Przedwojenna kamienica przy ul. Gimnazjalnej coraz bliżej odzyskania blasku

Prace budowlane w budynku przy ul. Gimnazjalnej koncentrują się obecnie głównie na jego dachu / Fot. Miłosz Kalaczyński /

Coraz bliżej końca remontu budynku po dawnym szpitalu pulmonologicznym przy ul. Gimnazjalnej. Powstają tu powierzchnie biurowe dla bydgoskich przedsiębiorców.

Budynek, który w pamięci nieco starszych bydgoszczan kojarzony jest z miejscem, gdzie można było wykonać zdjęcia rentgenowskie, budził kontrowersje. Wszystko przez to, że – w związku z zawirowaniami właścicielskimi – jego połowę udało się odrestaurować (w 2015 roku) i wróciła do doskonałej formy, podczas gdy druga część ciągle „straszyła”. Sąsiedztwo odnowionej i starej połowy nieruchomości tylko pogłębiało estetyczny dysonans. Sytuacji nie poprawiło zabezpieczenie szpetnej połowy budynku specjalnymi płachtami z wizualizacjami, które z trudem skrywały jego brzydotę. Wszystko zmieniło się, gdy Kujawsko-Pomorskiemu Funduszowi Pożyczkowemu udało się w końcu przejąć drugą połowę budynku. Dzięki unijnemu wsparciu ulokowanemu w Regionalnym Programie Operacyjnym udało się znaleźć pieniądze na restaurację i tej części zabytkowego obiektu. Po zakończeniu remontu całość (ponad 1000 m2) będzie służyć KPFP, inkubatorowi przedsiębiorczości i lokalnym przedsiębiorcom. Powstanie tu między innymi sala konferencyjna z prawdziwego zdarzenia.

– Chcemy by nasze inkubatory przedsiębiorczości pomagały regionalnym firmom w prowadzeniu biznesu. Wiem, że takie wsparcie jest potrzebne i oczekiwane. Cieszę się, że udało się nam przejąć na własność drugą część tego budynku, który przywrócimy do dawnej świetności – zapowiadał marszałek województwa Piotr Całbecki.

Budynek przy ulicy Gimnazjalnej 2 to zabytkowa kamienica. W pierwotnej formie wzniesiono ją w latach 70. XIX wieku. W kolejnych latach obiekt przebudowywano. W latach 1916-45 pełniła funkcję kliniki medycznej. Charakterystycznym elementem kamienicy jest wykusz w ściętym narożniku zwrócony na plac Wolności.

Regionalny Inkubator Przedsiębiorczości KPFP w Bydgoszczy to obecnie budynek o powierzchni 555 metrów kwadratowych, w którym działa 12 biur o pow. Od 11 do 28 metrów kwadratowych. Projekt przebudowy otrzymał wsparcie z funduszy unijnych RPO w wysokości ponad 8 mln złotych. Wartość wszystkich prac projektowo-budowlanych to prawie 11 mln zł. Odpowiada za nie bydgoska firma „Kontbud”. Prace mają zakończyć się w 4 kwartale tego roku.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter