Osiedlowe Centra Seniora. Nowe miejsce w Fordonie w siedzibie Fundacji Wiatrak

Wiatrakowy Klub Seniora w Fordonie napełnia ludzi pozytywną energią / Fot. B. Witkowski / UMB

Osiedlowe Centra Seniora powróciły na mapę Bydgoszczy. Nowe miejsce dostępne jest dla starszych mieszkańców osiedla Fordon. „Wiatrakowy Klub Seniora” zaprasza do siedziby Fundacji Wiatrak przy ul. Bołtucia 7.

Przypomnijmy, że w okresie od sierpnia do grudnia 2022 roku, funkcjonowały w Bydgoszczy cztery Osiedlowe Centra Seniora. Pilotażowy program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród starszych bydgoszczan. Miasto postanowiło kontynuować projekt.

Gimnastyka taneczna, wyjścia do kina i „White Party”

„Wiatrakowy Klub Seniora” działa w nowoczesnym budynku z windą. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. A trzeba przyznać, że uczestnicy tego Osiedlowego Centrum Seniora sporo się ruszają. Kalendarz wydarzeń jest wypełniony różnorodnymi aktywnościami. Tylko w lipcu seniorzy uczyli się o bezpieczeństwie w sieci, korzystali z zajęć psychoruchowych i odwiedzili kino Helios. W czwartek 27 lipca w Wiatrakowym Klubie Seniora odbędzie się „White Party”. Tematyczne imprezy to ważna część harmonogramu. Na miejscu seniorzy korzystają z nowoczesnej sali gimnastycznej, sali widowiskowej i sali wykładowej. Do ich dyspozycji pozostaje również kilka pomieszczeń na piętrze. Tam sala wspólna, sala komputerowa, kącik kuchenny i tzw. kawiarenka.

– Na zajęciach komputerowych uczymy m.in. jak wysłać e-mail lub jak przenieść ważne informacje na pendriva. Niektórzy z naszych seniorów nie mają takiego sprzętu w domu. Tutaj mogą z niego skorzystać. Mamy też zajęcia tematyczne z dietetyki, które prowadzę. Na zajęciach ruchowych wykorzystujemy maty, piłki, taśmy, gumy. Prowadzą je instruktorzy. Obok salka rehabilitacyjna. Zdarzają się też zajęcia taneczne. Nasi seniorzy lubią sami pokazać swoje talenty na scenie – tłumaczy Izabela Pieczek, koordynatorka Wiatrakowego Centrum Seniora.

Wychodzimy z domu do ludzi

-Skąd wiedziały Panie o istnieniu tego Centrum Seniora? pytam

– Syn przeczytał w internecie i mi powiedział – mówi jedna z seniorek. Inne odwiedzały już wcześniej działający tutaj dom dziennego pobytu seniora. Na zajęcia uczęszczają od kilku lat. Jeszcze inne przyprowadziły ich koleżanki, sąsiadki – bardziej aktywne rówieśniczki.

– Bycie w domu a tutaj z towarzystwem to jest różnica. – Ciężko jest wyciągnąć z domu kogoś, kto nie chce. Nasze Panie przyprowadzają na niektóre zajęcia swoje znajome. One się powoli do nas przekonują. W towarzystwie łatwiej wyjść z domu niż samemu – zachęca Izabela Pieczek.

Kiedy pytam, co w ofercie „Wiatrakowego Klubu Seniora” najbardziej przekonuje do wyjścia z domu, otrzymuję różne odpowiedzi. Wiele z pań wskazuje na miłe towarzystwo wolontariuszy. – No i mamy tutaj fajnych wolontariuszy z zagranicy. Byli z Turcji, Francji, Macedonii, Gruzji czy Hiszpanii. Oni z nami prowadzą też różne zajęcia i muzyczne i rytmiczne. Tutaj zawsze coś się dzieje. Personel jest super. Wspaniałe dziewczyny – mówią uczestniczki Osiedlowego Centrum Seniora. Inna z pań dodaje: – Podoba mi się towarzystwo innych, możliwość rozmowy z drugim człowiekiem. Lubię też zajęcia i wykłady ze specjalistami. Ostatnio mieliśmy o technice zapamiętywania. Z panią Izą też wiele robimy takich różnych ćwiczeń umysłowych.

Seniorów z Wiatrakowego Klubu można śledzić na facebookowym profilu Fundacji Wiatrak. Znaleźć tam można m.in. zdjęcia i filmy z codziennych zajęć.

Zapisz się do naszego newslettera!

Osiedlowe Centra Seniora „Bydgoszcz Seniorom”​

Osiedlowe Centrum Seniora nad Kanałem Bydgoskim, ul. Staroszkolna 10; informacje i zapisy 693 765 075 (od wtorku do piątku, w godz. 10-15); prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Kanału Bydgoskiego

Osiedlowe Centrum Seniora, ul. Karpacka 52; informacje i zapisy 510 265 200 (poniedziałki, w godz. 8-15); prowadzone przez Stowarzyszenie Złoty Wiek – Żyj Stokrotnie

Osiedlowe Centrum Seniora, ul. Garbary 2; informacje i zapisy 535 762 922 (piątki, w godz. 8-15); prowadzone przez Innowacje Społeczne Sp. z o.o. non profit

Wiatrakowy Klub Seniora, ul. Bołtucia 7; informacje i zapisy 530 836 876 (od poniedziałku do piątku, w godz. 10-14); prowadzony przez Fundację Wiatrak

Osiedlowe Centrum Wielu Pokoleń, ul. Jarużyńska 9; informacje i zapisy 505 895 185 (od poniedziałku do piątku, w godz. 10-16); prowadzony przez Fundację Pro Omnis

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter