Katarzyna Czarny z chóru Medici Cantares zapraszała na Rzeką Muzyki podczas konferencji prasowej / Fot. R.Sawicki/UMB
– Rzeka Muzyki wpisuje się fantastycznie w nasze miasto – mówi Katarzyna Czarny, prezes chóru Medici Cantares. Chór zachwyci nas swoim śpiewem w sierpniu. To będzie jeden z dziewięciu koncertów, które będą się odbywać w każdą niedzielę wakacji – tym razem na Wyspie Młyńskiej.
– Czeka nas kolejna edycja uznanego przez mieszkańców festiwalu muzycznego. W tym roku Rzeka Muzyki odbywać się będzie na Wyspie Młyńskiej, w nieco piknikowej formie. Co nie znaczy, że będzie odbiegał poziomem artystycznym od poprzednich edycji – zaznacza Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą UMB. – Oferta koncertowa będzie zróżnicowana tak, aby każdy z mieszkańców znalazł coś dla siebie.
Przypomnijmy, że koncerty z cyklu Rzeka Muzyki odbywały się w amfiteatrze przy Operze Nova. Teraz trwają tam prace ziemne i budowlane przy rozbudowie bydgoskiej opery.
Rzekę Muzyki zacznie w niedzielę (2 lipca, godz. 19) góralski zespół Trebunie-Tutki. Potem usłyszymy jeszcze osiem koncertów, w których pokażą się np. popularny wśród młodych Baranovski i mistrz piosenki aktorskiej, Zbigniew Zamachowski. W ramach festiwalu wystąpi także bydgoski chór Medici Cantares (13 sierpnia).
– Rzeka Muzyki wpisuje się fantastycznie w nasze miasto, cieszymy się, że będziemy uczestnikami tego wydarzenia. Przedstawimy muzykę rozrywkową, to ten rodzaj muzyki, która leży nam na sercu bardzo mocno – nie kryje Katarzyna Czarny, prezes chóru Medici Cantares przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej. – Jednak nie tylko taką muzykę zaprezentujemy – znani jesteśmy z wykonań kolędowych, muzyki pasyjnej i sakralnej. W tym roku startowaliśmy w dwóch konkursach i w obu zdobyliśmy „Złote Pasma” oraz nagrody dodatkowe dla naszej dyrygentki Joanny Krause. To ona poprowadzi nas przez szereg muzycznych gatunków, które zaprezentujemy na Rzece Muzyki. Przedstawimy utwory Zbigniewa Wodeckiego czy Maryli Rodowicz, a więc naszych rodzimych wykonawców. Pokusimy się o prezentację coverów gwiazd takich jak Coldplay czy Queen w aranżacjach chóralnych, które będą dla odbiorców zaskoczeniem. Serdecznie zapraszamy, my się już do występów przygotowujemy.
Wszystkie gwiazdy festiwalu Rzeka Muzyki
2 lipca wystąpią Trebunie-Tutki – góralski zespół prosto z Podhala, który od lat propaguje ideę polish world music. Elementy rdzennie polskie i podhalańskie łączą się z brzmieniem muzyki świata. W Bydgoszczy zespół wystąpi z koncertem Góralska siła – będzie to energetyczne i barwne widowisko muzyczno- taneczne. Usłyszymy największe przeboje zespołu, powstałe przy współpracy z jamajską grupą Twinkle Brothers.
9 lipca – koncert pn. Obywatel Jazz. Wystąpi wyjątkowy i oryginalny w skali kraju duet Bolewski & Tubis z doskonale przyjętym w kraju projektem poświęconym twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Muzyka duetu określana jest jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie.
16 lipca – Monika Borzym – wokalistka obdarzona wyjątkowym głosem, charyzmą sceniczną i poczuciem humoru. W Bydgoszczy wystąpi z koncertem Back to The Garden – będą to interpretacje piosenek kanadyjskiej wokalistki Joni Mitchell, która stała się inspiracją dla wielu muzyków, m.in. Boba Dylana czy Leonarda Cohena. Koncert Back to the Garden jest wszechstronny gatunkowo. Publiczność usłyszy m.in. takie kultowe utwory jak Big Yellow Taxi, River czy Woodstock.
