Remont torowiska do pętli Stomil – nowoczesne tramwaje dojadą bez problemów do Łęgnowa

Miasto znalazło środki na remont dwóch odcinków torowiska na ul. Toruńskiej / Fot. B. Witkowski /

Miasto skorzysta z dostępnych opcji i uruchomi dwie inwestycje tramwajowe – nowe torowisko, umożliwiające przejazdy nowoczesnym tramwajom z PESY, powstanie do pętli Stomil.

Od jesieni niemal co miesiąc bydgoska spółka PESA dostarczać będzie kolejne nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje, które zastępować będą wysłużone „konstale”. Jednak stare torowisko na odcinkach ulicy Toruńskiej – do pętli Stomil, wykluczało korzystanie z nich. Było więc zagrożenie, że mieszkańcy Łęgnowa w dalszym ciągu korzystaliby ze starego taboru. Tak się jednak nie stanie, miasto uruchomi opcje zapisane w postępowaniu przetargowym, które umożliwiają dokończenie remontu torowiska na dwóch odcinkach ul. Toruńskiej. Po zakończeniu prac, w roku 2026, cała trasa do Łęgnowa będzie mogła być obsługiwana przez nowoczesny tabor.

W tym celu bydgoscy radni, jednogłośnie, poparli na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Pozwolą one na uruchomienie środków na budowę trasy wzdłuż ulicy Toruńskiej. Budowa będzie prowadzona w dwóch etapach.

– Wprowadza się dwa nowe zadania pn. „Przebudowa torowiska tramwajowego na ul. Toruńskiej na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni – opcja 1” w kwocie 340.000 zł dla realizacji odcinka ul. Toruńskiej od ronda Toruńskiego do ul. Spokojnej oraz „Przebudowa torowiska tramwajowego na ul. Toruńskiej na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni – opcja 2” w kwocie 350.000 zł dla realizacji odcinka ul. Toruńskiej od km 0+966 do pętli tramwajowej Stomil – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Łączne nakłady finansowe na krótszy odcinek (od ronda Toruńskiego do Spokojnej) mają zamknąć się w kwocie niewiele ponad 7 milionów złotych (jego przebudowa ma zakończyć się w przyszłym roku), a na dłuższy odcinek (do pętli Stomil, czas zakończenia rok 2026) łączne nakłady to ponad 53 miliony złotych.

Przy okazji inwestycji mają powstać również inne elementy drogowej infrastruktury, w tym ścieżki rowerowe i przejścia.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter