Odkrycie przy ul. Magdzińskiego. Dokopano się do murów dawnego kościoła

W centrum miasta trwa budowa kanału retencyjnego. Na miejscu jest także archeolog. W czwartek (21 lipca) dokopał się do murów starego kościoła ewangelickiego.

W tym miejscu na Starym Mieście istniała ewangelicka fara, wzniesiona w 1787 roku, 15 lat po tym, jak Bydgoszcz znalazła się w zaborze pruskim.

Ruiny kościoła przy Magdzińskiego

W wykopie, który powstał w trakcie prac przy kanale retencyjnym, odsłonięte jest już lico muru, będącego częścią dawnej świątyni. – Znajdują się tutaj późnośredniowieczne cegły, wtórnie użyte do budowy kościoła nowożytnego. Do tego celu wykorzystano materiały z rozbiórki murów miejskich i innych parceli – tłumaczy archeolog, Andrzej Retkowski.

W rozkopie znajdowane są też fragmenty kości zwierząt i glinianych naczyń.

Fragment muru kościoła z XVIII wieku / fot. M. Kalaczyński / UMB

Świątynia ewangelicka istniała do 1903 roku. Została zburzona z powodu złego stanu technicznego. Dodatkowo wówczas władze miasta zdecydowały o przebiciu ul. Kościelnej (dzisiaj Magdzińskiego) aż do nowo wybudowanego ewangelickiego kościoła farnego na pl. Kościeleckich (dzisiaj kościół jezuitów św. Andrzeja Boboli).

Zbiorniki na deszczówkę

Ul. Magdzińskiego jest zamknięta dla ruchu, co związane jest z budową obiektu retencyjnego w ramach realizowanego od 2017 roku przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”.

– Budowa obejmuje wykonanie odcinka kanalizacji deszczowej o długości ok. 40 m. Retencja kanałowa będzie mogła przyjąć 100,7 m sześciennych nadmiarowych wód opadowych – informuje Alicja Stróż z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Celem całego projektu jest ochrona miasta przed skutkami nawałnic, potężnych ulew zalewających miasto. Zebrana w zbiornikach deszczówka będzie wykorzystywana w okresach suchych.

Ul. Marcinkowskiego jest zamknięta w połowie odcinka od skrzyżowania ul. Podwale do ul. Przy Zamczysku. Prace mają potrwać do końca sierpnia, ale nie wiadomo, jak na termin wpłyną prace archeologiczne. Chodnik dla pieszych jest dostępny z obu stron.

Udostępnij: Facebook Twitter