Już po raz dwudziesty piąty „Perspektywy” przygotowały ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Dwa bydgoskie licea i cztery technika zajęły wysokie lokaty w i zdobyły honorowe tytuły „Złotej Szkoły 2023”. Zostały nagrodzone w ratuszu.
W spotkaniu z władzami miasta uczestniczył m.in. Kacper Golik, uczeń Technikum Elektronicznego. Na łamach „Bydgoszcz Informuje” opisywaliśmy wynalazek, który opatentował wspólnie z kolegami. W pierwszej klasie opracowali inteligentny sztuczny długopis przenoszący do komputera odręczne pismo. Kacper jest laureatem i zwycięzcą Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. – Dzięki temu osiągnięciu otrzymałem indeks na Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Jednocześnie mam wolny wstęp na wszystkie techniczne uczelnie w Polsce. Wszystkie osiągnięcia zawdzięczam szkole, oczywiście swoim możliwościom również. Gdyby nie szkoła nie miałbym świadomości o istnieniu tych olimpiad i warunków do przygotowania się do nich. Kadra i sprzęt, którym dysponujemy w szkole ewidentnie się przydały. Zaliczam to do dużych zalet. Muszę przyznać, że jedyną wadą jest mała ilość dziewczyn w szkole – opowiada Kacper Golik.
– Niezmiennie jestem dumny i szczęśliwy widząc sukcesy bydgoskich szkół, ich rozwój, pasję uczniów, nauczycieli i dyrektorów. Młodym ludziom życzę, by rozwijali talenty a nauczycielom i dyrektorom, by z niezmiennym zaangażowaniem wspierali uczniów, służyli radą i napędzali do działania. Serdecznie gratuluję i dziękuję, że przyczyniacie się do budowania marki miasta – mówił podczas spotkania prezydent Rafał Bruski. Dyrektorom, nauczycielom i uczniom gratulowali także przewodnicząca rady miasta, Monika Matowska, zastępczyni prezydenta, Iwona Waszkiewicz.
Ranking Perspektyw
Ranking powstał w oparciu o dane ze źródeł zewnętrznych. Były nimi między innymi zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, protokoły komitetów głównych olimpiad i dane Systemu Informacji Oświatowej. Ogólnopolski Ranking prezentuje 1000 najlepszych liceów w Polsce i 500 najlepszych techników w kraju. Uzupełnieniem dwóch głównych zestawień, były trzy ogólnopolskie rankingi: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących, Ranking Maturalny Techników, oraz Ranking Szkół Olimpijskich.
Decyzją Kapituły Rankingu, do oceny szkół ustalono następujące wagi procentowe:
– W Rankingu Liceów 2023
- sukcesy w olimpiadach 25%
- matura – przedmioty obowiązkowe – 30%
- matura – przedmioty dodatkowe 45%
– W Rankingu Techników 2023
- sukcesy w olimpiadach – 20%
- matura – przedmioty obowiązkowe – 20%
- matura – przedmioty dodatkowe – 30%
- wyniki egzaminów zawodowych – 30%
Najlepsze licea i technika w kraju otrzymały specjalne tytuły i wyróżnienia graficzne w kształcie szkolnych tarcz: złotej, srebrnej i brązowej. Są one potwierdzeniem wysokiej jakości pracy poszczególnych placówek. Tytuł „Złotej Szkoły 2023” przysługuje szkołom, które w rankingu zajęły miejsca 1-200 (licea) i 1-100 (technika), „Srebrnej Szkoły 2023” za miejsca 201-500 (licea) i 101-300 (technika), „Brązowej Szkoły 2023” od miejsc 501-1000 (licea) i 301-500 (technika). Najwyższe, złote odznaczenia otrzymało w tym roku sześć bydgoskich szkół ponadpodstawowych.
Newsy z życia Bydgoszczy – zapisz się do naszego newslettera!
