– Postawmy pomnik poecie Kazimierzowi Hoffmanowi – proponuje Stowarzyszenie Bieguny Sztuki

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury z Salą Hoffmana (po lewej). Tu miałby stanąć pomnik poety Kazimierza Hoffmana / Fot. B. Witkowski/UMB

Kazimierz Hoffman był postacią wyjątkową, jak również jego twórczość zasługuje na uznanie. W styczniu odbędzie się bal i aukcja na rzecz pomnika Kazimierza Hoffmana.

– Podejmujemy działania prokulturalne – mówi Małgorzata Grosman, autorka książek. – Chcemy przypomnieć zmarłego w 2009 roku bydgoskiego poetę, Kazimierza Hoffmana. Uważany jest za najwybitniejszego bydgoskiego poetę. Urodził się w Grudziądzu w 1927 roku, debiutował 8 grudnia 1950 roku na antenie bydgoskiego radia podczas audycji „Poetyckie spotkanie z Kazimierzem Hoffmanem”. Słowo wstępne, co bardzo znaczące, wygłosił Zbigniew Herbert. Przedstawił go następująco: „Czujność wobec życia idzie u Hoffmana w parze z czujnością wobec samego siebie i własnej poezji. Poeta o nieprzeciętnej kulturze literackiej i skłonności do wyrafinowania. Odczuwa mocno nakaz czasów, nakaz prostoty”.

Małgorzata Grosman ze Stowarzyszenia Bieguny Sztuki w Bydgoszczy przypomina dorobek poetycki Kazimierza Hoffmana: kolejne tomiki, wiersze zamieszczane w literackich periodykach. Nawet w emigracyjnych „Kontynentach – Nowym Merkariuszu”. „Przełomem okazał się esej Artura Sandauera, który zwrócił uwagę na poetę, mało dotąd zauważanego, jako że niezbyt komunikatywnego, a co gorsza bydgoskiego – pisał o Hoffmanie Zbigniew Herbert.

– Mamy pomysł, by przed „Salonem Hoffman” przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury (plac Kościeleckich) upamiętnić poetę – mówi Małgorzata Grosman – To piękne miejsce na taką rzeźbę. Nasze Stowarzyszenie Bieguny Sztuki ogłosi konkurs na rzeźbę Kazimierza Hoffmana. Zbieramy pieniądze na ten cel.

Cegiełka „Dla Hoffmana”. Fot. Nadesłane

Prezesem Stowarzyszenia Bieguny Sztuki w Bydgoszczy jest prof. Piotr Biskupski, perkusista z bydgoskiej Akademii Muzycznej. – Jest całym sercem z nami – zapewnia Małgorzata Grosman. – 19 stycznia 2024 roku odbędzie się bal kostiumowy (stroje lata 20., lata 30.) „Dla Hoffmana”, na który kartą wstępu będą specjalnie na tę okoliczność przygotowane cegiełki. Przygotowywana jest także aukcja darów od artystów, oczywiście z przeznaczeniem na pomnik dla Hoffmana.

Cegiełka „Dla Hoffmana”. Fot. nadesłane

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter