się m.in. na Starym Rynku / Fot. B. Witkowski /

Do końca miesiąca z miejskiego krajobrazu znikną zimowe kawiarenki. Ich miejsce sukcesywnie zajmować będą letnie ogródki – dotychczas złożono 30 wniosków o ich otwarcie.

– Do końca marca restauratorzy mają czas na demontaż ogródków zimowych z obszaru Starego Rynku i pozostałych ulic Bydgoszczy. Od 1 kwietnia rozstawiane mogą być już pierwsze ogródki letnie na terenie miasta. Na samej płycie rynku natomiast parasole, krzesła i stoliki pojawią się w połowie kwietnia. Już naprawiliśmy i oczyściliśmy parasole w kolorze kremowym, które co roku rozstawiane są w centrum miasta – informuje Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

W tym roku letnie wersje kawiarenek będą funkcjonowały miesiąc dłużej. Ma to związek z pogodą – ta pozwala nawet w październiku na biesiadowanie na wolnym powietrzu. Zimowe kawiarenki będą rozstawiać się dopiero w listopadzie. Przedsiębiorcy, którzy zamierzają otworzyć ogródki, ciągle mogą składać wnioski do ZDMiKP. Dotychczas wpłynęło ich ponad 30 i będzie ich więcej, bo zwykle jest ich około 70. Wszystkie letnie kawiarenki muszą reprezentować odpowiedni standard i być estetyczne. Każdy wniosek, zanim trafi do drogowców, powinien być zaakceptowany przez miejskiego plastyka.

– Standardy estetyczne ogródków sezonowych zostały wypracowane przez miejskiego plastyka. Przy aranżacji ogródka trzeba więc wykorzystać żywe kwiaty. Forma ogródka musi być też maksymalnie lekka i stylistycznie dopasowana do miejsca, szczególnie do historycznej części miasta. Użyte stoliki i krzesła powinny mieć charakter mebli kawiarnianych. Zakazane jest używanie wszelkich plastikowych, nietrwałych i nieestetycznych rozwiązań – informuje Tomasz Okoński.

Ile zapłacą przedsiębiorcy za możliwość rozstawienia letniego ogródka? Stawki w stosunku do roku 2023 nie zmieniły się i wynoszą:

– 1 zł za 1m² za dzień dla prowadzących ogródki letnie ze sprzedażą alkoholu (+podatek VAT)
– 0,10 zł za 1m² za działalność ogródków nie prowadzących sprzedaży alkoholu (+podatek VAT)

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!


Udostępnij: Facebook Twitter