23 lipca – Sasha Strunin. Wokalistka wystąpi z koncertem The Best of James Bond – usłyszymy największe przeboje z filmów o Jamesie Bondzie – Goldeneye, Licence to Kill, Skyfall czy No time to die. Artystka zabierze nas w muzyczną sentymentalna podróż. Ten jednogodzinny koncert to atrakcja nie tylko dla sympatyków Jamesa Bonda, ale także dla wszystkich fanów dobrej muzyki na żywo.
30 lipca scena będzie należała do Baranovskiego. Za projektem Baranovski stoi wokalista, muzyk, producent, songwriter Wojtek Baranowski. Znany z występów z grupą XXANAXX, na początku 2018 zaczął pisać swoją własną historię i po półtora roku miał już cztery radiowe przeboje i nominacje do Fryderyka w kategorii fonograficzny debiut roku. Do dzisiaj ma już kilka nominacji do Fryderyka w różnych kategoriach. Jeśli dodamy do tego kilka złotych płyt, platynową i podwójnie platynową – to możemy mówić o jednej z najbardziej błyskotliwych karier ostatnich lat.
6 sierpnia – piosenki legendarnego zespołu POLICE i Stinga. Koncert Tribute to The Police będzie gratką nie tylko fanów zespołu, ale również dla jazzowo-soulowych brzmień. Na scenie wystąpią Marta Król z Pawłem Tomaszewskim i towarzyszącymi im muzykami. Usłyszymy znane utwory we wspaniałych aranżacjach Pawła Tomaszewskiego z dodatkiem kobiecej wrażliwości Marty Król. Założeniem tego projektu muzycznego było dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców dobrej muzyki.
13 sierpnia na scenie Rzeki Muzyki pojawi się chór Medici Cantares – można żartobliwie o nich powiedzieć: śpiewają i leczą. To zespół wokalno-instrumentalny, złożony z medyków, który swoją działalność rozpoczął w 2011 roku od śpiewania kolęd. Dzisiaj zespół liczy ponad 50 osób, a repertuar obejmuje nie tylko kolędy, ale również muzykę klasyczną, rozrywkową. Medici Cantares regularnie tworzy aranżacje największych przebojów. Medici Cantares wystąpił już z plenerowym koncertem podczas Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego i zaskarbił sobie uznanie i sympatię publiczności. Od 2014 roku dyrygentem zespołu jest por. Joanna Krause, absolwentka dyrygentury Bydgoskiej Akademii Muzycznej oraz Dowódca-Kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Toruniu.
20 sierpnia – spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim. Podczas prawie dwugodzinnego recitalu, Zbigniew Zamachowski zaśpiewa piosenki autorskie (między innymi „Credo życiowe” czy „W małym miasteczku”) oraz oryginalnie interpretowane utwory znanych twórców: Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Włodzimierza Korcza czy Jaromira Nohavicy. Zbigniew Zamachowski swoimi recitalami potrafi oczarować publiczność. Znany jest z tego, że prowadzi je dowcipnie i przytacza anegdoty związane ze swoimi występami, podróżami, przyjaciółmi i poznanymi twórcami. Na fortepianie artyście towarzyszyć będzie kompozytor i pedagog, Roman Hudaszek.
27 sierpnia to pożegnanie z Rzeką Muzyki – ostatni koncert będzie niezwykłą podróżą do lat 50. i 60., podczas której usłyszymy nieśmiertelne piosenki Franka Sinatry, Elvisa Presleya i ich muzycznych przyjaciół. Wykonają je soliści: Jacek Borkowski, Michał Romanowski, Milena Lange z towarzyszeniem muzyków. Frank Sinatra jest uosobieniem amerykańskiej muzyki rozrywkowej, to swingowy wirtuoz jazzu. Natomiast Elvis Presley to król rock and rola. Obaj mieli wpływ nie tylko na muzykę, ale także na język i modę. Mimo, iż dzieliło ich całe pokolenie, to łączyła ich niesamowita charyzma, a ich przeboje są śpiewane do dzisiaj przez kolejne pokolenia.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!