Rzeka Muzyki znowu płynie w wakacje. Gwiazdy śpiewają w amfiteatrze nad Brdą

Izabela Trojanowska rozpocznie w niedzielę (3 lipca) wakacyjne koncerty w amfiteatrze Opery Nova. Rzeka Muzyki będzie w Bydgoszczy płynąć aż do końca wakacji

Magda Steczkowska

– Rzeka Muzyki w tym roku połączy pokolenia. Będzie trochę rockowo, trochę popowo, trochę jazzowo, trochę poetycko, trochę o życiu i miłości… Liczymy na młodą i dojrzałą widownię. Na córki i synów z rodzicami – zapraszają organizatorzy z Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą.

Różne pokolenia połączy pierwszy z dziewięciu bezpłatnych koncertów, otwierający tegoroczną Rzekę Muzyki, energetyczny występ Izabeli Trojanowskiej, która poza najnowszymi utworami z płyty z kompozycjami Jana Borysewicza, zaśpiewa także swe dawne hity, sprzed 40 już lat. Gwiazda serialu „Klan” otworzy w tym roku cykl niedzielnych koncertów. Początek tego i każdego z nich, w każdą niedzielę lipca i sierpnia, o godz. 19.

Jedną z gwiazd Rzeki Muzyki jest Aga Zaryan

Rzeka Muzyki. Wstęp bez wejściówek

Jest kilka ważnych zmian i to bardzo korzystnych dla widzów. Rzeka Muzyki płynie wreszcie swoim normalnym trybem. Tak, jak to działo się przed pandemią, na koncerty nie obowiązują wejściówki, które wydawano w ratuszu.

– Zdajemy sobie sprawę, że było to utrudnieniem, szczególnie dla tych osób, które przyjeżdżały spoza Bydgoszczy, specjalnie na koncerty. Wcześniej, w ciągu tygodnia musieli się zjawić jeszcze, aby najpierw wejściówki odebrać. Wróciliśmy do sprawdzonej już formuły – mówi Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą.

Bydgoszczanie i widzowie spoza miasta tłumnie wypełnią amfiteatr Opery Nova podczas koncertu Izabeli Trojanowskiej. Nie inaczej z pewnością będzie na kolejnych występach.

Staraliśmy się dobrać zróżnicowany repertuar, ale zawsze na bardzo wysokim poziomie artystycznym

Łukasz Krupa

Już 10 lipca, po mocnej, rockowej pierwszej odsłonie, Rzeka Muzyki pokaże swe łagodniejsze oblicze. W recitalu „Od nocy do nocy”, z którym wystąpiła na ponad 190 scenach w Polsce i Europie, zaprezentuje się aktorka i wokalistka Joanna Aleksandrowicz. Będzie to koncert muzyki filmowej i musicalowej. W kolejną niedzielę, 17 lipca, nastąpi powrót do znanych gwiazd. Monikę Kuszyńską, byłą wokalistkę zespołu Varius Manx, widzowie podziwiają nie tylko za wyśpiewane przeboje, ale także za hart ducha i postawę. Po tragicznym wypadku samochodowym porusza się na wózku inwalidzkim.  

– Na 24 lipca zaprosiliśmy śpiewającą aktorkę. Magda Kumorek zakochana jest w poezji Bolesława Leśmiana. Sama jest autorką muzyki. Choć recital zatytułowany jest „Śmiercie”, o śmierci będzie niewiele. Więcej o radości życia. To będzie propozycja dla tych wszystkich, którzy lubią folkową nutę – mówi Aleksandra Garbowska, koordynatorka Rzeki Muzyki.

Osiecka, Młynarski, Krawczyk, Wodecki w amfiteatrze Opery Nova

Organizatorzy z bydgoskiego ratusza przygotowali także muzyczne propozycje dla wielbicieli znanych, polskich przebojów największych gwiazd naszej sceny: Krzysztofa Krawczyka, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Zbigniewa Wodeckiego. Mariusz Ostrowski, który wystąpił w ósmej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”, zaśpiewa w niedzielę, 31 lipca i zaprezentuje hity z repertuaru Krawczyka. Miłośnicy tekstów Osieckiej i Młynarskiego powinni sobie zarezerwować czas 14 sierpnia. Tego dnia aktorzy związani z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Beata Marczewska i Tomasz Muszyński, przypomną wspaniałe piosenki tego duetu. Natomiast, 28 sierpnia, w finale Rzeki Muzyki, wybrzmią piosenki Zbigniewa Wodeckiego.

– Jest nam niezmiernie miło, że zamkniemy ten cykl, prezentując projekt „Tribute to Wodecki”. To bardzo ważny dla nas koncert, ponieważ wydział edukacji muzycznej UKW i Fabryka Lloyda zorganizowały wspólnie rok temu pierwszy konkurs piosenki Zbigniewa Wodeckiego pt. Sobą być. Finalista tamtej edycji mógł zaśpiewać w czerwcu na festiwalu „Wodecki Twist” w Krakowie – przypomina prof. Bernard Mendlik, dziekan wydziału edukacji muzycznej UKW. Zanim jednak widzowie w amfiteatrze nad Brdą pożegnają się w wakacjami melodiami Wodeckiego, usłyszą w sierpniu dwie gwiazdy. 7 sierpnia będzie to Aga Zaryan. – To jedna z najbardziej genialnych i znanych polskich wokalistek jazzowych. Wydała płytę w tej samej wytwórni, co Norah Jones, czy Miles Davis – dodaje Garbowska. Dwa tygodnie później, 21 sierpnia, wystąpi natomiast Magda Steczkowska.  – Zaśpiewa utwory, o których mówi, że towarzyszyły jej przez całe życie – stwierdza koordynatorka Rzeki Muzyki.

Rzeka Muzyki. Niedziela po niedzieli

3 lipca – Koncert Izabeli Trojanowskiej

10 lipca – Recital Joanny Aleksandrowicz – muzyka filmowa i musicalowa

17 lipca – Monika Kuszyńska

24 lipca – Magdalena Kumorek – koncert poezji Bolesława Leśmiana

31 lipca – Mariusz Ostrowski śpiewa utwory Krzysztofa Krawczyka

7 sierpnia – Aga Zaryan

14 sierpnia – Beata Marczewska i Tomasz Muszyński z piosenkami Młynarskiego i Osieckiej

21 sierpnia – Magda Steczkowska

28 sierpnia – Tribute to Wodecki

Udostępnij: Facebook Twitter