Ogromne pieniądze za rozbudowę bulwarów nad Brdą. Trzykrotnie więcej od możliwości miasta

Kormost chce ponad 92 mln zł za kompleksową rozbudowę bulwarów nad Brdą. To trzykrotnie więcej od oczekiwań miasta zawartych w przeznaczonym na te prace budżecie. Trwają za to końcowe prace na odcinku bulwaru przy moście Bernardyńskim.

To drugie podejście do wyłonienia w przetargu wykonawcy, składającej się z kilku etapów, rewitalizacji i rozbudowy nabrzeży Brdy: na długim fragmencie od ul. Krakowskiej aż do przebudowywanego mostu Kazimierza Wielkiego oraz odnowienia wyspy św. Barbary.

Tym razem zgłosił się tylko bydgoski Kormost, który wycenił prace na ponad 92 mln, co trzykrotnie przekracza oczekiwania magistratu (33,3 mln). Dodatkowo w ramach dofinansowania z programu rządowego „Polski Ład” Bydgoszcz może liczyć na 30 mln dofinansowania, jednak i to oczywiście nie pokryje zaproponowanej w przetargu oferty.

Rozbudowa bulwarów. Kolejny przetarg z potężnymi kwotami

To kolejny przetarg związany z rozbudową bulwarów nad Brdą. We wcześniejszym postępowaniu w lipcu ub. r. zgłosiły się trzy firmy. Najniższą cenę zaproponowała wtedy spółka Sorted – 63 mln. Najdroższa okazała się oferta Strabagu – 111 mln. Kormost wtedy oferował 96 mln zł. Wówczas miasto też liczyło na ofertę opiewającą w okolicach 33 milionów, dlatego postępowanie zostało unieważnione.

Do wyników przetargu odniósł się na sesji Rady Miasta, 25 stycznia, zastępca prezydenta Michał Sztybel. – Będziemy działać w tej sprawie w najbliższych dniach.

Inwestycja nad Brdą jest bardzo obszerna, począwszy od urządzenia zieleni, przebudowy nabrzeża, montażu lamp, położenia nowej nawierzchni dla pieszych oraz rowerzystów aż po dobudowę nowych chodników od strony ul. Jagiellońskiej oraz stworzenie miejsc do cumowania łodzi i tarasów widokowych. Według założeń miasta wszystkie prace miałby zakończyć w 2,5 roku od zawarcia umowy.

Nowości przy moście Bernardyńskim

Jeszcze podczas ostatnich wakacji straszył widok popękanego chodnika w rejonie restauracji „Zatoka” przy moście Bernardyńskim. Po półrocznych pracach nowy bulwar przy moście Bernardyńskim wygląda inaczej. Widać nowe barierki zabezpieczające przed wpadnięciem do rzeki. Roboty rozpoczęły się od wybudowania umocnienia na północnym brzegu rzeki, dzięki temu nabrzeżny odcinek został poszerzony. W tym miejscu powstanie nowy chodnik oraz ścieżka dla rowerzystów. Wykonano mocniejsze podbudowy pod kostkę, aby korzenie pobliskich drzew nie rozsadzały chodników, co się poprzednio zdarzało. Wymieniono też 13-metrową kładkę, znajdującą się nad przepływem prowadzącym do dawnej przystani wioślarskiej, przy restauracji. Od kładki do ul. Uroczej, chodnik i droga rowerowa oddzielona będzie pasem zieleni. Na wysokości szpitala przy ul. św. Floriana wybudowano zejście do rzeki. W tym miejscu będzie można zacumować łódź, aby pospacerować lub przysiąść na ławce.

Koszt tej inwestycji to ponad 8 mln zł, w tym dofinansowanie środkami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie ponad 4,7 mln zł. Przebudową 270-metrowego odcinka pomiędzy mostem Bernardyńskim oraz ul. Uroczą zajmuje się również Kormost.

Zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij: Facebook Twitter