Prace zabezpieczające przy kamienicy na Starym Mieście. Robotnicy stawiają stalowe podpory

Metalowe podpory są ustawiane przy ścianie domu na Grodzkiej 4 / Fot. B.Witkowski / UMB

Kilka dni temu rozpoczęły się prace mające doprowadzić do zabezpieczenia i odbudowy ściany kamienicy przy ul. Grodzkiej 4. Z powodu jej uszkodzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał zabezpieczenie naruszonej kamienicy przed dalszym zniszczeniem.

Uszkodzony dom sąsiadował z XVIII-wiecznym, jednopiętrowym budynkiem stojącym na rogu ulic Grodzkie i ks. Malczewskiego, który przez wiele lat był podparty drewnianymi belkami. Groził zawaleniem, nadzór budowlany zdecydował o konieczności jego rozbiórki. Usunięcie jednego budynku spowodowało prawdopodobnie osłabienie konstrukcji drugiego. W październiku 2021 roku, w szczytowej ścianie budynku przy Grodzkiej 4, „przyklejonej” dawniej do rozebranego domu, powstała wyrwa. – To zmora zabudowań pierzejowych. Gdy usuwana jest jedna kamienica, to sąsiadująca zaczyna mieć problem – mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Kamienica została wyłączona z użytkowania. Zamknięta została m.in. działająca w niej kameralna restauracja „Kuchnia”. Zamknięto także ulicę na tym odcinku dla pieszych i samochodów, które nie mogą teraz przejeżdżać od Starego Rynku przez ul. ks. Malczewskiego i Grodzką w kierunku Mostowej.

W marcu ub. roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał nakaz zobowiązujący do zabezpieczenia naruszonej kamienicy przed dalszym zniszczeniem. – Potwierdzam, że prace zabezpieczające już się rozpoczęły. Co do samej odbudowy ściany nie mogę się odnieść, bo nie jest to już w zakresie naszych działań – informuje Piotr Komiszak z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy.

Wspólnota mieszkaniowa z ul. Grodzkiej 4 przygotowała projekt odbudowy ściany. Kilka dni temu pojawili się robotnicy z ciężkim sprzętem. Informowali, że naruszona ściana zostanie zabezpieczona, rozebrana i postawiona na nowo. Teraz widać już metalową konstrukcję belek stawianych przy szczytowej ścianie kamienicy. Mają one posłużyć do zabezpieczenia jej przy pracach mających na celu wzmocnienie i odbudowę.

Najświeższe informacje z miasta. Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter