Raport o Bydgoszczy. IBRIS zbadał, jak się żyje w naszym mieście. 70 procent zadowolonych

Raport IBRIS o Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski/UMB

Rok temu zadowolenie z poziomu życia w Bydgoszczy deklarowało 57 proc. mieszkańców. W ostatnim badaniu IBRIS z grudnia 2023 zadowolonych jest już 70 proc. bydgoszczan. Są też oczywiście problemy do rozwiązania. Największe to komunikacja publiczna i koordynacja inwestycji drogowych.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS systematycznie bada opinię mieszkańców na temat jakości życia w mieście.

Zlecamy takie badania, by skutecznie rozwiązywać problemy mieszkańców – podkreśla zastępca prezydenta Łukasz Krupa  – Po wielu latach cięć przez poprzedni rząd  w finansowaniu samorządów odpowiedzialne wydawanie pieniędzy na miejskie usługi i inwestycje nabrało jeszcze większego znaczenia niż w poprzednich dekadach. Dlatego oceny bydgoszczanek i bydgoszczan, w których wskazują ogólne zadowolenie z poziomu życia i poszczególnych sfer funkcjonowania miasta pomaga nam tworzyć przyjazną Bydgoszcz. Miasto, w którym warto mieszkać, rozwijać pasje, pracować, uczyć się, spędzać wolny czas.

Ostatnie badanie IBRIS wykonał w grudniu ub. roku (próba 1000 pełnoletnich mieszkańców Bydgoszczy). Poprzednie były w czerwcu 2023 i listopadzie 2022 roku.

Jaka jest odpowiedź na najważniejsze pytanie: Na ile jest Pani/Pan zadowolony z obecnego poziomu życia w Bydgoszczy. W ostatnim badaniu zadowolenie wykazało 70 proc. bydgoszczan. Odsetek zadowolonych systematycznie rośnie. Pół roku temu było to 59 proc, a w listopadzie 2022 – 57 proc.

Wzrasta także optymizm bydgoszczan. Wg badania z grudnia 2023 41 proc. spodziewa się polepszenia jakości życia w okresie trzech lat, a 15 proc. – pogorszenia. W czerwcu 2023 ta relacja wynosiła 33 proc. do 18 proc, a w 2022 roku 26 proc. do 27 proc. 14 miesięcy temu więcej było więc pesymistów.

Plusy i minusy jakości życia w Bydgoszczy

Co jest najlepiej oceniane przez mieszkańców i niewątpliwie wpływa na wzrost ich optymizmu?

Na czele najwyżej ocenianych, a ważnych dla jakości życia spraw znajduje się kwestia wywozu śmieci (80 proc. ocen pozytywnych). Dalej jest stan zieleni miejskiej (74 proc.), poziom oferty kulturalnej (68 proc.) i oferty sportowo-rekreacyjnej (64 proc.).

W tych sferach w Bydgoszczy podejmowane są kolejne inwestycje. Oddano została do użytku i już działa nowa sortownia odpadów miejskiej spółki ProNatura. Trwa rewitalizacja Kanału Bydgoskiego, powstanie na Brdzie przy parku Centralnym otwarte kąpielisko i wodny plac zabaw. Po uruchomieniu nowego Teatru Kameralnego trwa modernizacja Teatru Polskiego (będzie mieć m.in. nową widownię). Miasto jest pospołu z Urzędem Marszałkowskim inwestorem budowy czwartego kręgu Opery Nova. W kompleksie Zawiszy rozpocznie się budowa hali lekkoatletycznej i strzelectwa sportowego.

A jakie są najważniejsze problemy?

45 proc. badanych wskazuje na komunikację miejską. Znacznie mniej (24 proc.) na zbyt długo trwające remonty dróg, a 21 proc. za główny problem uważa korki na ulicach.

Według badania IBRIS z komunikacji miejskiej korzysta aż dwie trzecie mieszkańców. 41 proc. korzysta z tego rodzaju transportu regularnie (codziennie, ewentualnie minimum 4-5 razy w tygodniu).

Jak miasto rozwiązuje problem komunikacji?

Przypomnijmy, że obecnie trwa wymiana całej floty tramwajowej z konstali na nowoczesne wozy z Pesy. Do 2025 roku miasto odbierze wszystkie z 40 zamówionych tramwajów. Dodatkowo w budżecie na 2024 roku najbardziej wzrosły wydatki na transport publiczny (o 17 procent – do kwoty ponad 267 mln zł). ZDMiKP zaplanował zwiększenie przewozów do wielkości 18 mln tzw, wozokilometrów (w ubiegłym roku było to 17,7 mln wzkm). Aby rozwiązać część problemów z brakiem kierowców w MZK, obsługę części kursów autobusowych od miejskiej spółki przejął prywatny przewoźnik.

Są już zaplanowane kolejne inwestycje w infrastrukturę. Po otwarciu nowego mostu tramwajowego na Brdzie i remoncie torowiska na ul. Perłowej zbliża się podpisanie umowy na modernizację zajezdni tramwajowej dla MZK. W przygotowaniu jest budowa nowej linii tramwajowej z ronda Kujawskiego na Szwederowo. Są także zaplanowane prace, które mają służyć wygodzie pasażerów – nowe przystanki wiedeńskie i dostosowanie ronda Jagiellonów do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Bydgoszcz murem za Unią Europejską

Bydgoszcz zdaniem mieszkańców zdecydowanie zyskuje na obecności w Unii Europejskiej (80 procent). W najbliższych latach unijne środki pomogą m.in. w inwestycjach związanych z budową nowej linii tramwajowej na Szwederowo, przy rewitalizacji parków i termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach programu EkoSzkoła.

Bardzo wysokie odsetki badanych znają i rozpoznają różne miejskie programy. Najlepiej rozpoznawalnym z nich jest Bydgoski Budżet Obywatelski (85 proc.), ale wysoki poziom rozpoznawalności wśród mieszkańców mają także Aktywna Bydgoszcz (64 proc.) oraz Czysta Bydgoszcz (62 proc.).

Istnieje także wśród w mieście wysoki poziom poparcia dla kontynuacji programu leczenia niepłodności metodą in vitro – sięga w badaniu 80 proc.. O programie słyszało 34 proc. bydgoszczan.

IBRIS badał także, czy bydgoszczanie czują się poinformowani o tym, co dzieje się mieście. 42 proc. badanych wskazało, że czują się poinformowani w bardzo dużym lub dużym stopniu a 20 proc. odpowiedziało, że w małym lub bardzo małym. Najwięcej mieszkańców czerpie informacje o tym, co dzieje się w Bydgoszczy z portali internetowych (59 proc). 51 proc. uzyskuje je z portali społecznościowych a 42 proc z miejskich portali (bydgoszcz.pl i bydgoszczinformuje.pl). Dalej są: lokalna telewizja (36 proc.), lokalna prasa (24 proc).

Cały raport znajduje się TUTAJ.

Udostępnij: Facebook Twitter