Perspektywy 2023. Elektronik i Szóstka najlepsze w mieście
Od kilku lat bydgoskie szkoły ponadpodstawowe utrzymują wysokie pozycje w Rankingu Perspektywy. W roku 2023 znaki jakości wywalczyło osiem liceów i osiem techników. Tytuły „Złotej Szkoły 2023” otrzymały:
- VI Liceum Ogólnokształcące (57 miejsce w Polsce, 2 miejsce w woj. kujawsko-pomorskim);
- I Liceum Ogólnokształcące (142 miejsce w Polsce, 6 miejsce w woj. kujawsko-pomorskim)
- Technikum Elektroniczne nr 7 w ZS Elektronicznych (6 miejsce w Polsce, 1 miejsce w woj. kujawsko-pomorskim);
- Technikum Budowlane nr 3 w ZS Budowlanych (29 miejsce w Polsce, 2 miejsce w woj. kujawsko-pomorskim);
- Technikum Ekonomiczne nr 6 w ZS Ekonomiczno-Administracyjnych (40 miejsce w Polsce, 4 miejsce w woj. kujawsko-pomorskim);
- Technikum nr 4 w ZS Chemicznych (67 miejsce w Polsce, 5 miejsce w woj. kujawsko-pomorskim).
Najlepsze szkoły w Bydgoszczy otrzymały specjalne nagrody prezydenta Bydgoszczy za uzyskanie wysokiej lokaty w rankingu. Dyrektorzy liceów i techników odebrali je w czasie spotkania z włodarzami miasta w ratuszu. 14 lutego towarzyszyły im delegacje – najbardziej zasłużeni nauczyciele i najzdolniejsi uczniowie. Młodzież z pasją opowiadała o swoich dotychczasowych sukcesach. Nie brakowało pochwał i uznania dla szkół i opiekunów – za wsparcie, zaangażowanie i możliwość zdobywania praktycznej wiedzy.
Technikum Budowlane nr 3 w tegorocznym rankingu uzyskał najwyższe miejsce w historii. Po raz pierwszy placówka znalazła się również w pierwszej 200 Rankingu Szkół Olimpijskich, zajmując 175 miejsce. – W ubiegłym roku mieliśmy aż pięciu laureatów Olimpiady Wiedzy Budowlanej. Jednak nie tylko olimpiady są naszym sukcesem. Zdawalność matury wyniosła 100 procent. Uczniowie dobrze zdają również egzaminy zawodowe. Są lata lepsze i gorsze. Nie przyzwyczajamy się, pracujemy nadal. Uczniowie są wspaniali, chłoną wiedzę. Niemniej jednak nauczyciel to najważniejsza osoba, która wiedzę jest w stanie przekazać. Musi być to osoba z pasją i zaangażowaniem. mentor dla młodzieży – opowiada Magdalena Popielewska, Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych.
Uczniów 1 Liceum Ogólnokształcącego reprezentował na spotkaniu Patryk Stelmaszek, uczeń 2 klasy o profilu humanistyczno-prawnym. – Ja dopiero zaczynam przygodę z olimpiadami. Największym sukcesem na moim koncie, jest otrzymanie tytułu najlepszego stypendysty programu „Humaniści na start”. Jeśli chodzi o olimpiadę Zwolnieni z Teorii jest ona bardzo specyficzna, szczególnie jeśli chodzi o licea. Ta olimpiada jest szczególna, ponieważ należy działać. Należy zauważyć jakiś problem społeczny i starać się go rozwiązać. Wspólnie z kolegami stworzyliśmy projekt społeczny „Historia na Obcasach”. Opowiadał historię kobiet, o których nie usłyszelibyśmy na lekcjach historii, oraz historię feminizmu. Prowadziliśmy warsztaty w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. To uczy samodzielności. Zostałem nominowany do stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata. Wytypowano mnie do szkoły w Armenii. Jako jedna z 12 osób w Polsce zakwalifikowałem się do nominacji. 3 i 4 klasę spędzę prawdopodobnie w Armenii, gdzie zdam międzynarodową maturę. TSZŚ ma szkoły na czterech kontynentach. Po rozmowie kwalifikacyjnej z kandydatem uznano, że szkoła w Armenii najlepiej wpisuje się w moje osiągnięcia – mówi Patryk.